Co na przeziębienie – Leki z apteki i kuracje domowe

Sposoby na przeziębienieSposoby na przeziębienie

Przeziębienie to dość powszechna choroba, która kojarzy się z jesiennymi deszczami i zimnym wiatrem. To właśnie nagła zmiana pogody jest najczęściej odpowiedzialna za osłabienie organizmu. Choroba objawia się kaszlem, katarem oraz bólem głowy, któremu dodatkowo może towarzyszyć także podwyższona temperatura. Domowe sposoby na przeziębienie są coraz częściej łączone z tradycyjnymi metodami, w którym pierwszeństwo mają preparaty naturalne. Jakie leki na przeziębienie wybierać, aby w krótkim czasie zwalczyć uciążliwe objawy infekcji?

Leki z apteki czy domowe – Co na przeziębienie warto wybrać?

Przeziębienie przebiega w różny sposób. Najczęstszymi objawami, jakie mu towarzyszą, jest katar, kaszel suchy lub mokry, czasem również ból gardła czy podwyższona temperatura. Z tego powodu część pacjentów chętnie sięga po znane leki na przeziębienie, jakimi kurowały się jeszcze ich babcie. Takimi lekami będą zarówno gorące herbaty i napary ziołowe, stosowane jako środki napotne i obniżające temperaturę, jak i olejki eteryczne pochodzące z kamfory czy oleju eukaliptusowego, którymi naciera się klatkę piersiową, aby ich zapach pomógł w udrożnieniu nosa.

Domowe sposoby na przeziębienie mogą być skuteczne, jednak przy ich stosowaniu należy się liczyć z tym, że efekty takiej kuracji będą zauważalne dopiero po kilku dniach. Z tego powodu domowe leki stosuje się głównie wtedy, gdy chory jednocześnie spędza kilka dni w domu. Przy ustalaniu, po co na przeziębienie warto sięgnąć, należy uwzględnić również leki gotowe z apteki. To właśnie dzięki nim można przyspieszyć proces leczenia.

Jakie leki na przeziębienie z apteki stosować

Sposoby na przeziębienie, których stosowanie oznacza skrócenie czasu rekonwalescencji, obejmują zazwyczaj leki gotowe, dostępne w aptekach. Podstawą takiego leczenia są leki przeciwgorączkowe, zwykle jednoskładnikowe, w których składzie znajduje się paracetamol lub kwas acetylosalicylowy.

Farmaceuci rekomendują także stosowanie leków wieloskładnikowych, które jednocześnie obniżają gorączkę, zmniejszają dolegliwości bólowe, a jednocześnie zmniejszają obrzęk śluzówki, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kataru.

Wybierając apteczne leki na przeziębienie należy pamiętać, aby nie stosować w tym samym czasie leków jednoskładnikowych, bowiem może to doprowadzić do przedawkowania wybranych składników.

Co na przeziębienie może się przydać? Przydatne są krople do nosa oraz tabletki od bólu gardła, choć część lekarzy zamiast nich rekomenduje płukanie gardła naparami ziołowymi. Na kaszel rekomendowane są syropy na kaszel, które powinny być dostosowane do rodzaju kaszlu. Przy przeziębieniach sprawdzą się także syropy uniwersalne, którymi można leczyć różne rodzaje kaszlu.

Uzupełnieniem farmakologicznej kuracji będą także inhalacje, w których wykorzystane będą olejki eteryczne. Inhalacje udrożniają górne drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Wykorzystuje się do nich olejki eukaliptusowe, miętowe czy goździkowe. Dobrym sposobem na rozgrzanie organizmu jest smarowanie klatki piersiowej maścią kamforową.