Domowy sprzęt medyczny, który pomoże kontrolować zdrowie

Domowy sprzęt medycznyDomowy sprzęt medyczny

Niestety, najczęściej dopiero choroba przypomina nam o tym, że o zdrowie trzeba dbać i odpowiednio kontrolować jego stanu. Na ogół to właśnie wtedy zaopatrujemy się w przydatne urządzenia medyczne pozwalające pilnować zdrowia. Jednak warto mieć je w domu już wcześniej i dzięki nim uniknąć choroby lub przynajmniej wykryć ją w początkowym stadium.

Zdrowie należy do tego rodzaju wartości, o które musimy dbać przez cały czas, co zdaje się, wielu osobom nadal umyka. Odpowiednia profilaktyka i obserwowanie swojego organizmu nie tylko pozwoli nam zachować jego równowagę, ale przede wszystkim umożliwi wczesne wykrycie jakichś nieprawidłowości, co zawsze wiąże się z większą szansą na pełne wyleczenie.

Jak możemy kontrolować skutecznie stan naszego zdrowia i jaki sprzęt medyczny jest do tego niezbędny?

Trzymaj rękę na pulsie!

Biorąc pod uwagę liczbę chorych na nadciśnienie osób, która w naszym kraju obejmuje już niemalże 1/3 dorosłych, to jednym z najbardziej przydatnych sprzętów medycznych jest aparat do mierzenia ciśnienia.

Na rynku mamy trzy podstawowe rodzaje tego typu urządzeń i są to:

  • mechaniczny ciśnieniomierz zegarowy ze stetoskopem
  • automatyczny ciśnieniomierz naramienny
  • automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy

Z reguły do samodzielnego pomiaru wykonywanego w domu lekarze zalecają automatyczny aparat naramienny, gdzie ciśnienie jest mierzone poprzez specjalny rękaw nakładany na ramię.

Doskonałym urządzeniem tego typu jest ciśnieniomierz Microlife, który pamięta 30 ostatnich pomiarów, posiada funkcję wykrywania arytmii serca, a także ma załączony fabryczny zasilacz, pozwalający w razie braku baterii podłączyć aparat do prądu.

Mierzenie ciśnienia ma duże znaczenie profilaktyczne, ponieważ wcześnie wykryte i leczone nadciśnienie tętnicze pozwala na normalne funkcjonowanie. Niestety niewykryte i nieleczone może doprowadzić do śmierci. Rocznie na całym świecie przez nadciśnienie umiera aż 10 mln ludzi.

Co warto jeszcze mieć w domu?

Jaki jeszcze inny sprzęt medyczny warto mieć na stanie w domu? Oczywiście podstawowym urządzeniem jest termometr do mierzenia temperatury ciała. I o ile wielu z nas jeszcze kojarzy stare termometry rtęciowe, mierzące najczęściej temperaturę pod pachą, to dzisiejsze termometry bardzo często są urządzeniami przypominającymi gadżety rodem z filmu science-fiction.

Do takich nowoczesnych termometrów należą:

Oczywiście dostaniem w aptece również termometry tradycyjne, jednak już nie rtęciowe, ponieważ te ze względu na wysoką toksyczność rtęci zostały wycofane ze sprzedaży. W szklanych czy plastikowych termometrach medycznych używa się obecnie innej substancji, którą jest gal i każdy, kto taki termometr posiada, już na pewno wie, że co jak co, ale żeby go strzepnąć do ponownego pomiaru, to trzeba mieć sporo siły.

A dlaczego tak w ogóle termometr, jakikolwiek, powinniśmy zawsze mieć w domu? Przede wszystkim dlatego, że za jego pomocą możemy kontrolować temperaturę naszego ciała, co jest niezwykle ważne w przypadku różnego rodzaju infekcji.

Warto wiedzieć, że naprawdę wysoka gorączka, powyżej 41°C może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego też w każdej chorobie, przy której występuje wysoka temperatura, konieczny jest jej regularny pomiar i zbijanie. Jednak obniżanie gorączki zaleca się tylko wtedy, gdy przekroczy ona dopuszczalną normę. W przypadku dzieci akceptowalna temperatura nie może przekroczyć 38°C, a u dorosłych 39°C.