Co senior powinien wiedzieć przed wyjazdem na Ibizę?

Ibiza jest przyjazna seniorom.

Wczasy za granicą to opcja coraz częściej wybierana przez polskich seniorów. Podróżowanie pomaga utrzymać lepszą kondycję fizyczną i psychiczną, a poza tym jesień życia to idealny czas na odpoczynek i realizowanie planów, na które wcześniej z różnych przyczyn nie było czasu.

Jednym z kierunków, które warto wziąć pod uwagę, jest Ibiza. Ta hiszpańska wyspa określana mianem Białej Wyspy lub Wyspy Pokoju i Miłości słynie m.in. z wyjątkowych piaszczystych plaż, pięknej pogody i niesamowitych krajobrazów. Planując wyjazd w te strony, senior powinien mieć kilka istotnych przesłanek na uwadze – zostały one omówione w niniejszym artykule.

  1. Ibiza – najważniejsze atrakcje turystyczne.

O Ibizie często mówi się, że ludzie przyjeżdżają tu imprezować. Nie do końca jest to prawdą. Owszem, rozmaitych klubów i dyskotek jest tutaj sporo, ale nie są to jedyne atrakcje, jakie czekają na turystów odwiedzających wyspę. Wspomnianych już wcześniej plaż jest na Ibizie ok. 50, są położone w uroczych, malowniczych zatoczkach – ich lokalizacja pozwala cieszyć się prywatnością. Ponadto na wyspie jest mnóstwo interesujących miejsc – żeby wspomnieć np. o starówce w  Ibiza Town, miasteczku Sant Antoni de Portmany, słynnym targu hippisowskim, rezerwacie Ses Salines czy jaskiniach, gdzie można podziwiać okazałe fragmenty formacji skalnych. Pobyt na Ibizie to także znakomita okazja, by skosztować specjałów hiszpańskiej kuchni.

  1. Wybierz odpowiedni termin.

Kiedy najlepiej lecieć na Ibizę? Wszystko zależy od formy seniora i jego indywidualnych preferencji odnośnie spędzania wolnego czasu. Nie wszystkie starsze osoby dobrze znoszą upały – trzeba pamiętać o tym, iż latem na Ibizie jest gorąco, w lipcu i sierpniu temperatury przekraczają 30 stopni. Jeśli dla kogoś taka aura jest męcząca, niech zdecyduje się na inny termin, np. w maju, wrześniu lub październiku – na wyspie jest wtedy ciepło i przyjemnie, dodatkowy plus za brak tłumów takich jak w sezonie. Hotele są też z reguły nieco tańsze, a biura podróży kuszą wycieczkami dla seniorów w przystępnych cenach.

  1. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Problemy ze zdrowiem nierzadko nękają ludzi w podeszłym wieku. Aspektu zdrowotnego w żadnym razie nie wolno bagatelizować, dlatego przed wyjazdem należy złożyć wizytę lekarzowi rodzinnemu. Dotyczy to nie tylko seniorów cierpiących z powodu chorób przewlekłych – choć ich w pierwszej kolejności. Czy są jakieś przeciwwskazania do podróży samolotem (lot na Ibizę trwa średnio ok. 4 godzin)? Czy trzeba wykonać dodatkowe badania? W jakie leki się zaopatrzyć? Na co mieć szczególne baczenie? Czy mogą wystąpić komplikacje wynikające z choroby?

  1. Dopilnuj formalności.

Wiza na Ibizę nie jest potrzebna – wystarczy dowód osobisty, trzeba zatem sprawdzić, kiedy kończy się termin jego ważności i w razie czego wyrobić nowy (na dokument czeka się do 30 dni). Warto również postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwiającą korzystanie z publicznej opieki medycznej w nagłych przypadkach w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA. Ale uwaga: nie wolno wpaść w pułapkę myślenia, że EKUZ załatwia kwestię ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny – za szereg świadczeń oraz za leczenie i konsultacje prywatne trzeba płacić z własnej kieszeni. Z pomocą przyjdą ubezpieczenia turystyczne z www.polisaturystyczna.pl – odpowiednio dobrana polisa to sprzymierzeniec seniora wybierającego się za granicę.

  1. Wykup ubezpieczenie turystyczne.

Urlop na Ibizie z www.polisaturystyczna.pl to spokojny wypoczynek. Przy zakupie polisy liczą się głównie zakres oferowanej ochrony oraz ogólna suma ubezpieczenia i kwoty za poszczególne opcje (ratownictwo, transport medyczny, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu etc.). W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zawarte są też wykluczenia z ochrony ubezpieczeniowej. Senior z chorobą przewlekłą powinien mieć ubezpieczenie na wypadek komplikacji i ich następstw. Kluczem do znalezienia dobrej polisy jest porównanie co najmniej kilku ofert. Służą do tego porównywarki internetowe, które w oparciu o podane informacje wybierają najlepiej dopasowane propozycje. Ceny polis nie są wygórowane. Przykładowo za 7-dniowy pobyt na Ibizie 68-letnia osoba z chorobą przewlekłą zapłaci tytułem ubezpieczenia 47,25 zł w najtańszej opcji lub ok. 298 zł w wariancie najdroższym. W kwocie 70-120 zł można znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie – to znacznie mniej niż ponoszenie z własnej kieszeni kosztów leczenia na Ibizie, gdzie np. standardowa wizyta lekarska to wydatek rzędu ok. 100 euro.