Dbanie o podaż witaminy D3

Witamina D3 dla senioraWitamina D3 jest niezbędna o każdej porze roku.

Wiele mówi się na temat zasadności suplementacji witaminy D3 w okresie jesieni i zimy. Ma to związek z niedostateczną ilością słońca, co nie pozwala na syntezę witaminy D3 w organizmie pod wpływem promieniowania UVB. Wiadomo zaś, że w pokarmach witaminy tej jest zbyt mało, by możliwe było całkowite pokrycie zapotrzebowania na nią. Okazuje się jednak, że latem także nie zawsze możliwe jest obycie się bez suplementów.

Jesienią i zimą witamina D3 jest niezbędna

Stosowanie suplementów z witaminą D3 w okresie jesieni i zimy, najlepiej od października do kwietnia, jest wyraźnie zalecane. W przypadku niektórych grup osób, szczególnie seniorów,  jest to wręcz niezbędne, ale zyskać na tym mogą wszyscy. Jest to polecane tym bardziej, że nie tylko pokarmów – naturalnych źródeł witaminy D, jest stosunkowo mało. Są to też pokarmy, po które nie każdy sięga, gdyż na przykład dietetycy ciągle alarmują, że w Polsce bardzo rzadko jada się tłuste ryby morskie, najważniejsze źródło witaminy D3. Suplementację w tym okresie trzeba więc stosować, a najważniejsze jest to u osób o słabej odporności, narażonych na osteoporozę, u osób w podeszłym wieku, kobiet ciężarnych oraz dzieci.

Gdy słońca jest zbyt mało…

Pod wpływem słońca organizm jest w stanie wytworzyć stosunkowo duże ilości witaminy D3. Jeśli syntezę skórną połączy się z dietą bogatą w tę substancję, można mieć pewność, że jej ilości w organizmie będą wystarczające. Czy zawsze jest to łatwe? Dieta latem może być takim samym problemem jak zimą, na pewno nie każdy dostarcza sobie odpowiednie ilości witaminy D3 z pożywieniem. A co ze słońcem? Polska niestety nie jest słoneczną Hiszpanią. Nawet w lipcu, najgorętszym miesiącu, często brakuje słońca. Poza tym warto wiedzieć, że by możliwa była synteza skórna, nie wystarczy tylko wyjść na zewnątrz. Trzeba to zrobić wówczas, gdy słonce praży najmocniej, a więc 10-15 – w godzinach, w których wiele osób kryje się w domach. Nie można też osłaniać skóry, ani chronić jej preparatami z filtrem, na co pewnie nie każdy się decyduje. Nawet, gdy słońca jest pod dostatkiem, nie każdy robi z niego odpowiedni użytek, wykorzystując jego promienie do wytarzania witaminy D3.

Gdy ma się do czynienia z takimi problemami, może się okazać, że również latem ilość dostarczanej do organizmu witaminy D3 nie jest wystarczająca. Ponieważ niedobór witaminy D3 jest wysoce niewskazany, także latem stosowanie suplementów może okazać się jak najbardziej zasadne, zwłaszcza w przypadku szczególnego na nią zapotrzebowania.

Czytaj więcej o witaminie D oraz jej suplementacji na www.vitrumd3.pl