Dyskomfort spowodowany wzdęciami i gazami- Jak sobie z nim radzić?

wzdecia i gazy lekWzdęcia i gazy można pokonać.
Wzdęcia i gazy to nieprzyjemne dolegliwości powstające zazwyczaj na tle żołądkowo- jelitowym. Przyczyniają się do dyskomfortu, uczucia ciężkości, a nawet kłujących bólów w obrębie podbrzusza i potrafią bardzo skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Na ich powstawanie ma wpływ wiele czynników, a przestrzeganie pewnych zasad pomoże pozbyć się ich na dobre.

Skąd się biorą wzdęcia?

W większości wzdęcia pochodzą z gazów wytwarzanych przez bakterie jelitowe podczas fermentacji. Mikroflora jelitowa rozkładając poszczególne składniki pokarmowe na prostsze elementy, uwalnia do światła jelit związki lotne. Ich ilość w dużej mierze zależy od rodzaju spożywanego pokarmu.

Do silnie gazotwórczego pożywienia zalicza się między innymi: rośliny strączkowe (groch, fasola, bób), brukselka, kapusta, cebula, nabiał (jaja, sery pleśniowe), tłuste ryby, słodycze i słodkie napoje gazowane.

Poza tym podobne efekty może spowodować spożywanie dużych ilości błonnika zawartego np. otrębach, kaszach, suszonych owocach. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ilość gazów jest powietrze połykane podczas jedzenia posiłków, dlatego tak bardzo ważne jest konsumowanie bez pośpiechu i w spokoju. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku żucia gumy i palenia papierosów, podczas których również duża ilość powietrza wtłaczana jest do przewodu pokarmowego. Ponadto do powstawania wzdęć mogą przyczynić się zaburzenia wchłaniania i trawienia w obrębie jelit spowodowane np. nietolerancją pokarmową (np. laktoza). Dodatkowo wyróżnia się cięższe dolegliwości jak mechaniczne upośledzenie drożności przewodu pokarmowego, które również mogą dawać podobne objawy.

Jak pozbyć się wzdęć? Co na wzdęcia?

Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie produkcji gazów. Jednym z nich jest zwrócenie szczególnej uwagi na dietę i eliminacja produktów gazotwórczych. Ważna jest także samoobserwacja i unikanie pokarmów, po których nasilają się wzdęcia. Dodatkowo do swojej diety dodawać można niektóre produkty żywnościowe np. natka pietruszki, kminek, majeranek, które pochłaniają lotne substancje o nieprzyjemnym zapachu. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie probiotyków w celu zamiany flory jelitowej fermentującej na niefermentującą. Dobre efekty daje także przyjmowanie preparatów zawierających simetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe gazów w jelitach.

Na wzdęcia i gazy Iberogast będzie pomocny. Oparty jest na wyciągach z ziół i zmniejsza uczucie dyskomfortu. W przypadku nadmiernych gazów warto również zadbać o poprawę motoryki jelit i wzmocnić mięśnie brzucha na przykład poprzez regularną aktywność fizyczną.

Kiedy skierować się do lekarza?

Jeżeli wzdęcia nie ustępują po zastosowaniu odpowiedniej diety i przyjmowanych farmaceutykach oraz nasilają się w czasie, wtedy można skierować się do lekarza celem dokładnej diagnostyki. W tym przypadku może okazać się konieczne wykonanie zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, badania USG, a nawet badania endoskopowego przewodu pokarmowego.