Czy psychoterapia jest dla każdego?

Psychoterapeutka WrocławNa psychoterapię nigdy nie jest za późno.

Psychoterapia pomaga nam zrozumieć siebie – nasze motywacje, pragnienia, schematy. Pozwala też doświadczyć bezpiecznej, pełnej akceptacji relacji, która sprzyjać będzie wprowadzaniu zmian do naszego życia. To w gabinecie pacjent podejmuje pierwsze próby zachowywania się w nowy sposób. Taka wizja sprzyja myśleniu, że właściwie każdy z nas powinien przejść swoją psychoterapię. Czy faktycznie?

 

Niekoniecznie psychoterapia

Niekoniecznie każdy powinien korzystać z formy pomocy, jaką jest psychoterapia. W wielu przypadkach zwyczajnie nie jest to potrzebne. Części z nas wystarczy jednorazowe doświadczenie, które zmotywuje i rozpocznie proces zmiany, której pragniemy. Mogą to być warsztaty, trening interpersonalny czy bardziej rozbudowana forma, jak na przykład poradnictwo psychologiczne, które składa się zazwyczaj z kilku spotkań.

Psychoterapia nie będzie również odpowiednią formą dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną, dla osób uzależnionych, które w danym momencie potrzebują detoksu. Przede wszystkim jednak, psychoterapia nie jest dla osób, które są niezmotywowane i nie chcą do współpracować. Pacjent musi chcieć zmiany, inaczej terapeuta nie jest w stanie mu pomóc.

 

Drugi biegun, czyli jak najbardziej psychoterapia

Na drugim biegunie są osoby, które bez regularnej psychoterapii nie są w stanie funkcjonować i czerpać z życia satysfakcji. Nie umieją utrzymać pracy, wywiązywać się ze swoich ról, budować relacji. Dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, zaburzenia odżywiania, choroba afektywna dwubiegunowa, długoterminowa relacja terapeutyczna jest niezastąpiona. Pomaga w rozeznaniu, z czego wynikają aktualne trudności oraz wspiera te osoby w codziennym funkcjonowaniu, często obok farmakoterapii, która w niektórych przypadkach jest niezbędna, aby móc efektywnie nad sobą pracować w psychoterapii. Jeśli z jakiegoś powodu dostaliśmy zalecenie lekarskie, aby skorzystać z psychoterapii, co zdarza się na przykład przy dolegliwościach psychosomatycznych, wtedy też powinniśmy skorzystać z tej formy pomocy.

jak wyglada gabinet psychoterapeuty

Gabinet psychoterapeuty we Wrocławiu.

Długotrwałe trudności życiowe i niepokojące objawy

Zdarza się, że sytuacja życiowa, w której się znaleźliśmy, nowa rola, którą dane nam było podjąć są dla nas zbyt trudne i wywołują nasze cierpienie. Jeśli dyskomfort ten nie ustępuje, a tym bardziej, gdy pojawiają się niepokojące objawy, jak przymus powtarzania pewnych czynności, trudności ze snem, ataki paniki, lęku, niezidentyfikowane bóle albo obniżony nastrój, wtedy wizyta u psychoterapeuty jest wskazana. Psychoterapia pomoże w znalezieniu źródła cierpienia, będzie drogą do zmiany i uspokojenia naszych wewnętrznych konfliktów. Coraz bardziej popularna w Polsce staje się psychoterapia psychodynamiczna Wrocław czy Kraków należą do miast z największą ilością specjalistów tego nurty psychoterapii.

Podsumowując, dla jednych psychoterapia będzie lekarstwem i drogą do satysfakcjonującego życia. Dla innych wsparciem w trudnej sytuacji. Ale są też osoby, które więcej korzyści wyniosą z innych form pomocy.

Słuchmed badanie słuchu za darmo