Ciśnieniomierze – Jaki rodzaj wybrać? Poradnik

dobry polski ciśnieniomierzJak wybrać ciśnieniomierz?
Problemy z podwyższonym ciśnieniem lub z nadciśnieniem ma coraz więcej osób. Uczulamy, że ignorowanie takich kwestii może mieć tragiczne konsekwencje – skutkiem nadciśnienia może być przedwczesny zgon. Warto więc zatroszczyć się o swoje zdrowie i pamiętać o codziennych pomiarach ciśnienia.

Pomiary ciśnienia

Ciśnienie krwi to, mówiąc najprościej, siła wywierana przez krew na ścianki tętnic. Ciśnienie zmienia się z wiekiem, jak również pod wpływem emocji czy wysiłku fizycznego. Należy jednak pamiętać o tym, że zarówno zbyt niskie, jak również za wysokie bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Skutkiem zbyt niskiego ciśnienia może być między innymi niedokrwienie mózgu, nadciśnienie może natomiast prowadzić do niewydolności serca.

Jakie są normy dotyczące ciśnienia?

 • 120/80 mm Hg – ciśnienie optymalne
 • 120–129/80-84 mm Hg – normalne ciśnienie
 • 130–139/85-89 mm Hg – ciśnienie podwyższone
 • 140-159/90-99 mm Hg – nadciśnienie lekkie
 • 160-179/100-109 mm Hg – nadciśnienie umiarkowane
 • 180/110 mm Hg – poważne nadciśnienie.

Warto każdego dnia przeprowadzać pomiary ciśnienia, a tym samym kontrolować stan własnego zdrowia.

Ciśnieniomierze elektroniczne

Ciśnieniomierze elektroniczne umożliwiają sprawne przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów ciśnienia, dokładność wynosi +/- 3 mmHg. Tego typu urządzenia są bardzo intuicyjne w obsłudze – w większości modeli wystarczy tylko nacisnąć przycisk start. Co ważne, ciśnieniomierze elektroniczne wyposażone są w duże, podświetlane wyświetlacze, dzięki którym odczytanie pomiarów nie sprawia problemów nawet osobom starszym. Kolejne  zalety ciśnieniomierzy elektronicznych to:

 • funkcja wykrywania arytmii serca
 • funkcja głosowego podawania wyników
 • funkcja zapamiętywania ostatnich wyników, na przykład 2 x 60, co oznacza, że urządzenia zapamiętuje po 60 ostatnich pomiarów dla dwóch osób
 • funkcja daty i godziny
 • funkcja automatycznego wyłączania baterii co znacznie zmniejsza jej zużycie

Ciśnieniomierze elektroniczne są lekkie i mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je bez problemu przenosić w różne miejsca, czy na przykład zabrać w podróż.

Ciśnieniomierz elektroniczny możemy kupić w aptece bądź w sklepie medycznym Oromed (tutaj). Podpowiadamy, że bardzo rozbudowaną ofertę ciśnieniomierzy przygotowała firma ORO-MED.

Ciśnieniomierze zegarowe

Kolejnym rodzajem ciśnieniomierzy, które umożliwią wykonywanie pomiarów są ciśnieniomierze zegarowe. Ciśnieniomierz zegarowy wyposażony jest w uniwersalne mankiety i wyraźną tarczę, co sprawia, że pomiary można przeprowadzić sprawnie i w wygodny sposób. Tego typu ciśnieniomierze doskonale sprawdzają się w szpitalach, przychodniach i innych instytucjach medycznych. Tego typu ciśnieniomierze oferuje wspomniana już dziś firma ORO-MED.

Zakup ciśnieniomierza nie generuje wysokich kosztów – jest to wydatek z rzędu 70-130 zł, a może uchronić nasze zdrowie. Na koniec pozostaje nam tylko zachęcić wszystkich do wykonywania codziennych pomiarów.

Ciśnieniomierze zegarowe dostępne są, również (tutaj)

Słuchmed badanie słuchu za darmo