Co trzeba wiedzieć na temat TK serca?

Tomografia komputerowa sercaTomografia komputerowa serca to forma diagnostyki dedykowana pacjentom kardiologicznym.

Co to jest TK serca?

Szacuje się, że na choroby wieńcowe zapada w Polsce przeszło 1 mln osób. Profilaktyka kardiologiczna odgrywa więc bardzo ważną rolę, a jedną z pomocnych i nieinwazyjnych metod diagnostycznych jest tomografia komputerowa serca. Co należy wiedzieć o tym badaniu i dlaczego warto wykonać TK serca?

Tomografia komputerowa serca – na czym polega to badanie?

Ta forma diagnostyki to jedno z badań radiologicznych, do którego wykorzystuje się działanie promieni rentgenowskich. Z uwagi na to, że nie są one całkowicie obojętne dla organizmu, nie zaleca się zbyt częstego powtarzania tego badania (z wyłączeniem koniecznych zaleceń lekarskich). Działanie specjalistycznej aparatury polega na prześwietlaniu konkretnych części ciała pod wieloma kątami, co daje dokładny obraz i pozwala na precyzyjne opisanie i scharakteryzowanie jednostki chorobowej oraz jej ogniska. W wielu przypadkach pomocne okazuje się także podanie środka cieniującego, czyli tzw. kontrastu, który bardzo dobrze obrazuje wszystkie struktury serca i okalających je naczyń, umożliwiając tym samym wnikliwe obejrzenie danego obszaru.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej serca?

Badanie za pomocą aparatury wykorzystującej promieniowanie rentgenowskie wymaga odpowiednich przygotowań. W dniu zaplanowanego TK serca pacjent powinien być na czczo, ale nie zaleca się pomijania dawek przepisanych lekarstw. Ważne, aby badany miał przy sobie dokumentację leczenia, a także zadbał o odpowiedni ubiór – ze względów bezpieczeństwa nie należy zakładać biżuterii i ubrań z metalowymi elementami, a bezpośrednio przed badaniem trzeba zdjąć protezy zębowe i aparaty słuchowe. Równie istotne jest też nawodnienie. Wypicie dużej ilości płynów zarówno przed, jak i po badaniu ułatwia m.in. szybkie wydalenie z organizmu środka kontrastowego. Warto również wspomnieć, że lekarz może zadecydować o doraźnym podaniu środka farmakologicznego, mającego na celu zwolnienie i wyrównanie czynności serca.

Jak przebiega TK serca?

Tomografia komputerowa serca zazwyczaj nie wiąże się z obowiązkiem hospitalizacji, co znaczy, że przebiega w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga dłuższego pobytu w placówce niż 24 godziny. Ta forma diagnostyki trwa zazwyczaj około 10 minut i jest dostępna m.in. w szpitalach, placówkach publicznych, a także specjalistycznych ośrodkach, takich jak chociażby https://www.affidea.pl/diagnostyka/nasze-ośrodki. Przed wykonaniem tomografii serca pacjentowi zostaje założony wenflon (w zgięciu łokciowym), w celu podania tzw. kontrastu. Do przeprowadzenia badania niezbędne jest także użycie elektrod EKG. Warto też podkreślić, że znajdujący się wewnątrz aparatury pacjent musi ściśle współpracować z technikiem, pozostać w bezruchu i na wyraźne polecenie specjalisty wstrzymywać oddech (na 5-10 sekund). W tym czasie wykonany zostaje skan, na podstawie którego będzie można stwierdzić, czy w obrębie badanego narządu występują nieprawidłowości.

Jakie są wskazania do wykonania TK serca?

Tomografia komputerowa serca to forma diagnostyki dedykowana pacjentom kardiologicznym, zmagającym się z problemami zdrowotnymi w obrębie tego narządu. Wykonanie tego badania zaleca się zazwyczaj w następujących przypadkach:

  • podejrzenie choroby wieńcowej,
  • konieczność skontrolowania stanu by-passów,
  • niemożność precyzyjnej oceny badania EKG,
  • ból w klatce piersiowej,
  • diagnostyka przed zabiegiem ablacji,
  • niejasne wyniki testów wysiłkowych,
  • podejrzenie wad serca,
  • diagnostyka zatorowości płucnej,
  • wykluczenie tętniaków.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej serca?

Wykonanie tomografii komputerowej serca ma pewne przeciwwskazania. W grupie osób, które nie powinny korzystać z tego badania, znajdują się m.in. kobiety ciężarne (lekarz może jednak podjąć inną decyzję, jeśli TK jest niezbędne do zdiagnozowania choroby), osoby uczulone na środek cieniujący, pacjenci mający problemy z pozostaniem w jednej pozycji przez dłuższy czas. Szczególną ostrożność należy natomiast zachować w przypadku osób zmagających się z chorobami tarczycy, kobiet karmiących, dzieci i seniorów, a także chorujących na niewydolność układu krążenia czy astmę.

Czas oczekiwania na wyniki badań za pomocą tomografu komputerowego może różnić się w zależności od wielkości placówki i liczby oczekujących w kolejce pacjentów, a także dostępności lekarzy radiologów. Nie przekracza on jednak zazwyczaj kilku dni.