Białaczka – Jakie są jej objawy?

objawy białaczkiRak krwi, białaczka. Jak leczyć?
Co roku 900 tysięcy osób na świecie dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Co należy wiedzieć o białaczce?

Białaczka – Nowotwór krwi

Białaczka to nowotwór układu krwiotwórczego, który powoduje zmiany białych krwinek. W wyniku choroby leukocyty namnażają się w zbyt szybkim, niekontrolowanym tempie i przestają pełnić swoje funkcje. Zmutowane komórki krążą po organizmie w krwiobiegu, niszczą zdrowe komórki i atakują takie organy jak wątroba, nerki, śledziona czy węzły chłonne. Jakie są objawy białaczki? Jak leczyć białaczkę?

Jakie są rodzaje i objawy białaczki?

Wyróżnia się białaczki szpikowe, limfocytowe i białaczki limfoblastyczne. Mogą one mieć charakter ostry lub przewlekły, a objawy zależą właśnie od typu przebiegu choroby. By dowiedzieć się więcej na temat białaczki wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-leczyc-przewlekla-bialaczke

Białaczka ostra ma gwałtowny, szybki przebieg i, wbrew pozorom, jest łatwiejsza do wyleczenia. Chory odczuwa ogólne osłabienie, szybko się męczy, a po pewnym czasie – w ciągu kilku dni lub tygodni – znacznie pogarsza się jego samopoczucie. Chory może także odczuwać przyspieszony oddech i tętno, zawroty głowy. Może mieć krwotoki z nosa. Zazwyczaj towarzyszy temu bladość skóry, wybroczyny skórne, łatwo tworzą się siniaki. U chorego można też zaobserwować naloty na języku, migdałkach i w jamie ustnej.

Inny przebieg ma białaczka przewlekła, która nawet przez kilka lat może nie dawać wyraźnych objawów. Chorzy dotknięci tym rodzajem białaczki również czują osłabienie, przy czym są bardziej podatni na infekcje i mogą odczuwać bóle gardła, cierpieć na nocną potliwość. Zdarza się, że słabnie im apetyt przez co tracą na wadze czując jednocześnie pełność w żołądku i ciężkość.

Jak widać, objawy białaczki nie są charakterystyczne wyłącznie dla tej choroby i mogą być łatwo mylone z innymi chorobami, przewlekłym stresem lub zmęczeniem. Zdarza się, że sami pacjenci je bagatelizują, co opóźnia diagnozę.

Jak diagnozować i leczyć białaczkę?

W przypadku podejrzenia białaczki lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe. Następnie wykonuje się morfologię z ręcznym rozmazem krwi, badanie układu krzepnięcia, biochemię krwi, a także badanie ogólne moczu. W drugiej kolejności przeprowadza się badania specjalistyczne takie jak biopsja szpiku, a pobrany materiał poddaje się kolejnym badaniom: immunofenotypu, cytogenetycznym i molekularnym.

Leczenie raka krwi polega przede wszystkim na zastosowaniu chemioterapii. W wielu przypadkach stosuje się przeszczep szpiku kostnego, który polega na podaniu pacjentowi substancji szpikowej od zdrowego dawcy. Substancja ta pozwala odtworzyć prawidłowo funkcjonujący układ krwiotwórczy.