Dieta wątrobowa – Czym się charakteryzuje, dlaczego jest stosowana?

Dieta na watrobeDieta wątrobowa - warto spróbować zmienić nawyki.

Wydawać by się mogło, że diety stosowane być mogą wyłącznie w celu poprawienia sylwetki. Jest to jednak mylne wrażenie, ponieważ wiele diet zalecają lekarze stricte ze względu na zdrowie danej osoby. Taka też jest dieta wątrobowa. Ściśle związana z chorobami wątroby może poprawić komfort życia pacjenta, a nawet znacznie je przedłużyć. Niezbędne jest jednak bardzo dokładne stosowanie się do wytycznych. Zatem, czym charakteryzuje się ten rodzaj diety?

Dieta wątrobowa nie tylko w chorobach wątroby!

Na wstępie warto zaznaczyć, że dieta wątrobowa zalecana jest nie tylko przy wszelakich schorzeniach wątroby, ale również pęcherzyka i dróg żółciowych, trzustki, czy jelita grubego. Jest to zatem bardzo dobry sposób na poprawienie stanu układu pokarmowego. Istotne są jednak zasady diety, ponieważ to do nich należy się stosować.

Najważniejszą jest fakt, że posiłki spożywane w ciągu dnia powinny być w małych porcjach. Ponadto należy zwiększyć ich ilość. Wielu lekarzy specjalistów zaleca, aby chory podzielił śniadanie, obiad i kolację na 5-7 mniejszych porcji. Dzięki temu wątroba będzie znacznie mniej obciążona i unikniesz w ten sposób uczucia głodu.

Więcej informacji na temat różnych diet redukacyjnych znajdziesz na blogu o odchudzaniu Dietetyk.edu.pl

Istotna jest również odpowiednia obróbka termiczna produktów, a także doprawianie potraw. Wszystkie warzywa i owoce muszą być ugotowane i bardzo dobrze rozdrobnione, dzięki czemu układ trawienny będzie miał zdecydowanie mniej pracy. Jeżeli chodzi o gotowanie zup, należy porzucić wszelkie wywary mięsne na rzecz warzywnych. Są one delikatniejsze i wątroba lepiej sobie z nimi radzi. Surowo zabronione jest smażenie i pieczenie w tłuszczu, czy stosowanie ostrych przypraw takich, jak chili, a zupy doprawiać można wyłącznie zawiesiną z mąki i mleka.

Jeśli masz możliwość, dobrze jest przejść na gotowanie na parze. Sposób ten jest niedoceniany w polskich kuchniach, mimo iż pozwala na uzyskanie znacznie zdrowszych i bogatszych w smak potraw.

Dieta wątrobowa to również ograniczenie tłuszczu i soli. Tłuszczy zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych możesz przyjąć maksymalnie 50 g na dobę. W przypadku soli norma jest znacznie bardziej restrykcyjna i wynosi jedynie 5 g. Niezbędne jest zatem nie tylko wyeliminowanie nawyku solenia potraw, ale również opanowanie technik gotowania pozwalających na pozbycie się sodu z produktów, które posiadają go w sobie w niewielkich ilościach. Bardzo słone produkty spożywcze są zabronione.

Obostrzeniem występującym również w przypadku innych diet, jest konieczność wykasowania z życia używek, w szczególności kawy i alkoholu. Negatywnie wpływają one na pracę wątroby, znacznie ją obciążając, co nie jest wskazane w przypadku bardzo poważnych schorzeń.

Dieta wątrobowa – dlaczego jest stosowana?

Głównym powodem, dla którego lekarze zalecają przejście na dietę wątrobową, jest oczywiście choroba wątroby lub jednego z organów układu pokarmowego. Jak już wspomnieliśmy, stosowanie się do wyżej wspomnianych obostrzeń pozwala odetchnąć całemu układowi pokarmowemu, dzięki czemu chory odczuwa mniejsze dolegliwości i lepiej funkcjonuje każdego dnia.

Nie mniej jednak dieta wątrobowa jest bardzo dobrym sposobem na zrzucenie kilku, niepotrzebnych kilogramów. Jej zasady są bardzo podobne do tych obowiązujących w przypadku diet skierowanych do sportowców, dlatego, jeżeli nie chcesz konsultować się z dietetykami, z powodzeniem możesz wprowadzić w życie założenia diety wątrobowej.

Wielu specjalistów w prowadzonych przez siebie badaniach dowiodło, że dieta ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Fakt ten jest skutecznie wykorzystywany w leczeniu, dzięki czemu powszechnie mamy do czynienia z różnymi zaleceniami o charakterze żywieniowym. Jedną z najczęściej polecanych kuracji, jest dieta wątrobowa zalecana zarówno w chorobach wątroby, jak i innych narządów układu pokarmowego. Jej zasady są rygorystyczne, jednak zalety, jakie oferuje, są znaczące. Pod adresem http://www.essentiale.pl/dieta-watrobowa przygotowaliśmy zbiór przykładowych potraw przy diecie wątrobowej. Sprawdź koniecznie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!