Choroba zwyrodnieniowa stawów – Leczenie i profilaktyka

Choroba zwyrodnieniowa stawówChoroba zwyrodnieniowa stawów nie zna granic wieku.

Choroba zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się zaburzeniem ilości i jakości chrząstki stawowej oraz uszkodzeniem innych struktur budujących staw. Dolegliwości zgłaszane przez osoby chore to: ból, sztywność, ograniczenie ruchomości i zniekształcenia stawów. Schorzenie wymaga odpowiedniego leczenia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – Leczenie farmakologiczne

Farmakologiczne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów mają na celu złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości, a tym samym utrzymanie aktywności i samodzielności osoby chorej. W terapii najczęściej stosuje się preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przykładem jest Ketonal Sprint (https://ketonal.pl/ketonal-sprint) podawany doustnie. Oprócz tego można stosować opioidy i paracetamol.

Osobom, u których dojdzie do zaostrzenia choroby, lekarz może zalecić podanie leków bezpośrednio do stawu. Może to być:

  • kwas hialuronowy (tylko do stawu kolanowego),
  • glikokortykosteroidy.

Część pacjentów decyduje się także na stosowanie suplementów diety, które zawierają siarczan glukozaminy. Jest to substancja, która bierze udział w syntezie składników budulcowych chrząstki stawowej. Przed użyciem preparatu należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Niefarmakologiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów można także sięgnąć po niefarmakologiczne metody. Są to przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, dzięki którym wzmacniają się mięśnie, a także zwiększa się zakres ruchów w stawach. Powinny być one dostosowane indywidualnie do każdej osoby (stanu zdrowia, możliwości i stopnia zaawansowania choroby). Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z fizjoterapeutą.

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów bardzo ważne jest także odciążanie zmienionych chorobowo stawów. Takie postępowanie pozwala zminimalizować działanie niekorzystnych sił, a także ułatwia poruszanie się. Polecane zaopatrzenie ortopedyczne to: specjalne wkładki do butów, ortezy, kule, chodziki, laski. Warto pomyśleć także o różnych udogodnieniach w mieszkaniu (np. uchwytach ułatwiających wchodzenie do wanny).

Niefarmakologiczne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej to także:

  • krioterapia (terapia zimnem),
  • ciepłe okłady,
  • dieta pozwalająca utrzymać odpowiednią masę ciała,
  • edukacja na temat choroby.

W niektórych przypadkach zalecane jest leczenie chirurgiczne. Wskazaniem jest brak efektów po zastosowaniu innej terapii. Najczęściej wykonuje się zabieg wszczepienia protezy stawu.

Profilaktyka choroby zwyrodnieniowej stawów

Podjęcie odpowiednich działań pozwala spowolnić procesy prowadzące do zwyrodnienia stawów. Są to:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • regularna aktywność fizyczna (sporty, które nie obciążają stawów),
  • unikanie noszenia ciężkich przedmiotów,
  • utrzymywanie odpowiedniej pozycji podczas pracy,
  • noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia.

Sporty, które nie obciążają stawów to: pływanie, jazda na rowerze, nordic walking, joga. Można skorzystać także z zestawu ćwiczeń opracowanego przez trenera.