Dom opieki to nie ostateczność, a nowy etap w życiu

dom opieki z senioramiJak wybrać dobry dom seniora?

Seniorzy to wciąż ludzie, którzy potrzebują zainteresowania, ciepła, bliskości i poczucia przynależności do jakiejś grupy społecznej.

Wiele osób boi się domu starców, który brzmi jak ostatni przystanek zwiastujący koniec. Myśl o starości zawsze przeraża. Dręczy nas obawa przed byciem ciężarem dla rodziny, przed utratą samodzielności, wymaganiem ciągłej opieki i traktowania jak dziecko. Do tego dochodzą schorzenia i regularne wizyty u lekarzy. Wszystko to przytłacza i odbiera radość życia. Jest jednak sposób na to, by wszyscy byli zadowoleni. Dom opieki z prawdziwego zdarzenia. Wciąż funkcjonują jednostki tego typu, które odbierają człowiekowi jego prawa i godność tylko po to, by zarobić. Niestety nie wszyscy kierują się sercem i empatią. Istnieje jednak coraz więcej placówek, które osoby starsze bez wahania nazywają domem.

Dla kogo jest dom opieki?

Kiedyś przekonanie było takie, że dom starców, to miejsce dla osób, które nie mogą mieszkać same, a nie ma osób, które mogłyby się nimi zająć. Jest to prawda w przypadku państwowych domów pomocy społecznej. Ci, którzy wymagają stałej opieki, codziennej pielęgnacji, którzy nie są w stanie przygotować sobie posiłków, bądź też z powodu jakiegoś schorzenia mają ograniczoną mobilność albo problemy z pamięcią trafiają na listę oczekujących i pomimo trudności jakie przynosi im każdy dzień, oczekują na miejsce miesiącami, a nawet latami.

W przypadku prywatnych domów opieki sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nie ma takiej biurokracji, wymagań, a miejsce można znaleźć od ręki. Trafiają tu osoby nie tylko niesamodzielne, ale również te, które czują się samotne, a zależy im na życiu towarzyskim i ciekawych atrakcjach.

Prywatny dom spokojnej starości

Domów spokojnej starości przybywa wzorem innych krajów europejskich. Ponieważ konkurencja jest tu coraz większa, kolejne placówki prześcigają się w pomysłach i dbają o to jak czują się ich pensjonariusze. Opłaty oczywiście są wyższe niż w DPS-ach, jednak wiąże się to z lepszymi standardami.

Wykwalifikowany personel, empatyczny i zadowolony ze swojego wynagrodzenia dba o podopiecznych. Niejednokrotnie na gruncie tych relacji budują się prawdziwe przyjaźnie. Posiłki odpowiednio dostosowane do wymagań wszystkich mieszkańców, adekwatne do ich diet, a przy tym smaczne, z dobrej jakości produktów.

Położenie takiego domu również ma ogromne znaczenie. Cisza, spokój, świeże powietrze i piękne tereny do spacerów mają największą wartość. Idealne otoczenie zapewniają np. Domy opieki Arkadia na Dolnym Śląsku. Oczywiście niezwykle ważnym jest odległość od rodziny, która będzie odwiedzać bliskiego częściej jeśli będzie mieć niewielką odległość i dobry dojazd.

Prywatne placówki dbają o podopiecznych, zapewniają im na co dzień rozrywki, urozmaicają czas, pozwalają poczuć się częścią wspólnoty, a nie samotnym wyrzutkiem. Pomagają odnajdywać nowe pasje, rozwijać je i czerpać z życia więcej, niż byłoby to możliwe przy zamknięciu się we własnych 4 ścianach.

Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Wybór właściwego domu spokojnej starości jest niezwykle istotny. Fajnie jeśli ktoś ze znajomych może polecić jakieś miejsce, jednak nawet wtedy koniecznym jest osobista wizyta.

Ważna jest ogólna atmosfera jaka panuje w domu oraz opinie jego mieszkańców. Dopytać należy o ilość i kompetencje personelu, szczególnie w przypadku osoby, która wymaga szczególnej opiek np. chory na Alzheimera.

Zwróćcie uwagę na materace, czy są czyste i suche, czy łazienka przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych? Zapytajcie o posiłki, by mieć pewność, że niczego nie zabraknie.

Dobry dom opieki nie będzie odbierany jako przystanek końcowy, lecz interesujący etap życia, pełen nowych znajomości i ciekawych przyjaźni.