Dlaczego starsza osoba nie chce jeść? Co z tym robić?

obieranie ziemniakowSenior może odmówić jedzenia, to niebezpieczne.
Zdarza się, że osoby starsze zaczynają mieć problem z jedzeniem. Niektóre po prostu tracą apetyt, jeszcze inne skarżą się na brak uzębienia. W przypadku bardzo wiekowych staruszków niechęć do spożywania pokarmów często wynika po prostu z ograniczeń układu pokarmowego, który już nie działa jak dawniej. U nich niemal niemożliwe może okazać się np. przełykanie. Mięśnie zawodzą na całej linii.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jakie jedzenie przyrządzać seniorowi,
  • jak przygotowywać dania i jak je podawać starszej osobie,
  • co zrobić, gdy mimo prób senior nie chce lub nie może w ogóle jeść.

Dlaczego senior nie chce jeść?

Trzeba przyznać, że zapotrzebowanie na energię spada z wiekiem. (A to dlatego, że starsze osoby najczęściej prowadzą siedzący tryb życia). Już u 50-letniej osoby jest ono mniejsze o 30% niż jeszcze 20 lat temu, gdy miała 30 lat. Jeśli więc Twój podopieczny je mniej niż kiedyś, nie ma sensu od razu dramatyzować.

Druga kwestia to fakt, że bywa, iż to przyjmowane leki są odpowiedzialne za obniżenie apetytu u osób starszych. Oczywiście nie można z nich zrezygnować, ale warto zadbać o smak dań i atmosferę podczas ich spożywania, aby senior posilił się chociaż niewielką porcją.

Przede wszystkim należy zadbać o regularne podawanie posiłków. Sprawdzą się małe, lekkostrawne porcje serwowane nawet 7 razy dziennie. Naturalnie chodzi m.in. o dania gotowane na parze i duszone bez tłuszczu. Trzeba też zadbać o pełnowartościowe białko w diecie. Jego dobre źródło stanowią ryby, chude mięso, produkty mleczne, orzechy, rośliny strączkowe i pełnoziarniste pieczywo.

Jeśli nasz podopieczny skarży się na braki w uzębieniu, należy karmić go zmiksowanym jedzeniem. Uważasz, że wygląda jak nieapetyczna papka i pewnie dlatego staruszek odmawia porcji? Zadbaj o to, by ją „oprawić”, np. listkami bazylii czy natką pietruszki. Zainspiruj się daniami podawanymi w dobrych restauracjach i blogami kulinarnymi. Tam finezji na talerzu nie brakuje!

Z wiekiem coraz gorzej pracują wydzielane przez organizm enzymy trawienne. Stąd starsze osoby skarżą się na uczucie ciężkiego żołądka. Często też cierpią na zaparcia. Niestety perystaltyka jelit nie działa już tak jak kiedyś. Pracę przewodu trawiennego usprawni podawanie częstych, ale niewielkich porcji wody oraz znaczne ilości błonnika, np. w formie siemienia lnianego, które dodatkowo wyścieli ściany żołądka. Z wiekiem niestety zanikają również kubki smakowe – na to niestety już niewiele można poradzić. Warto jednak zadbać o wyrazisty smak potraw spożywanych przez seniora, nie mogą być mdłe!

Aby usprawnić pracę jelit u starszej osoby, przyda jej się również odrobina ruchu. Niestety u niektórych seniorów – ze względu na choroby i zaawansowany wiek – jest to niemożliwe.

Co zrobić, jeśli wszystkie metody zawiodły?

Warto zacząć karmić starszą osobę nutridrinkami. To pokarm w formie płynnej, który zawiera niezbędne substancje odżywcze. Łatwo go podać – nadaje się do wypicia przez rurkę.

Twój senior – mimo licznych prób – nadal nie rusza jedzenia? To zły znak, ponieważ nie obejdzie się bez fachowej pomocy. Trzeba będzie karmić go przez sondę. Wprawdzie możemy ją założyć samodzielnie, ale lepiej chociaż za pierwszym razem poprosić specjalistę. Zawsze przy umieszczaniu obcego ciała do organizmu można nieopatrznie doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Cewnik wprowadza się przez nos lub usta, a pokarm podaje się przez strzykawki. Oczywiste jest więc, że należy go zmiksować, aby uzyskać płynną konsystencję. Po więcej szczegółowych informacji najlepiej zapytaj lekarza.

Autor: Prosenior

Artykuł został przygotowany przez firmę Prosenior oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.