Ból stawów – Poznaj skuteczne metody leczenia

bolace stawy zdjecieBól stawów? Można sobie poradzić!

Ból stawów trwający przez kilka tygodni zawsze powinien zostać skonsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą. Stawy bolą najczęściej z powodu toczącego się w nich procesu zapalnego, który nieleczony może skutkować uszkodzeniem stawu i torebki stawowej. Jeśli szybko nie podejmiemy leczenia, ból stawów może pozbawić nas możliwości normalnego funkcjonowania i w końcu doprowadzić do trwałej niepełnosprawności.

Ból stawów – przyczyny

Możliwych przyczyn bólu stawów jest bardzo dużo. U osób młodych ból stawów jest najczęściej wynikiem przeciążeń (np. po intensywnych ćwiczeniach fizycznych) albo urazów (skręcenia, zwichnięcia) U osób starczych ból stawów pojawia się najczęściej na skutek postępującej choroby zwyrodnieniowej. Ból stawów występuje również w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, tocznia rumieniowatego układowego, łuszczycowego zapalenia stawów, boreliozy czy choroby nowotworowej. Obciążać stawy, a co za tym idzie powodować ich ból będzie również nadwaga i otyłość.

Szybko rozpoczęta fizjoterapia szansą na uniknięcie powikłań…

Aby uniknąć groźnych powikłań w obrębie stawów, w tym choroby zwyrodnieniowej, rehabilitację najlepiej rozpocząć wraz z pojawieniem się pierwszych dolegliwości. Wówczas chory ma szansę szybko zmniejszyć ból i stan zapalny bez konieczności zażywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które nie tylko działają krótkotrwale, ale też bardzo obciążają naszą wątrobę. Poza tym leki przeciwbólowe nie likwidują przyczyny bólu stawów, a jedynie go maskują. Dzięki odpowiednio dobranej fizjoterapii można nie tylko pozbyć się bólu i stanu zapalnego, ale też poprawić ruchomość stawów, spowolnić ich degenerację, podnosząc komfort życia chorego.

Ból stawów – jak wygląda diagnostyka?

Jeśli od dłuższego czasu bolą nas stawy, pierwsze kroki powinniśmy skierować do dobrego fizjoterapeuty, który przeprowadzi bardzo dokładny wywiad zdrowotny oraz diagnostykę funkcjonalną i zapozna z wynikami badań, które już wykonaliśmy, np. USG, RTG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Dzięki temu będzie mógł dokładnie określić przyczynę bólu oraz zaproponować najskuteczniejszy sposób walki z nim.

Ból stawów – skuteczne metody leczenia

Nieodłącznym elementem leczenia bólu stawów są ćwiczenia fizyczne (kinezyterapia), oczywiście wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty/ rehabilitanta. Same ćwiczenia najczęściej jednak nie wystarczą i trzeba włączyć dodatkową formę terapii, w tym zabiegi fizykalne. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z bólem stawów, przy tym bezpieczną i w przeciwieństwie do kinezyterapii całkowicie bezbolesną, jest pole magnetyczne niskich częstotliwości. Ma ono silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego idealnie nadaje się właśnie do leczenie bólu stawów.

Pole magnetyczne wpływa na ładunek elektryczny czerwonych krwinek, ułatwiając im wiązanie tlenu. Reguluje też napięcie mięśniowe tętnic oraz naczyń, przez co sprawniej transportują tlen i substancje odżywcze do komórek oraz usuwają z nich toksyny.

Aby PMNC zadziałało jak należy parametry zabiegu (kształt fali, natężenie, częstotliwość, czas trwania) muszą być jednak właściwie dobrane przez fizjoterapeutę na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu zdrowotnego oraz diagnostyki funkcjonalnej. Niestety gabinety fizjoterapii wykonujące zabiegi z użyciem pola magnetycznego niskich częstotliwości na NFZ najczęściej nie zapewniają takiego indywidualnego podejścia i używają 1-2 programów do pacjentów z różnymi schorzeniami. Często pracują też na przestarzałym sprzęcie, a zabiegi są zbyt krótkie, aby mogły dać efekt terapeutyczny. Jeśli więc chcemy mieć dobrze wykonany zabieg z użyciem pola magnetycznego, lepiej, abyśmy skorzystali z usług prywatnego gabinetu fizjoterapii.

Autor: www.asklepios.org.pl