Fototapety – Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Fototapeta czerwony zaułekFototapety są wciąż modne. Trzeba jednak wiedzieć jak ją wybrać.

Fototapeta, to idealny sposób na udekorowanie ściany w mieszkaniu. Modne, piękne, inspirujące, ale bywają również kłopotliwe w naklejaniu lub użytkowaniu. Czego należy się wystrzegać i na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej fototapety. Kilka prostych zasad, które sprawią, że radość z pięknego wnętrza będzie niczym niezmąconą sielanką. Porad udziela firma www.ART.widi.pl specjalizująca się od 9 lat w druk dużych dekoracji ściennych.

Wydawać by się mogło, że zakup fototapety będzie prostym zadaniem. Wystarczy wybrać wzór, kupić i nakleić. Tak właśnie powinno być, ale nie zawsze najprostsza droga jest najlepsza. Można kupić fototapetę drukowaną bezwonnymi, nasyconymi kolorami, która jest odporna na płowienie, ale można również trafić na przeciwieństwo wspomnianych cech. Pamiętaj. Najważniejsze, aby farby, którymi została wydrukowana fototapeta były bezpieczne dla zdrowia. Obecnie liderem drukarek wielkiego formatu jest firma HP, której plotery drukują bezpiecznymi tuszami lateksowymi. Czy wiesz, że farby HP mają certyfikat Zielonego Łabędzia? Zamawiając fototapetę wydrukowaną takimi tuszami masz pewność, że będzie ona wiele lat trwałą, odporną na słońce dekoracją ściany w Twoim mieszkaniu. Możesz ją nakleić nawet na ścianie w salonie tuż przy oknie, a i tak jej piękno przetrwa wiele lat. Czy to są tylko słowa? Mieliśmy podobne dylematy wiec kilka lat temu wydrukowaliśmy intensywnie czerwoną fototapetę i nakleiliśmy ją na ścianie elewacji. Narażona na słońce, mróz, deszcz nadal wygląda jak w dniu kiedy była przyklejana.

Farby do druku są ważne, ale jaki materiał wybrać dla fototapety

Masz, tak naprawdę trzy rodzaje materiałów do wyboru. Każdy materiał jest inny i ma inną specyfikę, inaczej się go nakleja oraz użytkuje. Warto przeczytać kilka zdań o technicznej stronie fototapety, aby wybierając wiedzieć na co się decydujemy.

Papier lateksowy

Zaczynając od najtańszej opcji: papier lateksowy. Jak sama nazwa mówi jest to podkład papierowy w pół-połysku. Informacja jest o tyle ważna, że w przypadku powierzchni matowych niezależnie od oświetlenia dekoracji wzór zawsze będzie widoczny. Pół-połysk sprawia, że fototapeta oświetlona bocznym światłem będzie je intensywnie odbijać i wzór stanie się niewidoczny. Zastanawiasz się, czy Twoja ściana jest w miejscu, gdzie można zastosować fototapetę na papierze lateksowym? Zrób szybki test. Przyłóż do ściany błyszczącą gazetę. Jeżeli możesz zobaczyć co się na niej znajduje, oznacza to, że światło będzie miało minimalny wpływ na widoczność fototapety. Fototapetę naklejamy smarując tylną – niezadrukowaną stronę wydruku i dociskamy do ściany.

Fototapeta winylowa na papierze

Lepsza jakościowa od fototapety na papierze lateksowym. Bywa sprzedawana w opcji matu lub pół-połysku. Mocny winyl jest trwalszy i bardzie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając fototapetę winylową na papierze warto zwrócić uwagę na jej gramaturę – czyli grubość. Im grubsza dekoracja tym lepiej zamaskuje nierówności ściany. Naklejamy w taki sam sposób jak fototapety na papierze lateksowym. Klejem smarujemy tylną stronę fototapety i namaczamy przez około 5 minut.

Fototapeta winylowa na fizelinie

Najlepszy materiał łączący trwałość z łatwością naklejania. Bardzo często strukturalna z wykończeniem matowym. Piękne struktury ziarna piasku lub tkanego lnu sprawiają, że dekoracja zdobi nie tylko wzorem, ale i teksturą. Niezależnie od podświetlenia – wzór zawsze jest widoczny. Ekskluzywna forma dekoracji, którą polecają fachowcy od tapetowania. Możesz sprawdzić nasze słowa. Zadzwoń do dowolnego tapeciarza i zapytaj, jaką fototapetę najłatwiej nakleić. Jesteśmy przekonani, że wybór padnie na winylową na fizelinie. Tutaj znajdziesz przykładowe fototapety z motywem uliczki z art.widi.pl które drukowane są farbami lateksowymi na podłożu winylowym z fizeliną.

blankCzy każdy wzór na fototapecie będzie wyglądał dobrze – co wybrać

Kwestia wyboru wzoru, to zawsze kwestia gustu. Jednym podobają się dekoracje przestrzenne, a innym ornamenty lub tekstury. Przykładem mogą być fototapety uliczki o doskonałej jakości, które potrafią zmienić optykę wnętrza. Najważniejsza zaleta dużych dekoracji tkwi w gruntownej zmianie wizualnej strony wnętrza. Bez zbędnego remontu w kilka godzin można diametralnie odmienić pomieszczenie zyskując niebanalny widok na wybrany motyw zdobniczy. Czerpiąc z bogatego doświadczenia można powiedzieć, że najpopularniejsze dekoracje opierają się na przestrzenności wzoru. Szerokie panoramy górskich przełęczy lub dekoracje z uliczkami łączy pokrewieństwo przestrzeni, które wpływa na poprawę estetyki wnętrza. Zawsze pamiętaj, że wybierasz dekorację dla siebie i do swojego domu. Możesz wybrać dosłownie każdy wzór na świecie i nakleić go w formie fototapety na ścianie mieszkania.

Źródło informacji dekoracyjnych: fototapety www.art.widi.pl