Cukrzyca – fakty i mity

Cukrzyca fakty i mityCukrzyca fakty i mity

Cukrzyca jest często występującą chorobą – według statystyk, cierpi na nią aż 6% populacji. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że o cukrzycy każdy z nas „coś” już słyszał. Niestety, w wielu przypadkach doniesienia te nie mają związku ze stanem faktycznym. Stawmy zatem czoła mitom i ustalmy pewne fakty.

  • Mit: Cukrzyk nie może jeść słodyczy

W rzeczywistości dla osoby chorującej na cukrzycę bardzo ważna jest przede wszystkim zdrowa dieta – a w tej z zasady nie ma zbyt wielu słodyczy. Jednocześnie należy podkreślić, że i cukrzyk czasami może zjeść coś „zakazanego”, jak choćby batonik – kluczowy jest umiar i rzadkie sięganie po takie smakołyki.

  • Mit: Osoba chorująca na cukrzycę powinna jeść dużo owoców

Niestety, nie jest to takie proste. Chociaż owoce są bardzo zdrowe, to zawierają także dużo cukru. Niektórych owoców cukrzycy muszą unikać, inne spożywać w niewielkiej ilości – przykładem są tu choćby winogrona.

  • Mit: Kiedy choremu zbyt mocno spada cukier, powinien zjeść czekoladę

Nie do końca – słodycze zawierają proste cukry, niekorzystne dla zdrowia. Jeśli tylko chora osoba ma pod ręką coś bardziej odżywczego, to w pierwszej kolejności powinna po to sięgnąć. Czekolada jest raczej ostatnia w kolejności.

  • Mit: Cukrzyca powstaje wtedy, gdy ktoś je za dużo cukru

Takie przekonanie wciąż ma się świetnie, chociaż przypomina raczej wnioskowanie rodem z przedszkola. Ustalmy zatem raz na zawsze – jedzenie zbyt dużych ilości nie powoduje cukrzycy. To choroba mająca w dużej mierze podłoże genetyczne i nie można jej tak upraszczać.

  • Mit: Cukrzycy muszą jeść specjalne jedzenie. Dla cukrzyków, oczywiście

Wiara w tego typu przekonania napędza sprzedaż dedykowanych, specjalnych i drogich produktów spożywczych. Dodajmy – zupełnie niepotrzebnych produktów. Prawidłowa dieta osoby chorującej nie musi opierać się na dedykowanych produktach. Wystarczy jeść po prostu zdrowo i konsultować jadłospis z lekarzem albo dietetykiem.

  • Fakt: Schudnięcie jest korzystne dla osoby z cukrzycą

To prawda – zwłaszcza, jeżeli osoba chora ma sporą nadwagę. W takiej sytuacji utrata wagi oznacza najczęściej spadek poziomu glukozy oraz zmniejszenie się insulinoodporności.

  • Fakt: Niektóre objawy cukrzycy są nietypowe

Dokładnie tak. Przykładem mogą być zaburzenia widzenia albo kłopoty z erekcją.

  • Fakt: Chorujący na cukrzycę powinni unikać stresu

Silny stres powoduje powstanie wielu reakcji w naszym organizmie. Między innymi – podwyższenie poziomu cukru. Uniknięcie stresujących sytuacji jest oczywiście niemożliwe, ale warto zainteresować się technikami relaksującymi.

  • Fakt: Niesłodkie alkohole mogą obniżyć poziom cukru

Nie należy jednak traktować alkoholu jak lekarstwa – to raczej wskazówka, że w wyjątkowych okolicznościach, gdy mamy ochotę sięgnąć po coś mocniejszego, należy wybierać alkohole o jak najmniejszej zawartości cukru.

Na koniec warto przytoczyć jeszcze jeden fakt – mianowicie, wiele osób chorujących na cukrzycę… nie ma o tym pojęcia. Dlatego warto zwracać uwagę na niespecyficzne symptomy i jeśli tylko coś nas niepokoi – wykonać proste badanie krwi.

14 listopada – Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy, Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Słuchmed badanie słuchu za darmo