Domki ogrodowe z drewna, domki drewniane – tradycja czy innowacyjność?

domki letniskoweDomki ogrodowe z drewna - ładne i trwałe.
Drewniane budowle są ściśle związane z historią architektury. Materiał ten został jednak wyparty przez zasadniczo trwalsze i “twardsze” materiały. Mimo to, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na powrót do korzeni. Pojawia się więc pytanie – czy drewniane domki ogrodowe są w stanie dorównać tym zbudowanym z cegły, a może nawet je przerastają? Jak wygląda kwestia samej budowy i jej czasu? Na te pytanie zgodził się odpowiedzieć człowiek, który zna temat drewnianych budowli od korzeni – Przemysław Balcewicz, dyrektor jednej z największych firm zajmujących się produkcją domków z drewna.


Domki drewniane – czy warto?

Panie Przemysławie – załóżmy, że w tej chwili zdecydowałbym się na budowę domu z drewna i zwrócił się do Pańskiej firmy. Po jakim czasie mógłbym się wprowadzić do swojej nowej nieruchomości i jak wygląda cały ten proces od początku do końca?

Muszę przyznać, że trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości czynników, które mają wpływ na długość całej realizacji – jak choćby sama pora roku. Zakładając, że dzisiaj wpłaciłby Pan zaliczkę, a my przystąpilibyśmy do tworzenia projektu. Zależnie od metrażu domu i tego, czy trzymalibyśmy się standardowych pozycji w naszej ofercie, czy bazowali raczej na indywidualnych ustaleniach – samo wykonanie projektu zajęłoby od 2 do 6 tygodni.

Później dochodzi kwestia montażu dostarczonych elementów. Zakładając idealne warunki pogodowe i dużą mobilizację do pracy w Pana przypadku – ponieważ montaż odbywa się samodzielnie – mogłoby to potrwać do dwóch tygodni, może nieco więcej jeśli dom miałby więcej niż 90 metrów kwadratowych.

Myślę więc, że bezpiecznie będzie powiedzieć – będzie Pan się mógł wprowadzić za dwa lub trzy miesiące.

Cóż, w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowy ten okres realizacji i tak wydaje się wręcz niezwykle krótki. Zastanawiam się więc, czy nie cierpi na tym w jakiś sposób sama jakość budowli – przede wszystkim pod kątem trwałości. Koniec końców to z tego powodu drewno zostało wyparte przez inne materiały budowlane. Jak wygląda ta kwestia w przypadku domków ogrodowych z drewna?

Różnica pomiędzy naszymi konstrukcjami drewnianymi, a tymi stawianymi jeszcze nawet kilkadziesiąt lat temu jest znacząca. Przede wszystkim – dzisiaj dysponujemy o wiele większą wiedzą i nowoczesną technologią. Wiemy na przykład, że drewniane budowle powinny być wykonywane z drewna sosnowego i jodłowego z północnego regionu.

Bardzo ważne jest również wybranie drewna o odpowiedniej wilgotności, a także jego impregnacja i pomalowanie po montażu konstrukcji. W kwestii wykonania projektu należy zadbać o to, aby drewniane elementy dobrze się wietrzyły i nie powstawał kondensat. Jeśli będziemy pamiętać o tych kwestiach, możemy mieć pewność, że postawiona przez nas konstrukcja pod względem trwałości nie będzie ustępować tym wykonanym z innych materiałów.

Rozumiem. Na zakończenie zapytam więc nieco bardziej ogólnie. Jak zareklamowałby Pan usługi Eko Architektury naszym odbiorcom? Choć może nieco przekształcę to pytanie – dlaczego warto budować domki ogrodowe z drewna?

Można powiedzieć, że są ku temu trzy główne powody, które zawierają wszystko, co chcę powiedzieć: ekologia, niska cena i szybka realizacja. Choć może dodałbym do tego jeszcze zbawienny wpływ na zdrowie przy mieszkaniu w drewnianym domku i poczucie jedności z naturą. Mógłbym oczywiście powiedzieć tutaj o wiele więcej – myślę jednak, że te kwestie są esencją domków z drewna, a więc również samej Eko Architektury.

 

Domki drewniane dostępne są również we Francji:
Chalet PRO
https://chaletpro.fr/Produits/chalets
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE