Czego powinna oczekiwać osoba, która chce pracować jako opiekunka – Niemcy i firmy świadczące usługi opieki nad seniorami za granicą

Opieka NiemcyOpieka Niemcy

Na rynku działa wiele firm, które zatrudniają osoby do opieki nad seniorami w Niemczech, ale nie wszystkie proponują atrakcyjne warunki pracy. Osoby, które wcześniej nie zarabiały za granicą, często nie zdają sobie sprawy, czego mogą oczekiwać od pracodawcy. W rezultacie zgadzają się na pierwszą lepszą ofertę, która nie zawsze jest opłacalna dla osoby, która chce zarabiać jako opiekunka. Niemcy potrzebują polskich profesjonalistów. Mogą oni znacząco skorzystać na tej współpracy, ale tylko jeśli starannie wybiorą firmę w Polsce.

Zlecenie świadczenia usług jako opiekunka − Niemcy

Najważniejszy dokument, jaki trzeba podpisać przed wyjazdem, jest umowa zlecenie. Jeżeli pracodawca jej nie oferuje, nie można się zgadzać na wyjazd. Tylko po jej zawarciu można mieć pewność, że praca jest legalna, a w zamian za wypełnianie swoich obowiązków, ma zagwarantowane wynagrodzenie oraz inne benefity, wynikające z treści dokumentu. W razie trudności ze zrozumieniem jakiejś części umowy, rzetelna firma, której zależy na owocnej współpracy, powinna wytłumaczyć kandydatce niejasne fragmenty.

Bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą

Warto pamiętać, że do zadań firmy należy zapewnienie opiekunce poświadczonego przez ZUS formularza A1. Ten dokument jest potwierdzeniem, że firma opłaca wszystkie obowiązkowe składki ZUS do jakich ma prawo opiekunka. Niemcy to kraj, gdzie formularz A1 jest niezbędny, ponieważ potwierdza, że dana osoba nie musi opłacać składek ubezpieczeniowych obowiązujących w Niemczech, ponieważ podlega polskiemu ustawodawstwu dotyczącemu ubezpieczeń społecznych.

Nauka języka

Znajomość niemieckiego jest konieczna, by móc pracować jako opiekun w kraju zachodnich sąsiadów. Bywa jednak tak, że umiejętność porozumiewania się w tym języku wymaga lekkiej poprawy. Część firm oferuje w takich sytuacjach możliwość podszkolenia się z niemieckiego i udostępnia zatrudnionym osobom materiały, które pomogą im odświeżyć wiedzę z zakresu języka obcego oraz zdobyć nową wiedzę. W ten sposób opiekunka może się lepiej przygotować do wyjazdu i nie musi na własną rękę szukać sposobów na naukę języka.

Wsparcie w organizacji wyjazdu

Najlepiej jeśli pracodawca zaoferuje swoją pomoc w kwestiach związanych z organizacją wyjazdu. Dotyczy to przede wszystkim znalezienia środka transportu, tak by nie był zbyt kosztowny i jednocześnie zapewniał komfortową i całkowicie bezpieczną podróż. Czasem istnieje także możliwość zwrotu kosztów dojazdu, zwykle do ustalonej wcześniej sumy. Firma powinna także poinformować zatrudnionego jak najlepiej przygotować się do wyjazdu, a przede wszystkim wyjaśnić, w jaki sposób należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która pozwala na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na terenie Niemiec bez uiszczania dodatkowych opłat.

Opieka koordynatora w Niemczech

Chętni do pracy ze starszymi osobami mogą się też spodziewać, że firma będzie dbała o nich nawet po wyjeździe za granicę. Właśnie dlatego warto szukać ofert pracodawców, którzy umożliwiają kontakt z koordynatorem rezydującym w Niemczech. Będzie on mógł szybko udzielić pomocy, w razie gdyby opiekunka jej potrzebowała. Taka osoba powinna znać język polski oraz niemiecki, by bez trudu mogła się porozumieć i efektywnie wspierać osoby do opieki, podczas ich pobytu za granicą.

Inne przydatne informacje na temat wyjazdów do Niemiec w roli opiekunki, są udostępnione na stronie EuroCare.com.pl.

Można tam znaleźć także zróżnicowane oferty pracy.