Choroba de Quervaina – Czym jest, jak się objawia i jak się ją leczy?

choroba Zespół de QuervainaZespół de Quervaina.
Choroba de Quervaina to zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka. Zespół de Quervaina potocznie nazywany „kciukiem matki”, częściej dotyczy kobiet i uciążliwych prac manualnych często przez nie wykonywanych, a powiązanych z pierwszym okresem życia dziecka, takich jak pranie, prasowanie, podnoszenie malucha.

Schorzenie zaliczamy do tzw. entezopatii, czyli bolesnych zmian chorobowych przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca wynikających z nadmiernych obciążeń.  Zespół de Quervaina czasami rozwija się wspólnie z innymi patologiami, takimi jak np. łokieć tenisisty, jednak najczęściej jest izolowaną, bolesną jednostką chorobową.

Przyczyny Choroby de Quervaina

Etiologia Zespołu de Quervaina nie jest do końca znana. Najczęściej można go spotkać u osób, które wykonują pracę, polegającą na powtarzalnym i monotonnym zginaniu i prostowaniu kciuka. Do tej grupy osób należą: graficy komputerowi, pianiści, stolarze oraz malarze, często piszący smsy kciukiem oraz matki dzieci w wieku 6-12 miesięcy. Źródło choroby leży w szeregu drobnych, często powtarzających się urazów, początkowo niewyczuwalnych, a w dłuższym przedziale czasowym objawiających się uciążliwym bólem w okolicy nadgarstka. Rzadziej zespół de Quervaina wywołują czynniki niezwiązane ze stylem życia, a z innymi schorzeniami i urazami mechanicznymi okolic nadgarstka.

Objawy Choroby de Quervaina

Głównym, męczącym objawem jest ból w obrębie nadgarstka, kciuka i kości promieniowej, nasilający się podczas ruchu a szczególnie przy mocnym chwycie. W okolicy kciuka występuje obrzęk i zaczerwienienie. Następuje pogorszenie siły chwytu i zdolności ruchowych kciuka. Toczący się w tkankach stan zapalny powoduje podwyższona ciepłotę i obrzęk w obrębie kciuka. Przy zaawansowanych zmianach może dojść do zwłóknienia pochewki ścięgien objawiającego się chrzęstem przy wykonywaniu ruchów (tak zwany trzaskający palec). Silny ból kciuka uniemożliwia wykonanie gestu O’ k.

Diagnostyka Choroby de Quervaina

Diagnozowanie rozpoczynamy od wywiadu klinicznego. Rozpoznanie opiera się na dolegliwościach zgłaszanych przez pacjenta oraz stwierdzeniu objawów bolesności. Dla potwierdzenia można wykonać prosty Test Muckarda polegający na złączeniu palców dłoni i zgięciu dłoni w kierunku małego palca. Pojawiający się ból oznacza wynik dodatni. Równie prosty do wykonania jest Test Filkensteina.  Zgięty kciuk obejmujemy pozostałymi palcami dłoni i odginamy ją w kierunku łokcia. Ból lub trzeszczenie oznacza wynik dodatni. W razie wątpliwości lekarz może zlecić dodatkowo badanie USG.

Leczenie Choroby de Quervaina

Zależnie od stanu schorzenia leczenie można zacząć zachowawczo od rehabilitacji, rozluźniającej terapii manualnej oraz farmakoterapii. W trakcie leczenia należy oszczędzać chorą dłoń. Jeżeli objawy Zespołu de Quervaina uporczywie nawracają, konieczna jest operacją chorej ręki. Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym niedokrwieniu ręki wywołanym założeniem opaski uciskowej. Na ranę pooperacyjną zakładany jest miękki opatrunek. Szwy zdejmuje się po 10 – 14 dniach.  Leczeniem zachowawczym, rehabilitacją oraz leczeniem operacyjnym zajmują wyspecjalizowane w chirurgii ręki placówki takie jak warszawska Carolina Medical Center (zobacz: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/). Prawidłowo przeprowadzona operacja daje możliwość całkowitego wyleczenia Choroby de Quervaina.