Czy badania USG są bezpieczne dla osób starszych?

Starszy mężczyzna zastanawia się

USG, inaczej mówiąc ultrasonografia, jest badaniem wykonywanym rutynowo w każdym szpitalu. Lekarze uzyskują obraz narządów wewnętrznych i tkanek bez konieczności ingerencji w ciało człowieka. Na masową skalę stosowana jest od lat 70 XX wieku. Informacje uzyskiwane dzięki USG stanowią nieocenione źródło wiedzy w zakresie diagnostyki. Czy jest to jednak metoda całkowicie bezpieczna dla osób w podeszłym wieku?

Zalety badań USG

Wśród zalet badań ultrasonografem możemy wymienić m.in: szybkość wykonania badanie, relatywnie niski jego koszt oraz nieinwazyjność. Te trzy zalety sprawiają, że badania USG są nieodzownym elementem procesu diagnostycznego wielu chorób i schorzeń, również u osób starszych. Ponadto badanie jest bezbolesne i bezpieczne nawet dla osób w podeszłym wieku. Można je wielokrotnie powtarzać bez obawy uszczerbku na zdrowiu. Obraz narządów lub tkanek uzyskiwany jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że już w trakcie badania lekarz może ocenić stan danego organu lub tkanki.

powiększona śledziona przy marskości wątroby

Powiększona śledziona przy marskości wątroby

Rodzaje badań USG

Badaniom USG można poddać niemal każdą część ciała. Do najbardziej popularnych badań należy:

  • USG piersi,
  • USG jamy brzusznej,
  • USG serca,
  • USG stawów,
  • USG narządów płciowych,
  • USG ciąży.

starszy mężczyzna zastanawia się

Kto powinien poddawać się badaniom USG?

Badanie USG piersi powinny poddawać się regularnie panie, które przekroczyły 50 rok życia. Dzięki temu we wczesnym stadium można wykryć raka piersi i rozpocząć leczenie mogące uratować życie. Badanie finansowane przez NFZ jest wykonywane bezpłatnie co 2 lata w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi.

Niezależnie od płci zalecane jest profilaktyczne badanie USG stawów biodrowych i kolanowych. Zwyrodnienia stawów skutecznie mogą utrudnić normalne funkcjonowanie, dlatego też tak ważne jest wczesne wykrycie schorzenia. Nie mniej ważna jest również odpowiednia dieta i zmiana trybu życia na zdrowszy oraz zażywanie ruchu dostosowanego do możliwości seniora

USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej. Badanie takie należy powtarzać co 2-3 lata. Z wiekiem częstotliwość badań powinna ulec zwiększeniu. USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowości we wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu leczenie jest krótsze i skuteczniejsze.

Dla panów szczególnie ważne jest regularne badanie jąder pod kątem wystąpienia raka jąder. USG jąder, wraz z badaniem krwi pod kątem PSA, może uratować życie. Co roku zwiększa się odsetek mężczyzn umierających na raka prostaty, a dzięki prostemu badaniu nowotwór ten można szybko wykryć i wyleczyć.

Gdzie się badać?

Badania USG można wykonać niemal w każdym szpitalu, ośrodku zdrowia lub w placówkach prywatnych. Badania w ramach NFZ ze skierowaniem od lekarza wykonywane są bezpłatnie. Jeżeli jednak skierujemy się do gabinetu prywatnego musimy liczyć się z wydatkiem od 50 do 300 zł w zależności rodzaju badania. Bezpłatne badanie USG można również wykonać w ramach cyklicznych kampanii prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego lub fundacje. Do takich akcji można zaliczyć m.in Movember Polska, gdzie panowie mogą wykonać darmowe USG jąder.