Częste oddawanie moczu – Objaw, którego nie wolno lekceważyć!

Dużo sikam co zrobićCzęste oddawanie moczu dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet w różnym wieku. Najczęściej seniorów.

Wydawać by się mogło, że objaw w postaci częstego oddawania moczu i choroba, jaka za nim stoi dotyczy wyłącznie kobiet. Jednak w tym artykule postaramy się udowodnić, że częstomocz może dotknąć również mężczyzn i w ich przypadku przypadłość ta jest równie groźna, jak ma to miejsce u kobiet. Zatem, jak rozpoznać i leczyć choroby objawiające się omawianym symptomem? Zapraszamy do lektury.

Przyczyny częstego oddawania moczu

Bez wątpienia najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu, jest zakażenie układu moczowego. Przydarzyć się ono może osobie każdej płci i w każdym wieku. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są bakterie, które dostały się do układu moczowego i czynią w nim spustoszenie. W celu rozpoznania ZUM wykorzystuje się badanie bakteriologiczne (posiew moczu), a także wnikliwe badania laboratoryjne krwi. Do dodatkowych objawów zakażenia należy ból w trakcie oddawania moczu, a także bardzo często gorączka.

Częstomocz pojawia się również przy kamicy układu moczowego. To stan związany z zalegającymi w nerkach lub innych elementach układu moczowego kamieniami. Mogą być one różnego pochodzenia, a wszystko uwarunkowane jest genetycznie. Krótko mówiąc, kamica układu moczowego może być chorobą dziedziczną. Rozpoznania dokonuje się przy użyciu zaawansowanych badań urologicznych takich, jak scyntygrafia, czy urografia.

Chorobą powodującą częste oddawanie moczu wyłącznie u mężczyzn jest przerost prostaty. To sytuacja, kiedy gruczoł krokowy uciska na drogi moczowe, uniemożliwiając poprawne oddanie moczu. Co ważne, przerost gruczołu może być tak duży, że odpływ moczu może być całkowicie utrudniony. To sytuacja niezwykle groźna, ponieważ wszelkie zastoje grożą rozwinięciem zakażenia, dlatego każdy przypadek powinien być niezwłocznie skonsultowany z lekarzem specjalistą. Istotny jest również fakt, że przerost może mieć charakter nowotworowy.

Dręczy Cię częstomocz? Zwróć uwagę na inne objawy!

Częstomocz bardzo często nie jest jedynym objawem, co oznacza, że występuje wraz z innymi przypadłościami, na które również powinniśmy zwrócić baczną uwagę. Jeżeli przy oddawaniu moczu pojawia się charakterystyczne pieczenie – niemal na pewno masz do czynienia z zakażeniem układu moczowego. Z kolei gdy odczuwasz bóle pleców, boku ciała lub pachwiny, wtedy możesz przygotować się na leczenie związane z kamicą.

Nieco inaczej jest w przypadku przerostu prostaty. Choroba ta rozwija się niezwykle powoli, często nie dając objawów. Ponadto ludzki organizm wykazuje zdolność do przyzwyczajania się do pewnych rzeczy, dlatego wraz z biegiem czasu jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do utrudnionego oddawania moczu, o ile nie towarzyszą temu dodatkowe objawy w postaci bólu. W związku z tym należy być niezwykle uważnym i jak tylko pojawią się problemy, należy udać się do lekarza, który podejmie leczenie.

Częste oddawanie moczu – domowe sposoby i leki bez recepty

Znaczna część domowych sposobów na częste oddawanie moczu polega na nagrzaniu okolic pęcherza i dróg moczowych. Zatem staraj się jak najwięcej korzystać z gorących kąpieli, czy pić wiele naparów ziołowych i herbat. Ciepło znane jest od lat jako najlepszy sposób łagodzenia bólu i innych objawów, dlatego warto to wykorzystać, kiedy nie możemy udać się do lekarza specjalisty.

Warto zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. W ten sposób nerki zostaną zmuszone do wzmożonego wytwarzania moczu, dzięki czemu układ moczowy zostanie naturalnie oczyszczony z wszelkich bakterii, czy innych drobnoustrojów.

Jeżeli leczenie domowe nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wiele osób decyduje się na wykorzystanie leków dostępnych w aptece bez recepty. W znacznej większości są to preparaty zawierające żurawinę lub furaginę. Szczególnie popularne są leki, w których składzie znajduje się ostatni składnik, gdyż działa on przeciwbakteryjnie na wiele, prostych szczepów drobnoustrojów. Więcej informacji na temat furaginy i przykładowego leku zawierającego ten element znajdziesz na http://neofuragina.pl/. Sprawdź i przygotuj się do walki z chorobą!

Częste oddawanie moczu to objaw, na który jesteśmy narażeni w równym stopniu bez względu na płeć. Jego przyczyną bardzo często jest zakażenie układu moczowego, którego leczenie może odbywać się zarówno przy wykorzystaniu leków bez recepty, jak i bardziej zaawansowanych antybiotyków. Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w momencie, kiedy objawy dodatkowe wskazują na przerost prostaty, czy kamicę układu moczowego. Ten, jak i pozostałe przypadki, wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem, dlatego nie warto zwlekać z rozmową ze specjalistą.

Słuchmed badanie słuchu za darmo