Dentysta na NFZ – warto czy nie?

prywatny dentysta krakowWizyta u prywatnego dentysty jest bezbolesna.

Dentysta z NFZ – TAK czy NIE?

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą korzystać także z usług stomatologicznych. Wiele z nich jednak rzadko korzysta ze swojego uprawnienia.

Zdrowe i ładne zęby to wizytówka każdego z nas. Aby cieszyć się takim efektem, trzeba niekiedy często odwiedzać gabinety stomatologiczne. Stomatolodzy dostępni są dla pacjentów zarówno na NFZ, jak również prywatnie. Gdzie najlepiej się leczyć?

Wolimy leczyć się w prywatnych gabinetach dentystycznych

Chociaż większość osób w Polsce posiada powszechne ubezpieczenie zdrowotne, to jednak rzadko kiedy decydujemy się na odwiedzanie gabinetów opłacanych ze składek. Dlaczego?

Wynika to przede wszystkim z faktu, że stomatolog na NFZ nie zaoferuje nam tak szerokiej gamy usług jak ten prywatny. Co więcej, często sama jakość obsługi pozostawia też wiele do życzenia.

Prywatny dentysta może zaproponować swoim pacjentom znacznie szerszą gamę zabiegów, które skoncentrowane są na zdrowiu i estetyce uśmiechu. Wiele z nich nie jest w ogóle dostępnych na NFZ.

Co więcej, dodatkowym plusem prywatnego leczenia jest szybki dostęp do specjalistów – stomatolodzy dostępni są bez konieczności długiego oczekiwania, nawet od ręki, gdy musimy odwiedzić gabinet jak najszybciej.

Leczenie stomatologiczne na NFZ – na co można liczyć?

Stomatolog pracujący w gabinecie opłacanym ze składek NFZ może zaoferować dorosłym pacjentom szereg zabiegów. Pacjentom przysługują badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej raz do roku oraz badania kontrolne 3 razy na rok. Raz w roku można skorzystać z zabiegu skalingu – usuwania kamienia z zębów.

W przypadku próchnicy pacjent może liczyć na jej leczeni, ale, niestety, bez użycia nowoczesnych plomb światłoutwardzalnych. Można skorzystać także z bezpłatnego leczenia kanałowego od trójki do trójki. Na NFZ usuniemy też ząb, w tym także chirurgicznie. Podczas zabiegów dentysta może też za darmo wykonać znieczulenie stomatologiczne. Ubezpieczonym przysługują także wybrane świadczenia protetyczne. NFZ refunduje wykonanie ruchomej protezy częściowej lub całkowitej raz na 5 lat.

Powyższy katalog nie jest pełny, ale od razu można zauważyć, że dentysta oferujący usługi na NFZ nie może zapewnić pacjentom pełnego leczenia. Przykładowo, w przypadku głębokich ubytków zębów przedtrzonowych i trzonowych stomatolog może zaproponować tylko ich usuniecie oraz protezę, podczas gdy w prywatnym gabinecie skorzystać możemy z profesjonalnego leczenia kanałowego.

Prywatne leczenie stomatologiczne – drożej, ale kompleksowo

Nic więc dziwnego, że prywatny stomatolog cieszy się obecnie większym zainteresowaniem niż stomatolodzy świadczący swoje usługi na NFZ. Osoby, które chciałyby zadbać o swoje zęby kompleksowo, wybierają gabinety i kliniki prywatne, które mogą zaproponować im dostęp do szerokiej gamy usług pozwalających na uzyskanie optymalnych efektów.

Prywatni stomatolodzy mogą uratować nawet bardzo poważnie zniszczone zęby, dzięki czemu pacjent nie musi decydować się na uzupełnienie protetyczne. Mogą zaoferować także leczenie implantologiczne, które jest najlepszą alternatywą dla innych typów protez. Do wyboru jest także pełna paleta zabiegów w ramach stomatologii estetycznej, na przykład likwidacja diastemy, wybielanie zębów czy też zmiana ich kształtu i koloru przez zastosowanie licówek.

Gabinety i kliniki dentystyczne działające prywatnie posiadają także znacznie lepszy sprzęt, na przykład mikroskopy i endometry do leczenia endodontycznego, urządzenia do wybielania zębów czy też nowoczesne urządzenia do komputerowego znieczulenia. Dentysta zastosuje także lepszej jakości materiały, na przykład światłoutwardzalne plomby, które są bardziej trwałe i estetyczne od tych stosowanych na NFZ.

Szukasz dobrego stomatologa w mieście Kraków? Skorzystaj z profesjonalnej oferty Kliniki Studio Stomatologii Estetycznej SE+! To właśnie tam możesz otrzymać pełne wsparcie dotyczące różnych problemów stomatologicznych, w tym także z leczenia endodontycznego oraz implantologicznego z użyciem najlepszych materiałów i narzędzi.