Czym jest egzema?

Egzema przyczyny leczenie objawy egzemyEgzema przyczyny leczenie objawy egzemy

Egzema jest stanem zapalnym powierzchniowej warstwy skóry. Jest chorobą przewlekłą i nawrotową. W przeciwieństwie do chorób takich, jak azs, czy łuszczyca można ją całkowicie wyleczyć.

Przyczyny egzemy

Przyczyny powstawania egzemy mają podłoże genetyczne. Na jej powstanie narażone są więc szczególnie osoby, których rodzice na tę chorobę cierpieli. Tak jest w przypadku egzemy endogennej.

Z kolei egzemę egzogenną wywołują czynniki środowiskowe. Wtedy objawia się podobnie, jak alergia i uaktywnia ją bezpośredni kontakt z alergenami. Jako przykład można tutaj podać alergie pokarmowe, wywołane kurzem, różnego rodzaju kosmetyki.

Objawy egzemy

Objawami egzemy są wszelkie zmiany skórne występujące u chorego. Charakterystyczne w przypadku tej choroby jest to, że przybiera ona nieco inny kształt wraz z rozwojem. Początkowo skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona, pokryta różnej wielkości grudkami. Często występują również pęcherzyki wypełnione płynem. Po upływie jakiegoś czasu skóra staje się przesuszona i łuszczy się. Ponadto dotknięte chorobowo miejsca zazwyczaj pieką, swędzą, lub bolą. Są one również narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli więc, pacjent drapie swędzące miejsca, to mogą powstawać nieprzyjemne rany. Egzema może wystąpić na całej powierzchni ciała, albo na poszczególnych jej częściach.

Leczenie egzemy

Leczenie egzemy obejmuje stosowanie środków działających miejscowo, ogólnie i stosowania odpowiedniej profilaktyki. Z racji tego, że u każdego choroba ta może przebiegać nieco inaczej, to leki są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Niezwykle ważna w leczeniu jest również profilaktyka. Dlatego też osoby chore powinny stosować do pielęgnacji skóry jedynie specjalne kosmetyki, ponieważ każde inne mogą dodatkowo podrażniać ciało. Oprócz tego powinno unikać się nadmiernego wychładzania i ocieplania skóry. Zmiany temperatur źle na nią wpływają. Również noszenie ubrań stworzonych ze sztucznych materiałów, może dodatkowo uaktywniać chorobę. Lepiej jest więc wybierać takie, które są produkowane z delikatnej bawełny przyjaznej dla skóry. Pacjent powinien unikać również długich, gorących kąpieli i stosowania chemicznych środków czyszczących. Czynnikiem, który uaktywnia i nasila chorobę jest również stres. Dlatego też zaleca się pacjentom unikanie sytuacji stresowych.

Z racji tego, że egzema może mieć podłoże alergiczne, to przede wszystkim chory powinien unikać czynników, które wywołują u niego alergie. W zależności od pacjenta mogą się one różnić. Dlatego też pomóc może profesjonalna diagnostyka lekarza dermatologa. Więcej informacji na http://febumed.pl/