Co warto wiedzieć przed zakupem tunelu foliowego?

Tunel foliowy metalowy białyTunel foliowy jest dobrą alternatywą dla szklarni.
Uprawa własnych warzyw, ziół lub kwiatów dla wielu osób jest doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu.

Niestety, okres wegetacyjny roślin w naszym kraju nie jest zbyt długi, co więcej, często nawet w trakcie jego trwania pogoda bywa na tyle kapryśna, że udaje jej się zniweczyć efekty naszej pracy. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej osób zajmujących się ogrodnictwem zastanawia się jak może ochronić rośliny przed zimnem a jednocześnie wzmocnić ich wzrost.

Tradycyjna szklarnia czy tunel?

Tradycyjne szklarnie to rozwiązanie, na które decydują się obecnie głównie profesjonalne uprawy roślin. Wynika to zarówno z kosztów zakupu i montażu szklarni, jak i jej późniejszej obsługi. Na szczęście istnieje alternatywa, z której może korzystać każdy, kto uprawia rośliny. Mowa oczywiście o tunelach foliowych, które stają się coraz popularniejsze wśród ogrodników. Sprawdźmy co warto o nich wiedzieć.

tunel foliowy garden point

Tunel foliowy z metalowym stelażem marki Garden Point.

Czy tunel może zastąpić szklarnię?

To pytanie, które zadaje sobie wielu działkowiczów. Odpowiedź na nie jest prosta – jeśli zajmujesz się ogrodnictwem hobbystycznie i nie zależy ci na tym, by produkować plony cały rok – tunel jest idealnym rozwiązaniem, które może zastąpić szklarnię w twoim ogródku. Nie pozwala on co prawda na tak długie wydłużenie okresu wegetatywnego jak grzane szklarnie, niemniej sprawdzi się w prywatnym użytku. Co więcej wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami – zarówno zakupu, jak i użytkowania.

Jaki rodzaj tunelu wybrać?

Obecnie na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje tuneli foliowych, które różnią się przede wszystkim rodzajem konstrukcji. Wśród najpopularniejszych wymienić możemy te, które wykonane są z metalu oraz tworzyw PCV. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj tuneli charakteryzuje wytrzymałość na warunki atmosferyczne (folię zmieniamy bowiem średnio co 2-4 lata). Konstrukcja metalowa jest wytrzymalsza mechanicznie i zdecydowanie mniej podatna na silne wiatry czy inne czynniki. Natomiast tunele, które opierają się na konstrukcji z PCV są lżejsze, mogą się lepiej sprawdzą się w przypadku niższych tuneli, którym nie grozi np. porwanie przez wiatr. Warto w tym miejscu wspomnieć, ze każdy rodzaj tunelu jest rozwiązaniem mobilnym, które możemy przestawiać w zależności od nasłonecznienia czy rodzaju upraw. Jest to więc wygodne, zwłaszcza jeśli posiadamy grządki z roślinami potrzebującymi wsparcia w różnych okresach roku.

Konstrukcja tunelu foliowego

Stelaż metalowy 25 mm fot. Ogrodosfera.pl

 

stelaż pcv 32 mm do tunelu

Stelaż PCV 32 mm fot. Ogrodosfera.pl

Jakie rośliny można uprawiać w tunelu foliowym?

Wszystko zależy oczywiście od wysokości konstrukcji, niemniej jednak ten rodzaj ochrony roślin przed niekorzystnymi warunkami doskonale sprawdza się w przypadku pomidorów, ogórków, truskawek, winorośli oraz innych krzewów owocowych przyspieszając dojrzewanie zbiorów. Z powodzeniem może stanowić również pomoc w uprawie kwiatów i roślin ozdobnych. Słowem, niezależnie od tego jakie rośliny uprawiasz – zakup tunelu foliowego może pomóc ci w osiągnięciu lepszych efektów twojej pracy.

namiot foliowy na pomidory tunel

Tunel foliowy z metalowym stelażem marki Garden Point.

 

Podsumowując, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się dłuższym okresem wegetacyjnym roślin oraz lepszymi zbiorami – wybór tunelu foliowego to doskonały pomysł, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach koszty zakupu tego typu rozwiązania są naprawdę niewielkie – prosty tunel o solidnym stelażu metalowym kupimy już za około 400-500 złotych.

Więcej modeli oraz zdjęć można znaleźć na stronie sklepu Ogrodosfera.pl, który udostępnił zdjęcia.