Co źle wpływa na nasze jelita?

jak zadbac o jelitaZdrowe odżywianie. Wszyscy wiedzą, ale...
Układ pokarmowy to wielopoziomowa jednostka, której sprawne działanie warunkuje stan równowagi organizmu. Odpowiedzialny jest za trawienie, wchłanianie i usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych, dzięki czemu do organizmu dostarczane są składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jednym z najważniejszych elementów układu pokarmowego są jelita, które przez istniejącą sieć jelitowo-mózgową wpływają na nasze samopoczucie. Ból brzucha? Zobacz co możesz zrobić, aby zadbać o jelita.

Po pierwsze: dieta

Codzienna dieta powinna być odpowiednio zróżnicowana i nie powinno w niej brakować podstawowych składników pokarmowych tj. białek, cukrów, węglowodanów i tłuszczów. Każdy z tych elementów jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu, jednak ich ilość powinna być dostosowana do naszych potrzeb i trybu życia. Jednym z pierwszych objawów złych nawyków żywieniowych i nietolerancji ze strony jelit są wzdęcia, uczucie ciężkości, niestrawność, biegunki lub zaparcia i uczucie zmęczenia. Wiele z tych objawów spowodowanych jest nadmierną ilością w diecie tłuszczów i węglowodanów, które spowalniają perystaltykę jelit. Aby temu zapobiec, należy wyeliminować potrawy smażone na głębokim tłuszczu, jedzenie typu fast-food, zamieniając je na dużą ilość surowych warzyw i owoców.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę jelit jest błonnik zawarty w produktach pełnoziarnistych tj. otręby, płatki owsiane, kasze, suszone owoce i orzechy.

Po drugie: używki i leki

Jednym z najważniejszych powodów dolegliwości ze strony układu pokarmowego są używki. Częste spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu może przyczynić się do choroby wrzodowej żołądka, uszkodzenia nabłonka jelit, czy nawet procesów nowotworowych. Większość wad alkoholu wynika z jego metabolizmu do toksycznych substancji, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie komórek i ich procesy naprawcze. Podobnie jest w przypadku palenia tytoniu. Dym papierosowy zawiera dużą ilość onkogennych substancji, które wnikając do organizmu, zdecydowanie zwiększają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe np. rak jelita grubego. Kolejnym czynnikiem, który może działać niekorzystnie na nasze jelita, jest przewlekła antybiotykoterapia, niszcząca prawidłową mikroflorę jelitową.

Aby skutecznie rozwiązać problem biegunek po antybiotyku Dicoflor może okazać się pomocnym rozwiązaniem, które przywróci równowagę jelitom.

Po trzecie: brak aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna to klucz nie tylko do atrakcyjnej sylwetki, ale i zdrowych jelit. Siedzący tryb życia przyczynia się do spowolnienia ruchów perystaltycznych, dając w efekcie tzw. ,,leniwe jelita’’, które są skłonne do uporczywych zaparć. Uprawiając dowolną aktywność fizyczną minimum 3 razy w ciągu tygodnia, po 30-45 minut, usprawniamy motorykę jelit, zmniejszając zaleganie treści pokarmowych i eliminując uczucie ciężkości. Dodatkowo regularna aktywność fizyczna zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotworowe choroby jelit, dzięki zmniejszonemu zaleganiu szkodliwych cząstek pokarmowych w ich obrębie. Ponadto redukcji ulega nie tylko masa ciała, ale też nadmiarowa tkanka tłuszczowa otaczająca narządy wewnętrzne.