Czy biologa uzasadnia istnienie wyrostka robaczkowego?

wycięcie wyrostka robaczkowegoWyrostek robaczkowy - po co właściwie jest?
Często słyszy się w dzisiejszych czasach i słyszało kiedyś o zapaleniu wyrostka robaczkowego, który przez babcie nazywany był magazynem obgryzanych paznokci. Straszenie dzieci tą, a także innymi podobnymi nieprawdami było i jest zupełnie bezpodstawne, bo okazuje się, że wyrostek robaczkowy jednak do czegoś służy. Wyrostek robaczkowy – po co właściwie jest?

Czy biologia faktycznie mogła się w projekcie pomylić?

Wyrostek robaczkowy to przez niebagatelnie długi czas element ciała zupełnie zbędny. Co prawda dający o sobie znać w bardzo nieprzyjemny sposób, acz nie zawsze i nie u wszystkich. Wycięcie wyrostka, który wchodził w stan zapalenia to powszechna operacja kończąca się jedynie niewielką blizną w dole brzucha. Bez konsekwencji, takich jak w przypadku wycięcia faktycznie istotnego organu. Czy więc biologia w tym wypadku mogła się pomylić? Otóż nie. Kiedyś nie zdawano sobie sprawy, że organ wyglądający na szczątkowy, któremu przez wiele lat zarzucano, że jest zupełnie bezwartościowy i niepotrzebny jest faktycznie do czegoś zaprojektowany.

Jego umiejscowienie i kształt przez lata sugerowały naukowcom i biologom, że mógł być on przydatny, ale kiedyś. Według powszechnej wiedzy ewolucja postanowiła pozbyć się jego funkcji, ale już bez usunięcia z organizmu samego organu, bo być może byłoby to zbyt destrukcyjne? Otóż okazuje się, że badacze z Duke University odkryli, o co w tym wszystkim chodzi.

Do czego faktycznie służy wyrostek robaczkowy?

Ta część ciała, która przez lata była traktowana tak niewłaściwie, okazała się dosyć ważna. Oczywiście po jej wycięciu można normalnie funkcjonować, jednakże jeśli istnieje to świetnie radzi sobie w roli magazynu bakterii. Aby przybliżyć tą kwestię, warto wiedzieć, że ludzka okrężnica pokryta jest specyficznym biofilmem, który najprawdopodobniej ma ją chronić przed atakiem drobnoustrojów. Jeśli ten biofilm zostanie gdzieś przerwany lub zniszczony, to baterie zgromadzone w wyrostku robaczkowym skolonizują powierzchnię okrężnicy, aby go odbudować w możliwie najkrótszym czasie.

Wyrostek robaczkowy – gdzie leży?

Wyrostek robaczkowy umiejscowiony jest w taki sposób, aby masy kałowe nie miały z nim styczności, a jego budowa dodatkowo uniemożliwia dostanie się do wnętrza jakiejkolwiek bakterii z zewnątrz. Organ ten pod względem budowy jest wręcz idealny do spełniania funkcji magazynu bakterii.

Dodatkowym dowodem może być fakt, że już trzydzieści lat temu naukowcy poruszyli temat braku powiązania budowy wyrostka robaczkowego z wzorcem budowy szczątkowych pod względem ewolucyjnym organów.

Gdzie szukać rzetelnych informacji, interesującej wiedzy?

Rzetelna wiedza czerpana z Internetu powinna być poparta interesującymi artykułami. Nauka o Ziemi, czyli geologia wciągnie każdego, jeśli będzie przedstawiona w ciekawy sposób. Na portalu Ewolucja Myślenia zgromadzone zostały artykuły popularnonaukowe, które pozwalają na zaadaptowanie zagadnień istotnych i takich, które zmuszają do zatrzymania się na chwilę. Ten nowy serwis popularnonaukowy pozwala sięgnąć po wiedzę jeszcze głębiej i skuteczniej.