Czym grozi wysoki cholesterol i jak go obniżyć?

HipercholesterolemiaCzym grozi wysoki cholesterol i w jaki sposób skutecznie go obniżyć?
Złe nawyki żywieniowe, brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i siedzący tryb życia sprawiają, że coraz większa część polskiego społeczeństwa zmaga się z problemem podwyższonego cholesterolu, występującego także pod nazwą hipercholesterolemii. W poniższym artykule dowiesz się, czym grozi wysoki cholesterol i w jaki sposób skutecznie go obniżyć.

Hipercholesterolemia – co to takiego?

Hipercholesterolemia to przewlekły stan zaburzeń gospodarki lipidowej, w którym dochodzi do zwiększonego stężenia cholesterolu frakcji LDL w osoczu krwi. Cholesterol pełni w organizmie ważne funkcje, m.in. odpowiada za tworzenie błony komórkowej w komórkach wszystkich kręgowców i przyczynia się do syntezy witaminy D3. Jeśli jednak jego stężenie jest zbyt wysokie, mówimy wtedy o hipercholesterolemii.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne podaje, że z hipercholesterolemią mamy do czynienia w momencie, gdy:

  • stężenie cholesterolu całkowitego wynosi więcej niż 190 mg/dl,
  • stężenie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL – low-density lipoprotein) jest większe niż 115 mg/dl[1].

Czym grozi hipercholesterolemia?

Świadomość społeczeństwa na temat problemów jakie niesie za sobą hipercholesterolemia jest wciąż niska i często bagatelizowana. Tymczasem hipercholesterolemia stanowi główny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego zarówno u mężczyzn jak i kobiet[2].  Nieleczona hipercholesterolemia może grozić:

  • chorobą niedokrwienną serca,
  • miażdżycą tętnic szyjnych,
  • udarem niedokrwiennym mózgu,
  • zawałem serca.

Hipercholesterolemia – dieta i zapobieganie

Okazuje się, że spożycie cholesterolu z żywnością w diecie krajów zachodnich osiąga nawet 400 mg dziennie, przy czym zalecana dawka to 300 mg, a w przypadku osób z chorobami układu krążenia 200 mg[3].  Hipercholesterolemię leczy się w sposób farmakologiczny, jednak cały proces powrotu do zdrowia warto rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Na wysoki poziom cholesterolu, oprócz spożywanej żywności ma także wpływ brak aktywności fizycznej czy palenie papierosów.

Hipercholesterolemia – dieta

Podstawą w leczeniu hipercholesterolemii powinna być odpowiednio skomponowana dieta, oparta przede wszystkim o składniki roślinne. Jeżeli jest to niemożliwe lub z różnych powodów nieakceptowalne przez pacjenta, warto włączyć do diety produkty roślinne w celu  co najmniej częściowego zastąpienia produktów zwierzęcych[4]. Warto pamiętać, że to właśnie spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa, żywności wysoko przetworzonej powoduje, że pojawia się hipercholesterolemia. Dieta używana w jej leczeniu powinna zawierać:

  • duże ilości roślin strączkowych,
  • ograniczoną ilość spożywanego nabiału,
  • zawierać duże ilości błonnika i produktów pełnoziarnistych,
  • dużą ilość świeżych warzyw i owoców,
  • produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Warto mieć na uwadze, że to właśnie stopniowa zmiana nawyków żywieniowych, czasami całkowita zmiana diety np. na śródziemnomorską oraz większa aktywność fizyczna powinny stanowić pierwszy krok w leczeniu oraz zapobieganiu nawrotom hipercholesterolemii.

Zobacz: Jak często badać cholesterol.

[1] A. Kapłon-Cieślicka, K.J. Filipak, Leczenie hipercholesterolemii w warunkach ambulatoryjnych w Polsce, Choroby serca i naczyń, t. 12, nr 4, Warszawa 2015, s. 240.

[2] Wojciech Modrzejewski, Włodzimierz J. Musiał, Stare i nowe czynniki ryzyka sercowo- -naczyniowego — jak zahamować epidemię miażdżycy? Część I. Klasyczne czynniki ryzyka, w: Wybrane problemy kliniczne, s. 106

[3] D. Włodarek, Mechanizm działania fitosteroli w obniżaniu poziomu cholesterolu ldl we krwi, w: „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2007, t. 58, nr 1, s. 48.

 [4] D. Parol, A. Mamcarz, Diety roślinne w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego, w: Folia Cardiologica, t. 10 nr 2, s. 97.

Bibliografia:

  1. A. Kapłon-Cieślicka, K.J. Filipak, Leczenie hipercholesterolemii w warunkach ambulatoryjnych w Polsce, Choroby serca i naczyń, t. 12, nr 4, Warszawa 2015.]
  2. Wojciech Modrzejewski, Włodzimierz J. Musiał, Stare i nowe czynniki ryzyka sercowo- -naczyniowego — jak zahamować epidemię miażdżycy? Część I. Klasyczne czynniki ryzyka, w: Wybrane problemy kliniczne.
  3. D. Parol, A. Mamcarz, Diety roślinne w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego, w: Folia Cardiologica, t. 10 nr 2.
  4. D. Włodarek, Mechanizm działania fitosteroli w obniżaniu poziomu cholesterolu ldl we krwi, w: „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2007, t. 58, nr 1.