Dalekowzroczność – Co warto o niej wiedzieć

brudne okularyDalekowzroczność można leczyć w każdym wieku.
Dalekowzroczność lub inaczej nadwzroczność to nie nadprzyrodzona moc, ale poważna wada wzroku. Sprawdź, czym się objawia i jak można ją wyleczyć.

Przyczyny dalekowzroczności

Chociaż mówi się, że dalekowzroczność jest chorobą dziedziczną, to nic nie dzieje się bez przyczyny. Na ogół dziedziczymy po przodkach nie dalekowzroczność jako taką, ale zbyt krótką gałkę oczną lub zbyt małą zdolność zbierającą rogówki bądź soczewki. Zdarza się, że obie te cechy występują łącznie.

Przy zbyt krótkiej gałce ocznej mówimy o dalekowzroczności osiowej. Przy wadach soczewki i rogówki o dalekowzroczności rogówkowej bądź soczewkowej. W zdrowym oku obraz powstaje dokładnie na siatkówce. Przy dalekowzroczności obraz powstaje za siatkówką.

Zdrowa gałka oczna ma 24 milimetry długości. Jeśli jest za krótka już o jedną trzecią milimetra, mówimy o wadzie na poziomie jednej dioptrii.

Objawy dalekowzroczności

Najpowszechniejszym objawem dalekowzroczności jest… doskonały wzrok! Szczególnie jeśli chodzi o przedmioty i napisy znajdujące się w dużej odległości. Osoba z dalekowzrocznością nie ma problemu z przeczytaniem plakatu po drugiej stronie ulicy, z daleka widzi informacje na tablicy informacyjnej, pierwsza zauważa zbliżającą się znajomą osobę. Niestety ta sama osoba ma problemu z postrzeganiem szczegółów na przedmiotach znajdujących się blisko. W szczególności dotyczy to czytania. Litery w książce na ogół są za małe, przy czytaniu na urządzeniu multimedialnym zachodzi potrzeba ustawienia czcionki na największą.

Problemy z widzeniem na niedużą odległość i doskonałym widzeniem szczegółów znajdujących się daleko to nie jedyne objawy dalekowzroczności. Mogą pojawić się także bóle głowy, podwójne widzenie, zbieżny zez i dolegliwości bólowe ze strony gałki ocznej.

Leczenie dalekowzroczności

Dalekowzroczność jest wadą wzroku, którą można usunąć. Niestety wymaga to interwencji chirurgicznej i okrągłej sumy pieniędzy, takie zabiegi bowiem nie są refundowane przez NFZ. Okulista za pomocą lasera zmienia kształt rogówki, co pozwala na prawidłowe widzenie bez okularów bądź szkieł kontaktowych.

Na ogół jednak osoby z dalekowzrocznością sięgają właśnie po okulary bądź szkła kontaktowe. Trudno tu wyrokować, która metoda jest lepsza. O okularach mówi się, że ograniczają pole widzenia, o soczewkach, że są bardziej estetyczne, ale nieprawidłowo używane mogą spowodować infekcje oka. Prawda jest taka, że dobrej jakości soczewki noszone i przechowywane zgodnie z instrukcją nie będą przyczyną żadnych powikłań, a pozwolą zrezygnować z okularów.

Więcej na ten temat można przeczytać na coopervision.pl.