Czym kierować się przy wyborze krzesła dla seniora?

Krzesło czy fotel na biegunachSeniorzy uwielbiają bujane fotele.

Starszy wiek ma swoje prawa i choć powinniśmy być aktywni nawet mocno przyprószeni siwizną, to nie da się ukryć, że choćby z przyczyn zdrowotnych spędzamy w tym okresie w pozycji siedzącej więcej czasu niż przed emeryturą. Z tego względu też istotne jest, aby zwracać uwagę na to jak siedzimy i na czym.

Krzesło dla seniora

Dobre krzesło dla seniorów powinny cechować dokładnie te same rzeczy, których wymagamy od każdego egzemplarza tego rodzaju umeblowania. Przede wszystkim należy je umiejętnie dobrać pod kątem stolika, przy którym zostanie ustawione. Musi być ergonomiczne i komfortowe. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość jego wykonania oraz użytych materiałów, a także jego stabilność i wytrzymałość. Krzesło lub fotel nie powinny być ani za miękkie, ani za twarde. Co prawda wszyscy lubimy zapadać się w fotelu, aby uciąć sobie drzemkę przed telewizorem, jednakże odbijać się to będzie choćby na kręgosłupie, co w podeszłym wieku ma duże znaczenie. Warto też szukać takich krzeseł i foteli, których tapicerka nie zbiera kurzu lub materiał posiada właściwości antyalergiczne. Z pewnością zaś powinna je cechować łatwość w czyszczeniu.

Fotele geriatryczne

Warto też zaznaczyć, że w wypadku osób starszych dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnością i ograniczeniami wynikającymi z wieku, w szczególności osobom wymagającym stałej opieki, aby zapewnić pełen komfort siedzenia, można kupić specjalistyczne fotele geriatryczne. Są to drogie meble, ale stanowią doskonałe wsparcie dla opiekuna osoby starszej, a i dla samego użytkownika są równie wygodne. Pozwalają zazwyczaj na płynne przejście z pozycji siedzącej do półleżącej, co ułatwia wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych dla opiekuna, a także ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z fotela starszej osobie.

Cechy krzesła dla seniora

Istotną cechą krzesła dla starszej osoby jest także możliwość regulacji poszczególnych elementów krzesła. Rzecz jasna nie w każdym modelu będzie się dało np. ustawić podłokietniki – typowe krzesła do jadalni raczej tej funkcji mieć nie będą – ale istnieją takie egzemplarze, które mają taką opcję. Warto na nie zwrócić uwagę. Dobre krzesło posiada również w standardzie tapicerkę, która dostosowuje się do siły ucisku ciała użytkownika. Bardzo przydatny jest także zagłówek. Pozwala on odpocząć zmęczonym mięśniom szyi, co jest ważne w przypadku osób, które mają problem z utrzymaniem głowy w pozycji pionowej. Dodatkowym atutem będzie podnóżek albo inny element, na którym będzie można oprzeć stopy, a także podstawa jezdna, która ułatwi poruszanie się po mieszkaniu.

Sporą wygodą przy zakupie krzeseł dla osób starszych jest internet i sklepy takie jak Centrum Krzeseł. Dzięki nim można wybrać krzesło bez konieczności udawania się do sklepu, a w razie braku satysfakcji z zakupu można z niego zrezygnować w ciągu 14 dni. Zakupy w internecie wiążą się również zazwyczaj z darmową dostawą i mogą być tańsze niż zakupy w sklepie stacjonarnym. Zawsze na względzie w czasie zakupu należy jednak mieć przede wszystkim zdrowie i komfort seniora.

Słuchmed badanie słuchu za darmo