Czarna herbata – Co warto o niej wiedzieć?

herbata parzenieCzarna herbata też ma wiele zalet.

Biorąc pod uwagę regularny fakt spożywania herbaty, Polska zajmuje czołowe miejsce wśród zwolenników tego napoju. Ostatnimi czasy niezwykłą popularność zyskała herbata zielona, choć coraz częściej sięgamy również po czerwoną. Jednak jak wykazują statystyki, jednym z ulubionym napojów Polaków (zwłaszcza na jesienno-zimowe wieczory) jest herbata czarna.

Herbata – pijamy ją regularnie, bo lubimy jej smak i znana jest nam wszystkim jako świetny napój rozgrzewający, zwłaszcza gdy łączymy go z cytryną, miodem, imbirem, czy też wieloma innymi dodatkami. W takich sytuacjach rzadko zastanawiamy się, jakie właściwości przynosi nam spożywanie czarnej herbaty.

Właściwości czarnej herbaty

Najważniejszym działaniem czarnej herbaty (tak jak i zielonej) jest oczyszczanie z organizmu toksyn, a co za tym idzie – opóźnianie procesów starzenia oraz poprawie ogólnej kondycji organizmu. Herbata jest wysokim źródłem flawonoidów, które odpowiadają za usuwanie wolnych rodników tlenowych oraz neutralizację ich działania. Wolne rodniki powstają w wyniku procesów przemiany materii i mogą wyrządzać wiele szkód w naszym ciele, poczynając od uszkadzania komórek, po przyspieszanie procesu starzenia się, kończąc na rozwoju wielu chorób.

Czarna herbata zawiera jedne z najcenniejszych flawonoidów, zwane katechinami. Są one najlepiej przyswajalne i stanowią swoistą barierę ochronną przed zawałem mięśnia sercowego i powstaniem miażdżycy. Flawonoidy przeciwdziałają również zakrzepom krwi poprzez wzmacnianie kondycji naczyń krwionośnych, a także obniżają poziom złego cholesterolu i ciśnienia krwi.

Korzyści z picia czarnej herbaty

Jak wykazują liczne badania, czarna herbata ze względu na zawarcie rozmaitych składników, chroni przed rozwojem nowotworów, hamując działanie i powstawanie nowych komórek rakowych.

Spożywanie czarnej herbaty nie tylko może przynieść korzyści zdrowotne, ale również przyczynia się do poprawy samopoczucia. Wpływa ona bowiem na lepszy humor, eliminuje skutki stresu, zapobiega wahaniom nastroju, daje uczucie spokoju i ukojenia, a nawet pomaga w zaśnięciu.

Ten cenny napój znajduje również swoje zastosowanie w kontekście kosmetologii. Udowodniono bowiem, iż liście czarnej herbaty przyczyniają się do poprawy kondycji skóry oraz opóźniają procesy jej starzenia się. Nie dziwi więc fakt, iż na półkach drogeryjnych znajdziemy coraz większą ilość produktów z zawarciem herbaty. Nie sposób wspomnieć tu również o stosowanych od setek lat okładach, które wspomagają leczenie chorób grzybiczych oraz usuwają owrzodzenia. Esencję z zaparzonych liści czarnej herbaty wykorzystuje się także w leczeniu stanów zapalnych spojówek.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.czasnaherbate.net.

Słuchmed opinia