Dom wygodny dla seniora – Jaki projekt wybrać

Okres emerytury to kolejny etap życia, który wiąże się z licznymi zmianami. Jedną z nich jest utrata obowiązków zawodowych, które do tej pory nadawały codziennemu życiu rytm i były nieodłącznym elementem codziennego grafiku. Warto w tym czasie zatroszczyć się o nowy dom, który spełni oczekiwania osoby starszej i zapewni wygodę przez kolejne lata tego wyjątkowego okresu.

Dom dla seniora powinien być przede wszystkim wygodny, nie stwarzający żadnych barier i ograniczeń. Starsza osoba musi czuć się tutaj komfortowo i bezpiecznie, a zastosowane w trakcie budowy rozwiązania powinny być przemyślane. Ważne jest zagospodarowanie pomieszczeń, ich ułożenie w budynku. Starsza osoba potrzebuje odpowiedniej przestrzeni aby móc się swobodnie poruszać. Poniżej kilka ważnych kwestii o których nie możesz zapomnieć.

 

Wygoda i bezpieczeństwo

Detale, które dla osoby młodej nie mają żadnego znaczenia, dla seniora mogą okazać się dużą przeszkodą. Problemem okazują się schody i wysokie stopnie, śliskie podłogi, źle zagospodarowane łazienki czy kuchnie. Wygoda i bezpieczeństwo w codziennym funkcjonowaniu to najważniejsze aspekty codziennego życia.

Najlepszym rozwiązaniem będzie niewielki, jednopiętrowy budynek o całkowitej powierzchi 60-80m2. Dom jednorodzinny, parterowy wyeliminuje konieczność zamontowania schodów. W takim budynku wszystkie pomieszczenia znajdować się będą na jednym piętrze dzięki czemu osoba starsza będzie mogła swobodnie się między nimi przemieszczać.

Aspektem o którym nie możesz zapomnieć jest komfortowe wejście do budynku. Projekt nie powinien zawierać wysokich stopni i ganku a ewentualne pochylenie nie powinno wynosić więcej niż 6%. Budynek pozbawiony takich rozwiązań architektonicznych zyskuje nie tylko w kwestii bezpieczeństwa ale również zyskujemy oszczędność miejsca do zagospodarowania.

 

Ogród i dużo zieleni

Podczas wyboru miejsca zamieszkania dla seniora, nie zapomnij o ogrodzie. Każdy emeryt ucieszy się z własnej przestrzeni na świeżym powietrzu, gdzie będzie mógł napić się herbaty, posłuchać śpiewu ptaków i po prostu się odprężyć. W takim ogrodzie powinno znajdować się dużo zieleni, ozdobnych drzewek i kwiatów. Taka przestrzeń pozwoli emerytowi oderwać się od rzeczywistości, uspokoi go i zrelaksuje. Dodatkowo takie miejsce może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu na doglądaniu i pielęgnowaniu roślin ogrodowych.

 

Koszty utrzymania – energooszczędne i ekologiczne rozwiązania

Kolejną ważną kwestią są koszta trzymania domu jednorodzinnego dla seniora, w żadnym wypadku nie powinny być one wysokie. Podczas, budowy powinny zostać zastosowane nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, które w żaden sposób nie będą wywoływać nadmiernych kosztów utrzymania budynku. Obniżenie strat ciepła i kosztów eksploatacji możesz uzyskać dzięki zastosowaniu następujących rozwiązań:

  • dokładne docieplenie ścian zewnętrznych,
  • zastosowanie dodatkowej warstwy izolacyjnej stropodachu,
  • pogrubienie warstwy izolacji w podłodze na gruncie,
  • zamontowanie okien o niższym współczynniku przenikaniu ciepła z ramami wielokomorowymi,
  • zastosowanie rolet zewnętrznych,
  • zastosowanie kolektorów słonecznych, pomp ciepła itd.

Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwoli na:

  • zminimalizowanie kosztów ogrzewania,
  • lepszą charakterystykę energooszczędną budynku mieszkalnego,
  • zwiększenie wartości budynku mieszkalnego na rynku wtórnym,
  • komfort cieplny w odpowiednio zagospodarowanych pomieszczeniach,

Instalacje elektryczne wewnętrzne

Przy zakupie czy wynajęciu domu dla seniora, bardzo ważne jest sprawdzenie stanu instalacji energetycznej. Gwarantuje to bezpieczeństwo oraz przyjemne użytkowanie wszystkich sprzętów domowych, bez obawy o ich ewentualną awarię, z którymi osoby starsze nie zawsze sobie poradzą. Warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy takiej jak ZRE Małopolska, która zajmuje się projektowaniem instalacji elektrycznych. Dobrze zaprojektowana instalacja, wytrzyma obciążenie nowymi sprzętami, dzięki czemu nie ma obawy o wpięcie zbyt dużej ilości urządzeń elektrycznych do jednego gniazdka.
Starsze domy, mogą być wyposażone w niskiej jakości przewody niewytrzymujące wymagań dzisiejszych sprzętów, co może grozić przegrzaniem instalacji a w najgorszym wypadku nawet do pożaru. Warto więc skorzystać z usług firmy z doświadczeniem i wykonującej swoją pracę z należytą starannością. Nie ma nic cenniejszego niż bezpieczeństwo własne czy bliskich nam osób.

Ceny domów dla seniora

Ceny domów jednorodzinnych, parterowych dla seniora są zróżnicowane i zależą w dużej mierze od powierzchni działki, lokalizacji oraz zastosowanych w trakcie budowy rozwiązań. Logicznym jest fakt iż znacznie więcej zapłacimy np. za dom jednorodzinny w centrum Warszawy niż ten zlokalizowany w pobliskiej wiosce i wahają się od 100 do 500 tyś lub droższe w zależności od luksusu. Obecnie budynków mieszkalnych dostępnych na sprzedaż jest bardzo wiele więc każda nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie wariant odpowiadający swoim oczekiwaniom. Do wyboru są budynki mieszkalne od osób prywatnych lub całkiem nowe od dewelopera.

 

Słuchmed badanie słuchu za darmo