Czy trzeba mierzyć ciśnienie?

Czy trzeba mierzyć ciśnienieCzy trzeba mierzyć ciśnienie

Nie raz daje się zauważyć, że ktoś w rodzinie kilka razy w ciągu dnia mierzy ciśnienie – często jest to wyznacznikiem „uprawniającym” do picia kawy. Gdy jest ono wysokie, nie można sobie na nią pozwolić – tak twierdzi większość osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Okazuje się jednak, że nie tylko oni powinni kontrolować ciśnienie, dlatego ciśnieniomierz powinien znaleźć się w każdym domu.

Co oznaczają cyferki na ciśnieniomierzu?

Ciśnieniomierz jest urządzeniem, które dokonuje pomiaru skurczu oraz rozkurczu serca. Podczas skurczu krew wypychana jest z serca do aorty, czyli głównej tętnicy połączonej z innymi zlokalizowanymi w całym ciele. Prawidłowy wynik powinien oscylować między 110 a 130 – jest to tzw. ciśnienie górne. Dolne powinno wynosić między 60 a 80 – to moment, w którym serce się rozkurcza. Ciśnieniomierz elektroniczny pokazuje jeszcze trzecią wartość, jaką jest puls – to liczba uderzeń serca na minutę.

Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia

  • Ciśnieniomierz nie powinien być używany bezpośrednio po posiłku lub spaleniu papierosa;
  • mierzenie ciśnienia nie powinno odbywać się zaraz po wysiłku fizycznym – należy posiedzieć kilka minut i odpocząć;
  • badanie powinno odbywać się w pozycji siedzącej, podczas której łokieć oparty jest o stół;
  • ciśnieniomierz pokazuje właściwą wartość w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej;
  • zwykle ciśnieniomierz używamy na ręce niedominującej – jeśli jesteś praworęczny, powinna to być lewa ręka.

Ciśnieniomierz – rodzaje

  • Elektroniczny naramienny – to jeden z najłatwiejszych w obsłudze ciśnieniomierzy – mankiet nakłada się na ramię. Ciśnieniomierz wykrywa objawy arytmii oraz nadciśnienie tętnicze;
  • ciśnieniomierz nadgarstkowy – od poprzedniego różni się wyłącznie tym, że mankiet zakładany jest na nadgarstek; podobnie jak poprzedni, pokazuje na ekranie wartość liczbową i zwykle ma wbudowaną pamięć;
  • ciśnieniomierz zegarowy ze stetoskopem – jest nieco trudniejszy w użytkowaniu od wyżej wymienionych, dlatego zwykle wybierają go przeszkolone osoby; mankiet powinien znaleźć się na ramieniu, a pod jego powierzchnią głowica stetoskopu, za pomocą której usłyszysz tony; zegar z kolei wyświetla pożądaną wartość.

Co daje mierzenie ciśnienia?

Ciśnieniomierz nie tylko podpowiada Ci, czy możesz wypić jeszcze jedną kawę, czy powinieneś ją sobie odpuścić. Przede wszystkim wykrywa objawy arytmii, nadciśnienia czy niedociśnienia. W przypadku, gdy nieprawidłowe wyniki utrzymują się długo, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który ewentualnie skieruje nas do specjalisty.