Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jak złagodzić ból?

bol brzucha wrzodyChoroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jak złagodzić ból

Choroby układu pokarmowego dotykają bardzo dużą część naszego społeczeństwa, a szczególnie osoby dorosłe. Mówi się nawet, że dolegliwości pokarmowe stanowią przykry efekt rozwoju gospodarczego i związanej z nim zmiany sposobu życia.

W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w długotrwałym stresie, nie odżywia się regularnie, często je w pośpiechu i byle co, nie poświęca odpowiedniej ilości czasu na relaks i sen, co doprowadza do powstawania problemów pokarmowych. Duży wpływ ma tutaj również korzystanie z używek, czyli np. picie mocnej kawy na pusty żołądek, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Choroba wrzodowa – jak sobie pomóc?

Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu pokarmowego jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, która objawia się charakterystycznym bólem w nadbrzuszu występującym mniej więcej w 3 godziny po spożyciu posiłku, który następnie samoistnie mija.

Nieprzyjemne objawy choroby wrzodowej lubią nasilać się na przełomach pór roku. Przyczyną dolegliwości często jest nadmiar pepsyny i soków trawiennych. Czasami winowajcą bywa bakteria, a konkretniej Helicobacter pylori.

Jak pomóc sobie w chorobie wrzodowej?

Bardzo skutecznym domowym sposobem łagodzenia uciążliwych objawów choroby wrzodowej, jak np. ból brzucha, jest regularne picie herbaty z rumianku, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Dobre efekty przynosi także picie codziennie rano naparu z siemienia lnianego. Aby go przygotować wystarczy zalać nasiona siemienia lnianego gorącą wodą. Po pewnym czasie w szklance pojawi się śluz, który ma dobroczynne właściwości dla układu pokarmowego, ponieważ np. otacza ścianki przewodu pokarmowego ochronną warstwą, co łagodzi dolegliwości trawienne. Warto sięgnąć również po probiotyki – więcej o nich przeczytasz na stronie www.lactoral.pl

Lekarze zalecają osobom z chorobą wrzodową także, aby unikały alkoholu, rzuciły palenie papierosów i nie spożywały dań ostrych, które działają drażniąco na żołądek.