Coś dla ciała, coś dla ducha – Nowoczesne metody rehabilitacji

medycyna holistycznaMedycyna holistyczna to termin określający podejście do zdrowia pacjenta w wymiarze fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym.

Współczesna rehabilitacja to dziś nie tylko specjalistyczne zabiegi, pomagające wrócić do pełnej sprawności po urazach i kontuzjach. Równie ważne jest zadbanie o zdrowie duchowe, mentalne i emocjonalne, zgodnie z zasadami medycyny holistycznej.

Medycyna holistyczna

Wielu współczesnych lekarzy i rehabilitantów uważa, że aby leczenie postępowało prawidłowo i sprawnie należy zatroszczyć się o zachowanie należytej równowagi pomiędzy dbaniem o ciało pacjenta, a jego komfortem, relaksem i odpoczynkiem. Medycyna holistyczna to termin określający podejście do zdrowia pacjenta w wymiarze fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Tym, co wyróżnia terapię holistyczną jest to, że nie leczy ona jednej, konkretnej dolegliwości, lecz pozytywnie wpływa na cały organizm. W terapii uwzględnia się też wpływ stresu na ciało i odwrotnie.

Jak wygląda terapia holistyczna?

Jeden turnus w prywatnej klinice rehabilitacyjnej trwa zazwyczaj 2 tygodnie i jest skrupulatnie przygotowany przez lekarzy, rehabilitantów oraz psychologów. Terapia obejmuje zarówno indywidualnie dobrane zajęcia sprawnościowe i regeneracyjne, jak i te wspierające równowagę emocjonalną i wewnętrzny spokój. Ich efektem będzie więc nie tylko sprawne ciało, ale też zrelaksowany umysł i siła duchowa. Turnus rehabilitacyjny z zastosowaniem zasad medycyny holistycznej to specjalna formuła rehabilitacyjna w wyjątkowym standardzie wypoczynkowym. Przeprowadzane w prywatnej klinice rehabilitacyjnej programy leczenia są intensywne i wymagają od pacjentów siły i skupienia. Pomóc w tym mają ciche, wypełnione harmonią miejsca, w których można spędzać czas wolny od zabiegów, w otoczeniu pięknej przyrody i w serdecznej, domowej atmosferze. Ważna jest bliskość natury i atmosfera relaksu, która sprzyja wyciszeniu, a także dobrze przygotowane miejsca do tego, aby aktywnie spędzać czas po zabiegach, chodzić na spacery czy po prostu odpocząć. Pomocna będzie bliskość lasu, jeziora czy morza. Pokoje w klinice rehabilitacyjnej są urządzone w specjalny sposób, który sprzyja atmosferze relaksu i odpręża. Ważny jest każdy szczegół przez meble, aż po kolory ścian. Przestrzeń, która nas otacza ma bardzo duży wpływ na odpoczynek, a także na efekty terapii.

Rehabilitacja i relaks

To, co jest unikatowego w holistycznej metodzie rehabilitacji to szereg dodatkowych zajęć, które pomagają zapomnieć o dolegliwościach i skupić całą energię i siłę na leczeniu. W dobrej prywatnej klinice rehabilitacji poza zabiegami leczniczymi będzie czas na relaks i życie towarzyskie oraz miłe spędzenie czasu poza zabiegami. Pionierem w rehabilitacji metodą holistyczną jest klinika rehabilitacyjna Nowy Dwór (www.rehabilitacjanowydwor.com). Terapię wspomagają np. zajęcia malarskie, teatralne, wykłady o tematyce zdrowotnej, jak np. warsztaty relaksacji. Organizowane są również ciekawe spotkania, wykłady i prezentacje.

Pacjenci mają możliwość skorzystania z zabiegów hipoterapii, aromaterapii czy kąpieli wapiennych. Każdy pacjent po przybyciu do kliniki jest badany przez lekarzy, a zakres zabiegów jest ustalany dla każdego indywidualnie. Leczenie kończy się badaniem lekarskim, po którym pacjent otrzymuje kartę wypisu oraz zalecenia dotyczące dalszego leczenia.