Domowe sushi – daleki wschód w twoim domu

Japończycy słyną ze szczególnie dobrego zdrowa, witalności i młodego wyglądu nawet po 60-ce. Zawdzięczają to genom, aktywnemu trybowi życia i przede wszystkim diecie bogatej w ryby, owoce morza i warzywa. Flagowym daniem kuchni japońskiej jest oczywiście sushi, którego warto przynajmniej raz w życiu spróbować.

Sushi na stałe zagościło na polskich stołach. Nie jest już kojarzone z przepychem i luksusem, a stało się jedną z wielu orientalnych i egzotycznych potraw, które Polacy z powodzeniem przyrządzają we własnych domach. Posiadając odpowiednie składniki, sushi może wykonać każdy w swojej kuchni. Aby wykonać wyśmienite sushi nie potrzeba wielkich umiejętności i wiedzy, a może okazać się to świetną zabawą i sposobem na spędzenie wspólnego wieczoru z dziećmi i wnukami.

Przepis na sushi

Wśród początkujących miłośników sushi żyje przekonanie, że nazwa sushi odnosi się do wszystkich rodzajów sushi i nie istnieje żaden ich podział. Jest to ogromny błąd i niewiedza, której ogrom można porównać jedynie do nazwania ogórkowej, pomidorowej, czy też żurku po prostu zupami i nie rozróżniać pomiędzy nimi różnicy.
Każdy przepis na sushi opiera się z grubsza na tych samym składnikach ale to właśnie w tych małych różnicach ich przygotowania, a także dodatkowym elemencie smakowym, tkwi zasadnicza pomiędzy nimi różnica.
Do przyrządzenia sushi potrzebnych będzie kilka składników, wszystkie dostępne są w każdym większym sklepie spożywczym.

Czego potrzebujemy?

– ryż – podstawowy składnik rolek.

– nori, czyli prasowane algi

– sos sojowy

– olej ryżowy

– wasabi, czyli bardzo ostry chrzan. Wyglądem przypomina nieco dobrze nam znaną musztardę

– zawartość rolek, może to być ogórek, awokado, tuńczyk, łosoś, itd.

Z narzędzi przyda się oczywiście ostrzy nóż do porcjowania składników, ale również przyrząd do zwijania rolek, czyli mata bambusowa.

Podstawą jest ryż

Na rynku istnieją setki różnego rodzaju odmian sushi. Większości z nich podstawowym składnikiem jest ryż. Jego odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne, ponieważ źle przyrządzony może powodować rozklejanie się rolek sushi.
Przygotowywanie ryżu rozpoczynamy od dokładnego opłukania go. Celem jest uzyskanie maksymalnej przejrzystości ziarenek. Może to zająć dłuższą chwilę, więc warto jest być na to gotowym. Po osiągnięciu zamierzonej przejrzystości, umieszczamy ryż w garnuszku i zalewamy wodą, lecz jedynie do takiego poziomu, aby minimalnie zakryć ryż. Całość gotujemy na wolnym ogniu około 10-12 minut, aż do momentu całkowitego odparowania wody. Bardzo ważna jest stała kontrola ryżu i jego mieszanie, w przeciwnym wypadku ryż ulegnie spaleniu.
Po wystygnięciu, dodajemy do ryżu sos, przygotowany z 3-4 łyżek octu ryżowego, cukru i soli. Sos dodajemy do ryżu delikatnie mieszając całość.

Rodzaje sushi

Posiadając już przygotowany ryż, możemy przystąpić do przyrządzania rolek sushi. Możemy je tak na prawdę wykonywać ze wszystkiego co przyjdzie nam do głowy, lub skorzystać z najbardziej popularnych rodzai sushi. Należą do nich:

– Hoso Maki – podstawowa i najmniejsza rolka sushi, występuje z jednym składnikiem

– Futo maki – klasyczne sushi. 2-3 dodatkowe składniki, sklejone ryżem i zawinięte w nori

– California maki – w odróżnieniu od Futo maki, to ryż jest produktem znajdującym się na zewnątrz i stabilizujących całe sushi

– Nigiri – najbardziej popularny sposób wykonywania sushi. Formowany w owalny kształt ryż, przykrywany jest łososiem, krewetką, bądź innym owocem morza. Olbrzymia prostota i łatwość wykonania

– Tekka Maki – jest to odmiana Hoso Maki, w której jedynym składnikiem oprócz ryżu i nori jest tuńczyk

Przygotowywani sushi

Mając wiedzę o rodzajach sushi oraz przygotowane wszystkie składniki, śmiało możemy przystąpić do przygotowywania.
Na początku należy położyć na macie bambusowej nori. Następnie pokrywamy nori cienką warstwą ryżu. Nie używamy go za dużo, ponieważ w trakcie zwijania rolka może okazać się za gruba i całość nie będzie trzymała się zbyt stabilnie.
Mając tak przygotowany podkład, przystępujemy do umieszczania składników. Możemy robić to wg przepisów na określone rodzaje sushi, lub też pobawić się własną kreatywnością.
Ostatnim etapem jest połączenie wszystkie w całość, czyli zwijanie. Na wstępie uprzedzę, czynność tę trzeba poćwiczyć i nie zniechęcać się po kilku nieudanych próbach. Sam w to nie wierzyłem, ale na prawdę da się to zrobić.
Zrolowane sushi kroimy na kawałki odpowiednio ostrym nożem, koniecznie takim bez ząbków, aby nie porozrywać całości.
I w ten oto sposób otrzymujemy pyszne sushi wprost z kraju kwitnącej wiśni.

blank