Emigracja po 50. pomysłem na życie?

Emigracja po 50 i seniorówEmigracja po 50 i seniorów

Praca zwykle kojarzy nam się z obowiązkiem, za którego dopełnienie otrzymujemy wynagrodzenie. Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób nie satysfakcjonuje ani zajmowane stanowisko, ani zarobki. Niemniej jednak wszyscy zgodni są co do jednego – by móc żyć na godnym poziomie trzeba pracować.

Chcąc poprawić swoją sytuację ekonomiczną wielu Polaków, również po 50.  zdecydowało się na wyjazd do Niemiec. Dla niektórych jest to nie lada wyzwanie. Obcy kraj, nieznajomość języka niemieckiego i odległość dzieląca z najbliższymi, to tylko niektóre obawy związane z emigracją. Przed podjęciem tak ważnej życiowej decyzji warto zadać sobie pytanie: Jaki cel zamierzam osiągnąć? Dla jednych praca za granicą to tymczasowe rozwiązanie, dla innych zmiana na całe życie.

Co Polacy robią w Niemczech?

Stanowisk do obsadzenia jest mnóstwo. Utarło się przekonanie, że rodowici Niemcy niechętnie zatrudniają się na etatach nisko płatnych. Ustępują tym samym miejsca obcokrajowcom, dla których takie wynagrodzenie często jest spełnieniem marzeń. W jakich obszarach działają nasi rodacy?

  • Praca na produkcji. Możliwości jest wiele: produkcja żywności, zabawek, produktów kosmetycznych, produkcja części samochodowych, elektronicznych itp.
  • Pracownicy magazynów: komisjonerzy, magazynierzy, kierowcy wózków widłowych.
  • Praca w transporcie: kierowcy ciężarówek, autobusów, taksówkarze.
  • Służba zdrowia: lekarze, położne, pielęgniarki, praca jako opiekunka osób starszych.
  • Branża budowlana.

Dobra wiadomość jest taka, że wiele stanowisk nie wymaga bardzo dobrej znajomości języka. Dla tych, którzy chcieliby zacząć porozumiewać się po niemiecku częstym problemem jest fakt, że w pracy spotyka się wielu polaków. Odbiera to szansę na przećwiczenie swoich umiejętności, osłuchanie się z językiem. W takich sytuacjach również motywacja do nauki jest bardzo niska. Z drugiej zaś strony w każdej z tych branż warto opanować chociażby minimum. Przebywaj w towarzystwie ludzi innych narodowości. Zapewne w firmie spotkasz obywateli Ukrainy, Rosji, krajów arabskich, Czech, Grecji i innych. Dzięki temu bardzo szybko nauczysz się przedstawiać, rozmawiać o swojej sytuacji rodzinnej i zawodowej. Zaczniesz radzić sobie w codziennych sytuacjach, nawiążesz nowe przyjaźnie, znajomości i być może z czasem poszukasz nowej, lepiej płatnej pracy.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Dla osób ambitnych, które chcą połączyć przyjemne z pożytecznym dobrym rozwiązaniem jest podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych. Praca w takim charakterze daje wiele możliwości nie tylko finansowych, ale także rozwojowych. Opieka osób starszych wymaga od potencjalnych kandydatów niezawodności, cierpliwości, często również siły fizycznej, jednakże korzyści z takiej pracy są zdecydowanie wymierne. Po pierwsze – dobre zarobki oraz możliwość zaoszczędzenia pokaźnej sumy pieniędzy. Wynagrodzenie miesięczne oscyluje w przedziale od 1100 euro do nawet 2000 i więcej.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że zwykle nie ponosimy już dodatkowych kosztów związanych z wynajmem mieszkania, wyżywieniem, podróżą do Niemiec i wyjazdem na urlop do Polski, ponieważ tego typu opłaty ponosi podopieczny. Dzięki temu możliwe jest, by po roku pracy na koncie posiadać znaczną sumę pieniędzy.

Czego w zamian oczekuje nasz podopieczny? Najważniejsza sprawa to pełna dyspozycyjność. Chory potrzebuje ciągłej uwagi, dlatego też konieczne jest zamieszkanie z taką osobą. Opiekunka pomaga starszej osobie w codziennych sytuacjach. Gotuje, robi zakupy, podaje leki, towarzyszy podczas spacerów. Zdarza się tak, że senior nie jest w stanie samodzielnie załatwić swoich potrzeb fizjologicznych lub zadbać o higienę. Wtedy pomoc również w takich czynnościach należy do obowiązków opiekunki. Tak na prawdę wszystko zależy od tego z jaką osobą będziemy mieć do czynienia. Nie zawsze podopieczny jest bardzo chory.

Zdarzają się seniorzy samodzielni. Wymagają jedynie towarzystwa i troski kogoś, kto będzie pamiętał o ważnych dla nich sprawach. Te wszystkie rzeczy sprawiają, iż wyjeżdżając do pracy wrócimy nie tylko z pełnym portfelem, ale także dobrą znajomością języka niemieckiego. Taki charakter pracy to nie tylko ciężka praca i odpowiedzialność, jaką przynosi opieka osób starszych. To także ciągły kontakt z językiem poprzez spędzanie czasu z seniorem, rozmowy, załatwianie jego codziennych spraw. Podczas pracy na pewno nie zabraknie momentów, gdy pracownica będzie mogła przysiąść z samouczkiem i podszlifować swoje umiejętności językowe.

Warto uczyć się języka niemieckiego

Prawda jest taka, że nie tylko osoby, które wiążą przyszłość z osiedleniem się w Niemczech powinny szczególnie zwrócić uwagę na naukę języka niemieckiego. Życie bez jego znajomości na dłuższą metę może okazać się utrapieniem. Ciężko bowiem jest załatwić urzędowe sprawy, pójść do lekarza, gdy w pobliżu brakuje polskojęzycznego. Wtedy zwykle na pomoc przychodzi tłumacz , co wiąże się z wysokimi kosztami. Osoby, które żyją w Niemczech, lecz nie porozumiewają się po niemiecku zwykle cierpią na samotność. Jak nawiązać nowe znajomości, znaleźć lepiej płatną pracę i cieszyć się życiem, gdy porozumiewanie się z innymi ludźmi jest niemożliwe?

 

 Jeśli myślisz o podjęciu pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech wejdź na www.ulife.pl