Dlaczego warto jeść czekoladę

Podobno życie jest za krótkie, aby jeść marną czekoladę.

Ale jak wybrać tą najlepszą?

A jeśli już ją jeść to z jakich powodów oprócz tych, że jest po prostu smaczna? Czy wiedzieliście na przykład o tym, że kakaowy napój bogów stymuluje pracę mózgu albo że chroni skórę i zapobiega cukrzycy?

blank

Jak odróżnić prawdziwą czekoladę od wyrobów czekoladopodobnych?

Bardzo ważny jest skład – czytajcie go na opakowaniu!
Pamiętajcie, że podstawą składu powinno być kakao, a im więcej tego kakaa, tym lepiej. Najlepsze specjały mają 75% zawartości dla odmiany gorzkiej, dla deserowej powyżej 70%, a dla mlecznej powyżej 30%. Dobra czekolada nie zawiera tłuszczów roślinnych, a jedynym tłuszczem jest masło kakaowe. Krótko mówiąc skład musi być krótki, zwięzły i zrozumiały i nie zawierać dziwnych składników.
Ważny też jest wygląd – prawdziwa czekolada powinna być gładka, jednolita i błyszcząca, chyba że jest z dodatkami 😉 Nie może być matowa z białym nalotem. Najlepsza jest czekolada ręcznie robiona. Po przełamaniu czekolady powinniśmy usłyszeć specyficzny głośny trzask, a na przełamaniu nie powinno być bąbelków i pęcherzyków, chyba że jest to odmiana powietrzna. Zapach z kolei ma być delikatnie kakaowy, nie zaś kawowy.

Jak powstaje czekolada?

Przede wszystkim nie obejdzie się bez ziaren kakaowca sprowadzanego z dalekich krajów. Ziarna te są fermentowane, suszone, prażone i oddzielane od łusek. Tak powstaje płynna miazga kakaowa. Zawiera ona jednak zbyt dużo tłuszczu, który trzeba następnie odseparować tak, aby z miazgi powstała sucha masa, która następnie mielona jest na kakao. Po zmieszaniu masła kakaowego i miazgi kakaowej dostajemy czekoladę, która na początku musi być podgrzana, a następnie schłodzona. Finalny smakołyk jest aksamitny i kremowy oraz wręcz rozpływa się w ustach, o czym zdążył przekonać się już niejeden z nas. Tak powstaje czekolada ręcznie robiona.

10 zalet spożywania czekolady

1
Chroni serce
Dzięki zawartości polifenoli kakaowe słodkości rzeczywiście chronią serce, zapobiegając powstawaniu zakrzepów. Obniżają też poziom złego cholesterolu i ciśnienie krwi. Jednak pamiętajcie o tym, aby nie jeść więcej niż jedną kostkę dziennie.

blank

2
Wpływa na ukrwienie mózgu

W 2008 roku naukowcy z Harvardu zauważyli, że dieta czekoladowa powoduje efekt przyspieszenie przepływu krwi w tętnicach środkowych mózgu.

blank

3
Ułatwia naukę

Naukowcy z Northumbria University badali zdolności matematyczne studentów i okazało się, że ci, które posilali się przy swoich zadaniach brązowym specjałem wykonywali zadania szybciej i lepiej. Za lepsze efekty odpowiadają prawdopodobnie obecne w kakaowcu polifenole poprawiające ukrwienie mózgu.

blank

4
Zapobiega cukrzycy

Kto by pomyślał, że takie właściwości ma ten kakaowy frykas. Za wszystko odpowiadają oczywiście flawonoidy, które zwiększają produkcję tlenku azotu i zwiększają wrażliwość na insulinę. Polecana jest gorzka czekolada, bo w porównaniu z mleczną ma stosunkowo niski indeks glikemiczny wynoszący 22.

blank

5
Chroni skórę

Najbardziej chroni skórę gorzka czekolada, ponieważ ma najwięcej flawonoidów pełniących funkcję filtra przeciwsłonecznego. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Instytutu Dermatologii Eksperymentalnej z Universität Witten/Herdecke w Niemczech, którzy podawali jednej grupie pań czekoladowe drinki z bardzo dużą zawartością flawonoli, by potem poddać je działaniu lamp imitujących światło słoneczne. Efekt był taki, że kobiety przyswajające dużo flawonoli były odporne na oparzenia słoneczne. Czekolada uaktywniała przepływ krwi w tkankach oraz wzrost nawilżenia i gęstości skóry.

blank

6
Chroni przed udarem

Naukowcy z uniwersytetu w Sztokholmie zwrócili uwagę na to, że jedzenie jednej kostki czekolady dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu aż o 20%.

blank

7
Ułatwia odchudzanie

Czasem warto zjeść kostkę czekolady niż doświadczyć osłabienia silnej woli i porzucić dietę. W korze czołowej znajduje się ośrodek odpowiedzialny za wytrwałość. Gdy spada poziom cukru w korze czołowej automatycznie spada siła woli. Mniej aktywne są także części mózgu odpowiedzialne za myślenia, a uaktywniają się bardziej prymitywne regiony. Zamiast trwać przy postanowieniu kierujemy się impulsami.

blank

8
Wydłuża życie

Przykładów na to jest mnóstwo a jednym z nich jest Jeanne Louise Calment, która żyła aż 122 lat i podobno oprócz tego że ćwiczyła szermierkę i jazdę na rowerze to uwielbiała pić kieliszek porto dziennie i… zajadać się czekoladą. To był jej przepis na długie życie.

9
Łagodzi kaszel

Już Majowie leczyli kaszel kakaowymi specjałami. Czy już wówczas domyślali się, że obecna w ziarnach kakaowca teobromina zmniejsza wrażliwość nerwu błędnego, a tym samym eliminuje odruchową reakcję odkasływania?

10
Działa antynowotworowo

A przynajmniej spowalnia rozwój nowotworów. Odpowiedzialne za ten efekt są obecne w ziarnach kakao pentameryczne procyjanidyny. Naukowcy z Uniwersytetu Georgetown wykazali, że substancje te stopują podział komórek rakowych.

blank

I jak tu się nie skusić…
Kakaowy napój bogów jest więc nie tylko pyszny, ale też znakomicie wpływa na zdrowie. I jak tu nie sięgnąć po kilka kostek?