Dywany berberyjskie w stylistyce wnętrz

Splot dywanu berberyjskiego.

Nazwa dywan berberyjski wywodzi się od społeczności, która ma korzenie w północnym regionie Afryki. Ludzie mieszkali w różnych społecznościach na całym terenie Afryki Północnej. Obecnie należą do narodowości takich krajów jak: Maroko, Tunezja, Libia, Algieria, Egipt czy Mauretania. Dawne plemiona wykonywały tego typu dywany wyłącznie z najwyższej jakości wełny.

Czym się charakteryzuje dywan berberyjski?

Dywan berberyjski to ręcznie tkana wykładzina. Unikatowy sposób tkania przędzy przypomina tradycyjne sztuki tkane w starożytnej kulturze Afryki Północnej. Charakterystyczny wygląd i misternie sposób wykonania sprawia, że ​​jest to jeden z najcenniejszych przykładów ręcznie tkanych dywanów. Obecnie tak zwane berbery są zaklasyfikowane jako modele o zawiłym, pętelkowym układzie przędzy.

Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wykonany z precyzją i dbałością o szczegóły nie różni się wiele od swoich historycznych odpowiedników

Dywaniki berberyjskie współcześnie

Dywany berberyjskie występują obecnie w wielu odmianach. Pętelkowy sposób tkania został zachowany, ale zwiększyła się gama kolorów. Zapętlone cechy stylu pozostają spójne, ale opcje kolorów są różne. Dzisiejsze berbery posiadają tak zwana „nakrapianą” strukturę. Włókna przędzy imitują kilka kolorów, które wyglądają jak kropki o różnych odcieniach wewnątrz całego dywany. Dostępne są nawet jednolite wersje kolorystyczne. Dywan berberyjski można dopasować do szeregu preferencji stylistycznych i co ważniejsze są wytwarzane z różnych materiałów. Można spotkać się nie tylko z tradycyjnymi wełnianymi dywanami, ale także bawełnianymi czy poliestrowymi.

Obecnie, dywany berberyjskie są szeroko używane w wielu domach. Projektanci chętnie sięgają po unikalny splot i wzory. Świetnie sprawdzają się w zestawieniu z jasnymi kolorami pomieszczenia. Prosty deseń idealnie wpasowuje się w każde pomieszczenie.

Oryginalny marokański wzór został okrzyknięty nowym trendem w aranżacji wnętrz na 2018 rok. Bez cienia wątpliwości można spokojnie zaliczyć berbery, jako dywany nowoczesne. Produkowany z niebarwionej, naturalnej owczej wełny znalazł sobie uznanie wielbicieli egzotycznych i niedrogich akcentów w współczesnych domach.

Wyjątkowe atrybuty dywanu berberyjskiego

Dywany berberyjskie nadają pomieszczeniu luksusu i wyjątkowego akcentu. W miejscach o dużym natężeniu ruchu zachowują swój wygląd, a ślady stóp są znacznie mniej widoczne. Gwarantują wyrazisty wygląd. Dywany berberyjskie są niezwykle wytrzymałe. Zabarwienia czy zabrudzenia są łatwe do usunięcia i nie przedostają się tak łatwo do wnętrza dywanu.

Konsumenci mogą wybierać między odmianami o niskiej lub wysokiej wysokości przędzy a także różnych materiałów jak wełna, nylon, triexta czy poliester. Najwyższej jakości dywaniki berberyjskie wykonane ręcznie zachowują swój oryginalny wygląd przez wiele lat. Dostępne w różnych cenach, większość osób może znaleźć odpowiedni dywan dopasowany do swojego budżetu.

Słuchmed badanie słuchu za darmo