Ćwiczenia dla seniorów w wieku 60+ – Aktywność fizyczna dla osób starszych

Ćwiczenia dla senioraĆwiczenia dla seniorów powinny być niezbyt obciążające.
Wraz z wiekiem znacząco zmieniają się możliwości organizmu. Nie znaczy to jednak, że należy porzucać aktywność fizyczną – choć z pewnością należy uwzględnić wiek w samym doborze wykonywanych ćwiczeń. A na jakie warto postawić? Kilka propozycji podajemy poniżej.

Ćwiczenia na rozciąganie i mobilność

To podstawa podstaw. Ćwiczenia mające na celu utrzymanie mobilności są istotne w każdym wieku, ale po sześćdziesiątce mogą szczególnie mocno wpłynąć na ochronę przed przypadkowymi kontuzjami.

Wśród interesujących ćwiczeń można tu wymienić między innymi to, w którym wyciągamy ręce prosto na boki, a następnie zginamy je w łokciach i jedną ustawiając za głową, a drugą od lędźwi w górę, próbujemy zetknąć dłonie. Co istotne – ćwiczenie należy stosować symetrycznie – raz jedną rękę od góry, raz drugą.

Podobnych ćwiczeń jest oczywiście znacznie więcej i najlepiej szukać ich w poradnikach związanych z pilatensem.

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki fitness

Oczywiście nie wszystkie ćwiczenia dla seniorów muszą zawierać się w zakresie podstawowej gimnastyki. Przeglądając sklepy sportowe, na przykład prosportowy.pl, można znaleźć mnóstwo akcesoriów, które znakomicie nadają się do treningów osób po sześćdziesiątce. Chociażby piłki fitness, które można wykorzystać nie tylko do samych ćwiczeń, lecz także do ćwiczenia utrzymywania prawidłowej postawy przy siedzeniu – co jest istotne nie tylko dla osób pracujących siedząco, lecz również dla seniorów, którzy przecież częściej mają problemy z kręgosłupem.

Rowerek stacjonarny dla seniora – czy dobry pomysł?

Rowery treningowe zazwyczaj kojarzą się z treningami dość intensywnymi, często łączonymi z planami mającymi na celu pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak sprzęt ten jest na tyle uniwersalny, że z powodzeniem można go wykorzystywać również przy innych założeniach – na przykład właśnie w ramach trzymania kondycji u osób w wieku 60 plus.

W takim przypadku przy zakupie rowerka nie trzeba szukać nie wiadomo jak zaawansowanych możliwości (poradnik dla kupujących można znaleźć w artykule „Rowery treningowe – wybieramy odpowiedni stacjonarny rowerek do ćwiczeń w domu”), gdyż tak naprawdę chodzi o raczej umiarkowaną intensywność treningów. Gdyby jednak w planie były dłuższe sesje treningowe, warto zaopatrzyć się również w pulsometr, który kontrolowałby, czy praca serca nie przyspiesza zbyt mocno.