Dysfonia – Zanik głosu. Przyczyny i leczenie

zanik głosu zdjęcieZanik głosu, dysfonia - nieprzyjemne uczucie, które może, ale nie musi minąć samoistnie.
Zanik głosu i dysfonia podobnie jak uczucie zatkania ucha to dolegliwości, które nie muszą oznaczać czegoś poważnego i zwykle ustępują samoistnie. Tego typu objawy bardzo często mają miejsce w przebiegu najróżniejszych chorób. W przypadku problemów z głosem bardzo często pacjent skarży się także na ból, uczucie mrowienia czy też braku kontroli nad głośnością/jakością głosu. Co może przyczynić się do wystąpienia dysfonii i utraty głosu?

Czym objawia się zanik i utrata głosu? Definicja dysfonii

Mianem dysfonii można określić różnego typu zmiany charakteru głosu. Może stać się on szorstki i niewyraźny oraz ochrypły czy też o obcej barwie. Przy dłuższym mówieniu może nawet wystąpić zanik głosu. Dysfonia może objawiać się uczuciem suchości i drapania w gardle, potrzebą częstego pochrząkiwania i nawet bólem. Chrypka sama w sobie nie jest niebezpieczną dolegliwością i zwykle nie trwa dłużej niż 14 dni. Jeśli jednak po upływie tego czasu nie ustąpi, niezbędne jest odwiedzenie specjalisty. Czasami samo oszczędzanie strun głosowych i nawodnienie nie wystarczą, a koniecznością okazuje się być wykonanie zabiegu czy też nawet przeprowadzenie operacji.

Dysfonii hiperfunkcyjnej towarzyszy ból krtani i uczucie suchości błony śluzowej gardła, a w przypadku dysfonii hipofunkcyjnej dochodzi do obniżenia siły głosu i wystąpienia problemów z długotrwałym mówieniem. Przy afonii czynnościowej następuje zupełna utrata głosu, a w przypadku dysfonii psychogennej charakterystycznymi objawami są zmiana barwy głosu i chrypka.

Przyczyny dysfonii 

Przyczyn dysfonii jest wiele. Jest to częsty objaw towarzyszący chorobom takim jak zapalenie krtani/nagłośni. Powodem dysfonii mogą być także zmiany anatomiczne w okolicach krtani czy też wystąpienie zaburzeń funkcjonalnych. Podczas chorób ogólnoustrojowych także mogą pojawić się zaniki głosu lub jego utrata. Ma to miejsce w chorobach reumatycznych, przy dnie moczanowej czy toczeniu rumieniowatym. Jeśli nasze struny głosowe zostaną narażone na drażniące czynniki w postaci dymu papierosowego, pyłów czy gazów, to również może wystąpić dysfonia.

Jak leczy się utratę i zanik głosu?

W razie wystąpienia problemów w postaci utraty czy zaniku głosy należy udać się niezwłocznie do specjalisty. Profesjonalną pomoc można uzyskać w renomowanej klinice CM PROMED, w której opiekę nad pacjentami sprawuje doświadczony i wykwalifikowany zespół fachowców, posługujący się nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi.

Postawienie prawidłowej diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia są kluczowe. Szybka interwencja pozwoli na uchronienie się przed groźnymi powikłaniami i komplikacjami. Leczeniem dysfonii zajmuje się otolaryngolog i foniatra. Najczęściej stosuje się leczenie skojarzone – farmakologiczne i chirurgiczne oraz terapię głosową.