Diagnozowanie chorób wątroby. Jakie badania są najważniejsze?

Diagnoza wątrobyTwoja wątroba daje sygnały. Nie ignoruj ich.

Aby organizm był w bardzo dobrej formie, warto zadbać o wszystkie jego narządy. Jednak zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów dobrze funkcjonującego organizmu jest wątroba. Odpowiada ona za wiele przemian chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Wśród najważniejszych funkcji tego organu zawsze wymienia się detoksykację, czy zarządzanie tłuszczami. Pełni ona znacznie więcej funkcji, dlatego warto regularnie przeprowadzać badania na wątrobę.

Objawy chorób wątroby

Jak się okazuje, sama wątroba nie boli. Wyjątkiem jest sytuacja znacznego jej powiększenia, kiedy uciskane są przewody żółciowe. Natomiast ból, który odczuwa znaczna liczba chorych w okolicach podżebrza, również pochodzi z ucisku, ale na okoliczne organy. To właśnie one powodują ból.

Ponadto osoby narażone na wystąpienie chorób wątroby muszą być przygotowane na bóle brzucha o różnym natężeniu. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się wymioty, nudności, a nawet brak apetytu. Wydawać by się mogło, że są to objawy związane wyłącznie z układem pokarmowym, jednak jak się okazuje, nieprawidłowości w pracy wątroby również mogą się w ten sposób uwidaczniać.

Jeżeli chory nie uda się jak najszybciej do lekarza specjalisty, może wystąpić żółtaczka. To specyficzna choroba polegająca na zażółceniu fragmentów lub całych połaci skóry. Przebarwieniom ulegają również śluzówki lub twardówki oka. Szczególnie charakterystyczny jest ostatni objaw, ponieważ odmienna barwa oka jest niezwykle widoczna. Warto zaznaczyć, że żółtaczka związana jest bezpośrednio z nieprawidłowościami w pracy wątroby i traktowana jest jako odrębna jednostka chorobowa.

Jakie badania na wątrobę?

Wśród najczęściej zlecanych badań na wątrobę zdecydowanie na pierwszym miejscu pojawi się zawsze USG. To bezinwazyjne badanie diagnostyczne mające na celu uwidocznić zmiany, jakie zaszły w budowie wątroby. Za wykorzystaniem go w diagnozowaniu chorego przemawia fakt, że USG można wykonać przy łóżku pacjenta, dlatego bez przeszkód badani mogą być pacjenci nawet w ciężkim stanie.

Ponadto niezwykle istotne są badania krwi. To właśnie w niej na początku uwidaczniają się wszystkie zmiany w funkcjonowaniu organizmu, dlatego te pozornie nieprzyjemne badanie może przynieść odpowiedź na wiele pytań stawianych przez specjalistę. Jeśli chodzi o dokładne badania krwi obrazujące stan wątroby, w tym aspekcie możemy wyróżnić próby wątrobowe, antygen Hbs, czy przeciwciała HCV.

W tym samym czasie zazwyczaj wykonywane są również badania moczu. Najistotniejsze parametry w jego przypadku, to gęstość, kolor i obecność krwi. Jeżeli gęstość jest wyższa, niż przewidziana norma, mocz jest ciemniejszy i znajdują się w nim komórki krwi – niemal na pewno mamy do czynienia z poważnym schorzeniem wątroby. Ponadto poszczególne objawy związane z moczem mogą występować pojedynczo, na co również warto być przygotowanym.

Warto pamiętać, że wielu lekarzy decyduje się przeprowadzić przedmiotowe badanie wątroby. Polega ono zazwyczaj na wywiadzie i sprawdzeniu dotykiem powłok brzusznych. Badanie to wykonywane jest w każdej pozycji.

Leczenie chorób wątroby

Sposób leczenia zawsze zależy od przyczyny wystąpienia danej jednostki chorobowej. W wielu przypadkach jednak zalecana jest dieta uboga w białka, której zadaniem jest ograniczenie pracy wątroby. Ponadto choremu podawane są leki przeciwwirusowe, które eliminują zarówno poszczególne objawy, jak i bezpośrednią przyczynę.

Jako leki wspomagające podaje się zazwyczaj suplementy diety bogate w cholinę takie jak Hepatil. Warto zaznaczyć, że preparat ten dostępny jest bez recepty, a można podawać go również dzieciom od 7 roku życia. Skład Hepatilu to wcześniej wspomniana cholina i L-asparginian L-ornityny. Więcej szczegółów na temat tego suplementu znajdziesz pod adresem http://www.hepatil.com/produkty/hepatil. Sprawdź przed zakupem!

Choroby wątroby dają się we znaki coraz większej części społeczeństwa. Dlatego też w wielu krajach, w tym w Polsce organizowane są regularne badania mające na celu uświadomienie ludziom, jak ważne są badania wątroby. Wśród akcji tego typu zdecydowanie wyróżnia się „Ogólnopolskie badanie wątroby”. Szczegółowe informacje na temat ostatniej edycji znajdziesz na stronie http://www.hepatil.com/ogolnopolskie_badanie_watroby. Sprawdź koniecznie, ile osób przebadano!