Czy tryb życia może pogłębić problem nietrzymania moczu?

ntmNietrzymanie moczu to problem, o którym kobiety wstydzą się mówić.
Czasami, nawet pomimo regularnych ćwiczeń mięśni dna miednicy, problem nietrzymania moczu nie ustępuje. Jakie są tego przyczyny? Przede wszystkim musisz pamiętać, że na efekty ćwiczeń mięśni Kegla trzeba poczekać, czasami nawet kilka miesięcy. Po drugie, twój styl życia również ma wpływ na nietrzymanie moczu, dlatego czasami warto wprowadzić pewne drobne zmiany. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie.

Co robić, kiedy zdarza ci się mimowolne popuszczanie moczu?

Najczęściej występującą u kobiet postacią inkontynencji jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które polega na „popuszczaniu” w trakcie aktywności fizycznej, dźwigania, przesuwania ciężkich przedmiotów, śmiechu, kaszlu, kichania. Oczywiście pierwszą pomocą w takich sytuacjach są specjalistyczne podpaski dla kobiet, które pomagają zachować czystość, suchość i świeżość, jednak kluczowe znaczenie ma terapia. Jej podstawą są ćwiczenia mięśni dna miednicy, a jeśli pomimo regularności nie przynoszą rezultatów i problem się nasila, lekarz może zalecić ci farmakoterapię albo zabieg. Ważne, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem problemu specjaliście (lekarzowi rodzinnemu, urologowi, ginekologowi), bo im bardziej zaawansowane będzie nietrzymanie moczu, tym trudniejsza terapia i więcej kłopotów w życiu codziennym.

Dlaczego nawyki związane ze stylem życia mogą nasilać nietrzymanie moczu?

Zapewne wiesz, że sposób odżywiania się, regularna aktywność fizyczna i dbałość o zdrowie decydują o ogólnej kondycji organizmu. Mają także wpływ na stan zespołu mięśni dna miednicy. Choć może z początku trudno w to uwierzyć, nawet to, co jesz, może sprzyjać nietrzymaniu moczu. Picie, też ma wpływ na NTM. Jeżeli pijesz za mało płynów, a twoja dieta jest uboga w warzywa, owoce czy pełnoziarniste produkty zbożowe, a na dodatek lubisz jeść często i obficie, ryzykujesz problemami zdrowotnymi, w tym inkontynencją właśnie. Pierwsze zagrożenie polega na nadmiarze kilogramów. U osób z dużą nadwagą i otyłością dno miednicy jest nadmiernie obciążone, co prowadzi do częstszych wycieków. Innym czynnikiem ryzyka są zatwardzenia. Kiedy bowiem podczas wizyty w toalecie mocno przesz, nadwyrężasz dno miednicy – takie postępowanie może doprowadzić do nietrzymania moczu i wypadania narządów rodnych. Podstawową zmianą w stylu życia powinna więc być zdrowa, lekka dieta oraz regularne nawadnianie organizmu. Ponadto, jeżeli masz pierwsze objawy nietrzymania moczu:

  • – unikaj alkoholu (zwłaszcza w dużych ilościach) i kofeiny;
  • – nie pal papierosów;
  • – nie dźwigaj oraz unikaj ćwiczeń z dużym obciążeniem;
  • – unikaj bardzo intensywnych form aktywności fizycznej, jak bieganie, gra w koszykówkę, aerobik (lepsze będą jazda na rowerze, pływanie).

Oprócz tego, jeżeli lekarz zalecił ci ćwiczenia mięśni dna miednicy, nie rezygnuj z treningów, bo chociaż na efekty czasami trzeba poczekać, trening Kegla cieszy się opinią bardzo skutecznego.

Jak zadbać o skórę narażoną na kontakt z moczem?

Zanim treningi i zmiany w stylu życia przyniosą oczekiwane rezultaty, dobierz dla siebie wysokiej jakości, specjalistyczne podpaski, dostosowane do stopnie inkontynencji. Powinny być wykonane z przyjaznych dla skóry materiałów i wyposażone w system kontroli zapachu. Podpaski chronią nie tylko bieliznę, ale przede wszystkim skórę. Wilgoć i czynniki drażniące w moczu sprzyjają bowiem podrażnieniom, odparzeniom, stanom zapalnym. Pamiętaj, że podpaski trzeba regularnie wymieniać. Do mycia okolic intymnych przyda ci się natomiast delikatny preparat, ewentualnie krem z gliceryną, który ma działanie nawilżające i ochronne.