Chcesz zachować młodość umysłu? Zapisz się na kurs pamięci!

Wraz z upływem lat coraz bardziej zaczyna szwankować nam pamięć, szczególnie krótkotrwała, która jest odpowiedzialna za zapamiętywanie i uczenie się nowych rzeczy. Szczególnie dotkliwie odczuwają to seniorzy, którym problemy z pamięcią mogą coraz bardziej utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Co możesz zrobić dla swojej pamięci?

Mózg starzeje się podobnie jak całe ciało i jest to naturalny proces. Poza tą złą wiadomością jest również dobra: mózg ma nieograniczoną moc, jeśli jest odpowiednio stymulowany. Nie możemy zatem spoczywać na laurach tylko dlatego, że jesteśmy na emeryturze. Wręcz przeciwnie, to właśnie teraz, kiedy dysponujemy większą ilością czasu, powinniśmy z jeszcze większą mocą starać się codziennie trenować umysł.

Okazuje się, że najczęściej nasza pamięć nie jest słaba, ale po prostu niewyćwiczona. Sprzyja temu oglądanie telewizji, studiowanie programu telewizyjnego nie jest zatem wskazanie. Dlatego codzienna gimnastyka mózgu jest równie potrzebna, jak regularne ćwiczenia ciała. Pomoc w utrzymywaniu funkcjonowania mózgu na „najwyższych obrotach” stanowią: czytanie książek, nauka języków obcych oraz rozwiązywanie rebusów i gier logicznych. Działania te powinny być systematyczne, a w celu osiągnięcia lepszych rezultatów – różnorodne.

Jaki trening pamięci jest najskuteczniejszy?

Istnieją konkretne ćwiczenia umysłowe, które wykonywane regularnie znacznie poprawiają zapamiętywanie różnych informacji. Choć dostępnych jest wiele metod i technik ćwiczenia pamięci, to obecnie do zwiększenia skuteczności treningów wykorzystuje się nowe technologie.

Na czym zatem polega ich przewaga nad tradycyjnymi metodami ćwiczenia pamięci, np. na kartce? Okazuje się, że specjalistyczne oprogramowanie stwarza zupełnie nowe możliwości aktywizowania funkcji mózgu i treningu zdolności poznawczych, takich jak: pamięć, uwaga, wyobraźnia, szybkość reakcji, spostrzegawczość czy logiczne myślenie.

Czym jest Akademia Umysłu® SENIOR?

Przykładem wykorzystania do treningu umysłu specjalnie zaprojektowanych programów multimedialnych jest właśnie Akademia Umysłu® Senior EDU, będąca zbiorem blisko 100 różnorodnych ćwiczeń umysłu w formie gier logicznych. Dzięki tak dużej różnorodności gier, otrzymujemy gwarancję, że nasz trening będzie wszechstronnie aktywizował różne obszary mózgu.

Podczas treningu nasze postępy są monitorowane i na tej podstawie program automatycznie dobiera niższy bądź wyższy poziom. Jednocześnie ćwiczymy refleks i umiejętność błyskawicznego, logicznego myślenia oraz szybkość podejmowania decyzji. Na takie ćwiczenie powinno przeznaczać się przynajmniej 15 minut dziennie.

Ćwiczyć można samodzielnie w domu lub za zajęciach. W ofercie Akademii dostępne są 2 zestawy:

  • Akademia Umysłu® Seniordo indywidualnych ćwiczeń umysłu w domu. Zawiera 6 programów multimedialnych, poradnik wraz z planami treningowymi.
  • Akademia Umysłu® Senior EDU – multimedialny pakiet do prowadzenia grupowych treningów pamięci w instytucjach. Zawiera komplet gotowych materiałów: scenariusze zajęć, 6 programów multimedialnych na Pendrive, poradnik oraz bezterminową licencję wielostanowiskową (do wyboru na 5,15,25 stanowisk).

Dlaczego warto zapisać się na kurs pamięci?

Coraz więcej instytucji takich jak: UTW, kluby seniora, biblioteki czy domy opieki organizuje treningi pamięci dla seniorów. Na takich spotkaniach poznasz nowatorskie sposoby ćwiczenia umysłu. Otrzymasz również dodatkową porcję wiedzy, która pozwoli Ci zrozumieć jak działa pamięć oraz w jaki sposób dbać o mózg na co dzień. Uczestniczenie w zajęciach to również świetna okazja do poznania nowych, ciekawych osób. A przecież życie towarzyskie jest świetnym treningiem dla mózgu seniorów!

Jeżeli zależy Ci na uczestniczeniu w takich zajęciach, ale nie udało Ci się znaleźć takiej oferty w Twojej okolicy – możesz przejąć inicjatywę i zaproponować zorganizowanie treningów pamięci. Wystarczy, że skontaktujesz się z osobami odpowiedzialnymi za tworzenie oferty edukacyjnej dla seniorów i powiesz o pakiecie Akademia Umysłu® SENIOR EDU.

Pamiętaj! Zdrowy umysł to zdrowa pamięć – to od Ciebie zależy czy zestarzejesz się tak zdrowo, jak to możliwe. Więcej informacji na: www.senior-akademia.pl