Co to jest aparat CPAP – Jak działa i dlaczego jest skuteczny?

cpapDla osób przewlekle chorych aparat CPAP jest niezbędny do życia.

Bezdech senny.

Aparaty CPAP cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób borykających się z bezdechem sennym. Ich nowoczesne modele mają opinię nie tylko skutecznych, ale także wyjątkowo praktycznych i łatwych w użytkowaniu. Czy rzeczywiście przynoszą ulgę? Jak działają aparaty CPAP? I czy potrzebne są do nich jakieś dodatkowe akcesoria?

Aparat CPAP – kiedy jest potrzebny?

Aparaty CPAP są polecane pacjentom cierpiącym na obturacyjny bezdech senny, a także tym, którzy chrapią w czasie snu. Trzeba pamiętać, że chrapanie może być jednym z pierwszych objawów obturacyjnego bezdechu sennego i nie wolno go ignorować, bowiem oznacza, że przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe jest utrudniony. Naszą czujność powinno zbudzić chrapanie, które:

 • jest głośne,
 • jest nieregularne,
 • jest związane z przerwami w oddychaniu lub spłyceniem oddechu.

To właśnie takie chrapanie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, wymaga przeprowadzenia diagnostyki oraz, jeśli okaże się objawem obturacyjnego bezdechu sennego, odpowiedniego leczenia.

Chrapanie pojawia się wtedy, kiedy w czasie snu mięśnie górnych dróg oddechowych ulegają nadmiernemu rozluźnieniu. Wówczas dochodzi do opadnięcia podniebienia miękkiego i języczka, a co za tym idzie – zwężenia górnych dróg oddechowych. Osoba chrapiąca nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu, a więc budzi się z objawami niedotlenienia – jest zmęczona, senna i rozdrażniona, boli ją głowa, ma problemy z koncentracją. Jeśli chrapanie jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego, może spowodować rozwinięcie się innych chorób takich jak wysokie ciśnienie tętnicze, choroby serca i jego zawał, udar mózgu, insulinooporność, a nawet przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Właśnie w takich sytuacjach wybawieniem okazuje się aparat CPAP. Aparaty te to niezwykle nowoczesne urządzenia,  dostępne w wielu różnorodnych modelach dopasowanych do potrzeb i oczekiwań różnych pacjentów.

aparat cpap w domu seniora

Aparat CPAP w pokoju

Jak działa aparat CPAP?

Jednym z czołowych producentów i dystrybutorów aparatów CPAP na świecie jest firma ResMed, która dba nie tylko o to, aby jej produkty były skuteczne w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, ale także o to, by były łatwe i intuicyjne w obsłudze, zapewniały pacjentowi wiele praktycznych funkcji i maksimum komfortu. A jak działają aparaty CPAP? Za pośrednictwem specjalnej maski aparat wytwarza stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta. W ten prosty sposób przywrócona zostaje ich drożność – powietrze swobodnie przepływa przez nie, pozwalając pacjentowi na spokojny, niezakłócony chrapaniem i epizodami bezdechu, sen. Pacjent budzi się wypoczęty, bez bólu głowy i poczucia znużenia.

Aparaty CPAP marki ResMed zapewniają więc skuteczne leczenie bezdechu, ale mają także szereg funkcji (w zależności od modelu), które czynią je praktycznymi i wygodnymi w użyciu. Do funkcji tych należą między innymi:

 • nawilżacz – dzięki funkcji nawilżania powietrze nie drażni i nie wysusza dróg oddechowych pacjenta,
 • podgrzewana rura – zapobiega skraplaniu się wilgoci i wycieku wody do maski,
 • czujnik pozwalający dostosować aparatowi temperaturę i ilość powietrza do potrzeb pacjenta,
 • obrotowy łącznik rury z aparatem CPAP umożliwia swobodne zmiany pozycji w czasie snu,
 • wbudowany moduł łączności bezprzewodowej i funkcja AirView pozwalają na przesyłanie do chmury raportów o parametrach terapii i jej skuteczności. Poza tym rejestrowane są wszelkie epizody bezdechu, a lekarz może modyfikować leczenie na ich podstawie.

Każdy z aparatów CPAP jest urządzeniem pracującym niezwykle cicho. Dzięki temu nie zakłóca snu ani samego pacjenta, ani innych osób śpiących w domu, na przykład dzieci czy partnera. Ze względu na niewielkie rozmiary i niską wagę, aparat CPAP można wziąć ze sobą nawet w podróż – w delegację, na urlop czy weekend.

Akcesoria do aparatu CPAP

Do aparatu CPAP nie trzeba dokupować właściwie żadnych akcesoriów, jedynie maskę. Ale jej wybór może okazać się nie taki prosty, bowiem producent urządzeń oferuje szereg różnorodnych masek dla osób o różnych potrzebach. Oto ich podstawowy podział:

 • maski pełnotwarzowe,
 • nosowe,
 • poduszeczkowe.

Maska pełnotwarzowa to model przypominający znane nam doskonale maseczki do inhalatorów i wyposażony w system pasków utrzymujących ją we właściwej pozycji. Wykonana z miękkich, oddychających tworzyw i materiałów, nie powoduje ucisku skóry i nadmiernego jej pocenia się. Maseczki pełnotwarzowe dostępne są w różnych rozmiarach i liniach kolorystycznych dla kobiet i mężczyzn.

Maska nosowa obejmuje jedynie nozdrza pacjenta, z pominięciem samego nosa. Ten typ maseczki, podobnie jak wcześniej omówiony model, obejmuje wiele rozmiarów i typów mocowań oraz wersji kolorystycznych. Jest mała, lekka i dyskretna, sprawia, że leczenie jest wyjątkowo komfortowe.

Maska poduszeczkowa zapewnia najmniejszą możliwą do osiągnięcia powierzchnię kontaktu z twarzą pacjenta. Elastyczne mocowanie ma postać cienkiego paska rozdzielającego się z tyłu głowy. Jest cicha i wyposażona w wentyle odprowadzające wydychane powietrze daleko od pacjenta i jego partnera. Wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy oczekują rozwiązań w minimalnym stopniu ingerujących w ich przestrzeń osobistą.

Ile kosztuje aparat CPAP?

Aparaty CPAP nie są urządzeniami tanimi. Ale każdy pacjent, u którego lekarz przeprowadzi badanie i zdiagnozuje obturacyjny bezdech senny, może starać się o refundację z NFZ na zakup. Procedura nie jest bardzo skomplikowana. Należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie do poradni pulmonologicznej. Na wizycie w poradni lekarz wykona badanie polisomnograficzne, które pozwoli określić czy pacjent wymaga leczenia aparatem CPAP.

Jeśli badanie wykaże, że pacjent wymaga leczenia, lekarz podejmie próbę leczenia i wyznaczenia optymalnych parametrów na aparacie CPAP, a następnie wystawi wniosek o dofinansowanie zakupu aparatu, który należy podbić w oddziale NFZ i przedłożyć w sklepie.

Aparaty CPAP zapewniają skuteczne leczenie obturacyjnych bezdechów sennych – zapobiegają napadom chrapania i bezdechu, a także doskonałe samopoczucie po spokojnie przespanej nocy. Są nowoczesne, wygodne i ciche, a do tego ich zakup jest dofinansowany ze środków NFZ.