Czarny Piątek w sklepach – Kiedy wypada i jakich promocji się spodziewać

promocje czarny piatekCzarny Piątek czyli Black Friday to dzień dużych promocji i obniżek cen.

Kiedy przypada Czarny Piątek – Black Friday 2019?

Polacy przyzwyczaili się do korzystania z promocji. Pojawiające się kilka razy do roku sezonowe wyprzedaże, akcje rabatowe organizowane przez popularne czasopisma kobiece oraz tzw. Czarny Piątek na stałe zagościły w naszym kraju. Czym cechują się promocje z okazji Black Friday? Czy rzeczywiście warto z nich skorzystać? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

  1. Czym jest Czarny Piątek?
  2. Black Friday w Polsce
  3. Z jakich promocji skorzystać?

Czym jest Czarny Piątek?

Zanim przejdziemy do czarnopiątkowych promocji, warto w ogóle poinformować, czym jest ów Black Friday. Dzień ten przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Tam w ostatni piątek listopada ruszają z całą mocą wyprzedaże przedświąteczne. Wówczas rabaty sięgają nawet 70-80 procent! Każdego roku amerykańskie sklepy przeżywają istny szturm klientów zainteresowanych zakupami sprzętu AGD, RTV, komputerowego i komórkowego, odzieży, obuwia, kosmetyków i wielu innych przedmiotów. A jak to wygląda w Polsce?

Black Friday w Polsce

W naszym kraju to święto konsumentów istnieje dopiero od kilku lat, ale przez ten czas stale zyskuje ono na popularności. W tym roku przypada na 29 listopada. Mnóstwo osób korzysta z niego, aby skompletować prezenty świąteczne dla bliskich. Jak pokazują jednak badania, aż 86 procent osób korzystających z promocji na Black Friday kupuje coś dla siebie. Co ciekawe, sklepy w tym czasie odwiedza więcej mężczyzn, niż kobiet. Średni koszyk konsumenta mężczyzny wynosi w tym czasie ok. 400 zł, z kolei kobiety ponad 100 zł mniej, tzn. ok. 270 zł.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również internetowa wersja Czarnego Piątku, czyli Cyber Monday . Coraz więcej kupujących przenosi się z zakupami do sieci. Również sklepy wychodzą im naprzeciw, oferując ciekawe promocje i zniżki, takie jak prezenty do zakupów, darmową dostawę czy kilkadziesiąt procent rabatu. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób zabieganych, które nie mają czasy na zakupy w placówkach stacjonarnych. W ten sposób można szybko i wygodnie nabyć wybrane rzeczy w tramwaju, autobusie lub nawet podczas przerwy w pracy, z ominięciem tłumów w sklepach.

Co ciekawe, w sieci często obniżki obowiązują przez cały kolejny tydzień lub przynajmniej do najbliższego poniedziałku po Czarnym Piąteku. To umożliwia lepsze zorientowanie się w asortymencie sklepów i podjęcie decyzji dotyczącej tego, jaki produkt zakupić.

Statystyki pokazują, że przeciętnie na zakupy podczas Czarnego Piątku Polacy wydają ok. 340 zł na osobę. W sumie wydatki podczas tego dnia wynoszą ponad 2,3 miliarda złotych na terenie całego kraju.

Więcej ciekawostek na temat Black Friday znaleźć można na stronie internetowej https://www.rp.pl/Styl-zycia/190929793-Black-Friday-w-liczbach-Ile-wydajemy-a-ile-oszczedzamy-podczas-Czarnego-Piatku.html.

Z jakich promocji skorzystać?

W akcji promocyjnej z okazji Czarnego Piątku biorą udział sklepy właściwie z każdej branży, jednakże największym powodzeniem wśród klientów cieszą się sklepy odzieżowe i obuwnicze. To w nich klienci najczęściej robią zakupy podczas Black Friday i ewentualnego kolejnego tygodnia zniżek. Na drugim miejscu znalazły się sprzęty elektroniczne. Ta szeroka kategoria obejmuje zarówno sprzęt AGD, jak i RTV, tablety, smartfony i laptopy. Zainteresowaniem cieszą się m.in. telewizory, sprzęt kuchenny (w tym zwłaszcza małe AGD) oraz telefony komórkowe.

Ale wspomniane produkty nie są jedynymi, na które warto zwrócić uwagę w tym dniu. Jak już wspomniano, z tej okazji niemalże wszystkie sklepy organizują różnego rodzaju promocje. Jeśli więc planujesz zakup konkretnego produktu i nie jest on z kategorii tych „na już”, natychmiastowych, warto poczekać kilka dni i sprawdzić jego cenę w Black Friday. Jest wielka szansa, że zakupisz go nawet kilkadziesiąt-kilkaset złotych taniej, otrzymasz bezpłatną dostawę czy też uzyskasz miły prezent do zamówienia. Należy jednak pamiętać, że niektóre sklepy przeznaczają jedynie konkretną liczbę produktów ze zniżką.

Co więcej, na prawdziwe okazje cenowe „poluje” wiele osób, produkty tego typu rozchodzą się więc zwykle jak przysłowiowe świeże bułeczki. W przypadku długiego zwlekania może się więc zdarzyć tak, że Twój wybrany i wyczekany produkt zostanie po prostu wyprzedany. Dlatego też jeśli masz pewność, że chcesz nabyć konkretną rzecz, najlepiej dokonaj jej zakupu w Black Friday jak najszybciej. W przypadku sklepu internetowego, może to być nawet kilka minut po północy, kiedy promocje się zaczynają. W ten sposób możesz mieć pewność, że zdążysz ze sfinalizowaniem zamówienia wybranego modelu czy towaru i nikt Cię w tym nie wyprzedzi.

Korzystanie z akcji rabatowych na Black Friday jest polecanym sposobem na poczynienie znacznych oszczędności. Jeśli planujesz więc kupno nowego telefonu, lodówki, jeansów czy dowolnego innego towaru, nabywając je we wspomnianym dniu, możesz łatwo zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent z wyjściowej kwoty.

Więcej ciekawych informacji na temat promocji, z których warto korzystać z okazji Black Friday, znajdziesz na stronie internetowej https://dzienniklodzki.pl/kiedy-wypada-black-friday-i-jakich-promocji-sie-spodziewac/ar/c3-13631894.