Choroba Parkinsona – objawy, leczenie, jak opiekować się chorym

Choroba Parkinsona: Leczenie, objawy, opieka nad chorym senioremChoroba Parkinsona: Leczenie, objawy, opieka nad chorym seniorem

Choroby Parkinsona nie można wyleczyć, jednakże istnieją leki, po których niektóre objawy ustępują, bądź też ograniczają ich występowanie. Choruje na nią przeciętnie kilka procent chorych. Parkinson to problem osób starszych w krajach takich jak Polska, ale też i Niemcy, bądź Włochy.

Czym jest choroba Parkinsona tzw. Parkinson?

Choroba Parkinsona to inaczej zwyrodnienie struktur mózgu, których przyczyny nie są konkretnie określone. Najczęściej jest to tak zwany zanik komórek dopaminegricznych. Nazwa choroby pochodzi od angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy na początku XIX wieku rozpoznał i opisał objawy. Przy schorzeniu tym można rozpoznać charakterystyczną postawę ciała osoby chorej – pochyloną do przodu, lekko zgarbioną.

Parkinson objawy: Jakie objawy występują przy chorobie Parkinsona?

Najważniejszym i najczęściej występującym objawem choroby Parkinsona jest tak zwana bradykinezja, czyli spowolnienie ruchowe. Czynności dnia codziennego są wykonywane w znacznie wolniejszym czasie, niż w przeszłości. Niejednokrotnie uważa się, iż jest to objaw starczy, jednak często może zwiastować schorzenie Parkinsona.

Drżenie rąk

Chory może mieć problem z drżeniem rąk, bądź nóg w czasie spoczynku, kiedy nie jest wykonywana żadna czynność. Wraz z postępowaniem choroby, drżenie rąk może nasilać się. Kolejnym objawem jest niestabilność postawy, czyli popularne zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi i – jednocześnie – upadki. Popularnie występuje też sztywność mięśniowa, dyskomfort w trakcie ruchów i ból.

Zwykle choroba atakuje osoby po 60. roku życia, rzadko – młodsze. Obecnie Parkinson dotyka około 60-70 tysięcy Polaków, jednakże ze względu na starzejące się społeczeństwo, liczba ta stale rośnie. Nie inaczej mają się statystyki w innych państwach europejskich, takich jak Niemcy i Hiszpania.

Trudności w życiu codziennym i opieka nad chorym z Parkinsonem

Każdy chory na Parkinsona senior często musi zmagać się z problemami z balansowaniem, chodzeniem, a także wykonywaniem prostych czynności domowych. Zwykle dla osoby zmagającej się z tymże problemem potrzebna jest dobowa opieka, dlatego najbliżsi powinni pomyśleć o wykwalifikowanej opiekunce, dla której praca z seniorem nie jest obca. Parkinson dzieli się na cztery stadia choroby: okres wczesny, ruchowy wczesny, zaawansowany, skrajnie nasilony. Ostatni etap wymaga najczęściej użycia wózka inwalidzkiego – chory spędza większość czasu na nim, bądź też w łóżku. Dużym problemem, z którym nie zawsze mogą poradzić sobie najbliżsi, jest pogłębiająca się depresja. Jest ona – niejako – objawem wyprzedzającym objawy ruchowe związane z Parkinsonem. Wśród wczesnych problemów znajduje się też osłabienie węchu, zaparcia, a także zaburzenia snu. Według szacunków, największe ryzyko zachorowania dotyka osoby zmagające się z nadmiernym stresem, a także bezsennością. To wszystko sprawia, iż praca z osobą chorą powinna być przejęta przez osobę doświadczoną i znającą Parkinsona.

Jak leczyć chorobę Parkinsona?

W XXI wieku choroba Parkinsona nie dotyka już tylko sfery ruchowej. Zwykle wśród objawów wymienia się wspomnianą już depresję, której leczenie opiera się głównie na środkach dopaminegricznych, jednakże należy mieć na uwadze, iż może ona być jedynie przejściowa, a wówczas pomóc może jedynie terapia podstawowymi lekami. W przypadku depresji głębszej, należy zastosować leki mające wpływ „oszczędzający” serotoninę i noradrenalinę w mózgu. Leczenie finalnie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty.

Wśród znanych leków stosowane są dselegilina, rasagilina, amantayna, a także leki antycholinergiczne, które są najstarszymi stosowanymi w walce z Parkinsonem. Niestety, należy mieć na uwadze, że nie wszystkie objawy można zaleczyć, bądź zminimalizować. W przypadku drżenia, aż u 30% chorych jest ono odporne na wszelakie stosowane leki. Tym samym inne objawy najczęściej poprawiają się, lecz warto pamiętać, że wszystko w głównej mierze jest zależne od stadium choroby, gdyż w przypadku okresu zaawansowanego, po lekach nie poprawia się między innymi niewyraźna mowa, a problemy z chodzeniem stają się coraz bardziej uciążliwe.

Należy pamiętać, że choroby Parkinsona nigdy nie da się całkowicie wyleczyć. Istnieje możliwość jedynie zaleczenia przez pewien czas objawów, bądź też spowolnienia postępowania schorzenia.

Jak opiekować się chorym na Parkinsona?

Bardzo ważne jest, aby senior nie czuł się obco we własnym domu i wśród najbliższych członków rodziny. Należy wybaczać mu wszelakie błędy, upadki oraz „sprawki”, bowiem jego ruchy z czasem stają się coraz bardziej nieskoordynowane. Równocześnie należy pracować z chorym, nadzorować go i – najważniejsze – uzbroić się w cierpliwość. Najważniejsza jest praca oraz otoczenie seniora opieką i troską, tak aby nie czuł się źle. Nie wolno wytykać choremu jakichkolwiek popełnionych błędów, gdyż może to pogłębić jego depresję.

Najważniejsza jest cierpliwość, a także profesjonalna opieka. Rodzina jest ważna, jednak kluczową kwestią jest także pomoc osoby doświadczonej, która również w trudnych chwilach pomoże zarówno seniorowi, jak też i najbliższym.

Ulife: Opieka osób starszych w Niemczech