Co firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przy wycenie składki za polisę mieszkaniową?

Ubezpieczenie mieszkaniaUbezpieczenie mieszkania

Oferta ubezpieczeń mieszkaniowych jest bardzo szeroka, stąd znalezienie tej jednej, idealnej polisy to kwestia poświęcenia czasu. Trzeba porównać oferty, sprawdzić opinie o firmie, a w końcu wysokość składek. To konieczne, jeżeli rzeczywiście chce się kupić najlepsze i najbardziej polecane ubezpieczenie mieszkania.

Najprostszym, ale i najszybszym sposobem na znalezienie polisy mieszkaniowej jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi dostarczanych przez specjalistycznej serwisy typu www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Wybierając kalkulator ubezpieczeniowy możemy w kilka minut nie tylko poznać wysokość składki, ale i wybrać polisę w dogodnej dla nas opcji i zapłacić za produkt szybkim przelewem.

Polisa zakupiona drogą online będzie obowiązywała już na drugi dzień od zaksięgowania płatności, chyba że w szczegółach umowy podaliśmy inny termin rozpoczęcia ubezpieczenia. Zanim jednak zdecydujemy się na płatność, warto wiedzieć które czynniki wpływają na poziom składki.

Zakres ubezpieczenia

Przede wszystkim należy się zastanowić, na wypadek jakich zdarzeń nasza nieruchomość i które jej części mają być chronione finansowo. Do tego służy precyzyjne ustalenie zakresu polisy:

  1. mury – będą chronione w razie zdarzeń losowych zawartych w umowie podstawowej, zdarzeń tych w zależności od produktu polisowego może być od kilku do nawet ponad dwudziestu,
  2. elementy stałe – istotne z punktu widzenia zdarzeń jak zalanie czy pożar, to różnego rodzaje instalacje zintegrowane z murami lub takie ich części, których nie można zdemontować,
  3. ruchomości – te i elementy stałe można wykupić w ramach rozszerzenia, dodatkowo ruchomości, czyli wyposażenie wnętrz podlega ochronie na skutek zdarzeń losowych czy kradzieży.

Korzystając z porównywarki można wybierać nie tyle pomiędzy rozszerzeniami, ale gotowymi pakietami, dzięki którym oferta staje się jeszcze bardziej przejrzysta i zrozumiała. Pakiety są podzielone pod względem zakresu i sum ubezpieczenia:

S – odpowiada polisie z umową podstawową, to rozwiązanie jest polecane osobom, które zaciągają kredyt hipoteczny i potrzebują dodatkowego zabezpieczenia pożyczki,

M – uwzględnia nie tylko ochronę murów, ale i stałych elementów oraz ruchomości na wypadek zdarzeń losowych,

L – chronione finansowo są mury, stałe elementy, ruchomości, a zakres jest poszerzony o kradzież z włamaniem i OC w życiu prywatnym,

XL – zakres identyczny jak w pakiecie L, ale ze znacznie większymi sumami ubezpieczenia.

Rodzaj nieruchomości

Na wysokość składki ubezpieczenia ma wpływ także sam budynek – może nim być dom, mieszkanie, dom w budowie czy obiekt małej architektury. Pod uwagę brane są parametry techniczne jak powierzchnia użytkowa, rok budowy, rodzaj konstrukcji, kondygnacja, podpiwniczenia czy zabezpieczenia własne.

Te ostatnie odgrywają niemałą rolę, a ich obecność można wykorzystać do obniżenia składki. Jeśli posiadamy zamek z atestem, monitoring i alarm (lub przynajmniej jedno z tych zabezpieczeń), wtedy dokupienie opcji kradzieży z włamaniem nie zawyży znacząco składki.

Inaczej może być w przypadku ubezpieczania domu drewnianego – tu składka będzie średnio dwa razy większa ze względu na rodzaj użytego materiału do konstrukcji i większe ryzyko powstania pożaru.

Uwzględnić należy też wartość rynkową nieruchomości lub wartość inwestycji (dom w budowie). Te liczby dobrze jest podać w miarę precyzyjnie, aby w razie zdarzenia otrzymać sumę adekwatną do poniesionych strat finansowych.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Powody, dla których ta sama polisa w jednej firmie ubezpieczeniowej kosztuje mniej, a w innej więcej, są różne. Niższe składki zazwyczaj oferują większe towarzystwa, które specjalizują się w sprzedaży polis danego rodzaju, np. https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ubezpieczalnia/pzu.

Nie każdy wie, że cena polisy mieszkaniowej zależy również od samego ubezpieczonego, a dokładniej jego wieku czy liczby posiadanych dzieci (skala ryzyka w razie wykupywania opcji OC w życiu prywatnym). Są to co prawda kwestie poboczne, które jednak należy wpisać do kalkulatora ubezpieczeniowego, aby poznać wycenę składki dla posiadanej nieruchomości.