Dobrze dobrana soczewka kontaktowa – Jakie ma cechy?

jakie soczewkiSoczewki kontaktowe trzeba dobrze wybrać. Jak?
Aby soczewka kontaktowa spełniała swoje funkcje i stanowiła wygodną i funkcjonalną alternatywę dla okularów, musi zostać prawidłowo dobrana. W przeciwnym razie jej noszenie nie tylko nie będzie komfortowe, ale i może prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.

Jakie cechy wykazują dobrze dobrane szkła kontaktowe?

  1. Wyraźne widzenie – podstawowym zadaniem soczewek kontaktowych jest korekcja wad wzroku. Muszą więc one zapewniać wyraźne, niczym niezmącone widzenie. Warto przy tym pamiętać, że oczy muszą się przyzwyczaić do szkieł kontaktowych. Dlatego pewne problemy z uzyskaniem prawidłowej ostrości obrazu mogą się pojawić w związku z przechodzeniem z okularów na soczewki kontaktowe.
  2. Komfort noszenia – jeżeli szkła kontaktowe uwierają, podrażniają oko lub odnosimy wrażenie ciągłej obecności ciała obcego na gałce ocznej, to sygnały, że soczewki nie zostały prawidłowo dobrane. Dobrze dopasowany produkt z chwilą włożenia do oka będzie praktycznie niewyczuwalny.
  3. Wygoda użytkowania – gdy zależy nam na maksymalnym komforcie użytkowania, wybierzmy jednodniowe soczewki kontaktowe. Nie wymagają on bowiem jakiejkolwiek pielęgnacji.
  4. Zdrowie oczu – jeżeli szkła kontaktowe zostaną prawidłowo dobrane, a my będziemy stosować się do zasad ich higieny, wówczas noszenie soczewek będzie w pełni bezpieczne dla naszych oczu. Gdy oko boli, swędzi, piecze lub jest podrażnione, warto udać się do specjalisty.

Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe?

Oferta rynkowa szkieł kontaktowych jest niezwykle zróżnicowana. Przekonuje o tym oferta salon u optycznego Vision Express https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/soczewki. Znajdziemy w niej m.in. soczewki sferyczne, toryczne i progresywne, różniące się m.in. krzywizną, trybem noszenia, marką oraz ceną. Wybór odpowiedniej opcji to zatem nie lada wyzwanie. Dlatego jeżeli kupujemy szkła kontaktowe po raz pierwszy, należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Wizyta u okulisty lub optometrysty jest konieczna. W prawidłowy sposób dobierze on soczewki kontaktowe, uwzględniając rodzaj posiadanej wady, preferowany tryb noszenia oraz indywidualny styl życia. Dzięki temu stanowić one będą wygodną alternatywę dla okularów i będą w pełni bezpieczne dla oka. Podczas wizyty dowiemy się również, jak pielęgnować i odpowiednio użytkować szkła kontaktowe, co pozwoli zachować zdrowie narządu wzroku.