Cukier a zdrowie człowieka – jak działa?

cukier krzepiCzy cukier krzepi?

Czy cukier ma wpływ na zdrowie człowieka? Tak i to niebagatelne. Zanim postanowisz na dobre wyeliminować cukier z diety, poznaj kilka znaczących faktów na jego temat. Zobacz czy cukier krzepi i czy cukier tuczy.

Czy można unikać cukru?

Nie, to niemożliwe. Nie tylko dlatego, że skomponowanie menu byłoby bardzo problematyczne, ale też ze względu na to, że cukier (cukry proste i złożone) zawarty jest w praktycznie każdym daniu wysoko przetworzonym oraz w wielu produktach nieprzetworzonych – owocach, sokach, warzywach. Mało tego, cukry (czyli węglowodany) powinny pokryć połowę dziennego zapotrzebowania na energię. Ich unikanie, chociaż teoretycznie możliwe, byłoby wręcz szkodliwe dla zdrowia. Cukier jest potrzebny, oczywiście spożywany rozsądnie i z umiarem.

Czy cukier krzepi?

cukier krzepi

Czy cukier krzepi?

Zdecydowanie tak. To przedwojenne hasło reklamowe jest jak najbardziej aktualne. Kiedy nie mamy siły, brakuje nam energii do pracy, nie tylko fizycznej, ale też umysłowej (więcej informacji o wpływie cukru na zdrowie psychiczne można znaleźć w artykule: link tutaj ), powinniśmy sięgnąć po cukier. Oczywiście nie w postaci kostki lub łyżeczki, bo cukier w tej postaci trudno uznać za atrakcyjny czy choćby smaczny. Ale już słodzony napój, kawałek ciasta czy choćby baton mogą w znaczącym stopniu poprawić wydajność.

Czy cukier tuczy?

Stosowany w rozsądnej dawce nie. Problematyczne natomiast może być spożycie jednorazowo zbyt dużej dawki cukrów prostych. Spowoduje to wzrost poziomu cukru w organizmie i natychmiastowy wyrzut insuliny, która zamieni ów cukier na glikogen i odłoży go w mięśniach oraz wątrobie. Nadmiar glikogenu przeistoczy się w tłuszcz i tu faktycznie można wysnuć wniosek, iż cukier powoduje nadwagę. Jednakże – warto o tym pamiętać – nie utyjemy, jeśli nie będziemy, mówiąc kolokwialnie, opychać się słodyczami. Posłodzenie kawy lub herbaty na pewno nikomu nie doda centymetrów w biodrach. Ale jeśli do tej kawy zjemy pół tortu, sytuacja będzie zgoła inna.

Czy cukier poprawia humor?

Ależ oczywiście! Wie o tym każda kobieta, która w chwilach złości podświadomie sięga po czekoladę „na poprawę humoru”. Spożywanie cukru powoduje wydzielanie dopaminy, zwanej hormonem szczęścia, a więc jest jak najbardziej uzasadnione w przypadkach obniżonego nastroju. Trzeba jednak pamiętać, że cukier ma być w tym przypadku „kołem ratunkowym”, nie pełnoprawnym daniem. Tort czekoladowy zamiast obiadu nie będzie dobrym wyborem.

Zobacz: Dieta i Przepisy