Bezpieczeństwo: Jakie gadżety dla seniora?

gadzety dla seniora dla bezpieczenstwaBezpieczeństwo seniora można zwiększyć prostymi metodami.

Najbardziej narażeni na działania oszustów i złodziei są osoby starsze. Również wraz z wiekiem mogą pojawić się choroby demencyjne, które w znaczny sposób obniżają jakość życia cierpiących na nią członków rodziny. Jak zatem zwiększyć  bezpieczeństwo? Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo seniora?

Zanim się obejrzymy nadchodzi moment naszej zasłużonej emerytury. Wraz z nią pojawia się więcej czasu, który możemy poświęcić na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, a także prowadzenie bogatszego życie towarzyskiego. Dzięki temu, że nie ogranicza nas już praca, a dzieci są w pełni samodzielne, może to być następny, wspaniały okres, który pozwoli nam cieszyć się jesienią życia.

Jednak jest to również czas, który może wiązać się z różnymi zagrożeniami. Jako, że niestety, nie mamy już takiej sprawności co kiedyś, a do tego mogą pojawić się problemy z demencją starczą, możemy być narażeni na różne niebezpieczeństwa.

Ze statystyk wynika, że to właśnie seniorzy są grupą szczególnie narażoną na działania różnego rodzaju oszustów i złodziei. Zwłaszcza gdy mieszkają sami, tak ważne jest zatem to, aby mieli oni zapewnione odpowiednie towarzystwo lub chociaż mogli liczyć na zainteresowanie najbliższych sobie osób.

Również sami seniorzy, powinni mieć bardziej ograniczone zaufanie, w stosunku do nieznajomych. Także wskazane jest to, aby nigdy pochopnie, nie podejmowali żadnych ważnych decyzji bez konsultacji z przyjaciółmi, czy rodziną. Niestety, świat jest pełen ludzi, którzy w różny sposób żerują na osobach słabszych i samotnych, dlatego wskazana jest ostrożność w kontaktach z nowo poznanymi osobami. Pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia poczucia bezpieczeństwa nas samych. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy nie zasłabniemy na ulicy, czy nie poczujemy się gorzej w domu. Dobrze wtedy mieć stały dostęp do urządzenia, które nawiąże połączenie z odpowiednim numerem alarmowym.

O czym powinni szczególnie pamiętać seniorzy?

Policja często prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla seniorów, w czasie których dowiadują się oni jak najskuteczniej ograniczyć ryzyko stania się ofiarą oszustów. Zatem o czym szczególnie warto pamiętać? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  1. zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamek,
  2. nie wpuszczaj do mieszkania osób, których nie znasz,
  3. legitymuj każdą osobę, która podaje się za przedstawiciela instytucji,
  4. nigdy, a to przenigdy, nie należy wierzyć w życiowe okazje (wielu oszustów będzie przekonywać nas o wyjątkowości i niepowtarzalności swojej oferty, a także o tym, że już nigdy się ona nie powtórzy, a odmawiając stracimy swoją jedyną szansę),
  5. nigdy nie przekazuj ważnych informacji przez telefon, zarówno obcym jak i osobom, które będą podawać się za rodzinę,
  6. taką samą czujność zachowaj korzystając z Internetu,
  7. nigdy nie pozostawiaj obcych osób w mieszkaniu bez odpowiedniego nadzoru,
  8. jeśli już trzymasz pieniądze w domu, to schowaj je w bezpiecznym miejscu, nigdy w pobliżu drzwi wyjściowych,
  9. pamiętaj także, aby nie podpisywać żadnych umów, ani nie dawać pieniędzy osobom przychodzącym do domu,
  10. gdy masz jakiekolwiek podejrzenia co do szczerych intencji takiej osoby, niezwłocznie powiadom o tym policję.

Jakie gadżety dla seniora?

Na rynku można obecnie znaleźć szeroki wybór urządzeń, które pozwolą osobom starszym poczuć się znacznie bezpieczniej i to zarówno w domu jak i poza nim. Szczególnie dużo ciekawych propozycji różnego rodzaju gadżetów dla seniorów ma np. sklep detektywistyczny AlfaTronik.com.pl. Opinie na temat doradców ze sklepu detektywistycznego są bardzo dobre. W sklepie detektywistycznym znajdziemy szeroki wybór lokalizatorów, które mogą okazać się niezwykle przydatne, wtedy gdy starsza osoba ma problemy z pamięcią i orientacją w terenie. Jednak nie tylko, doskonale bowiem spiszą się one w różnych awaryjnych sytuacjach, dzięki opcji przycisku SOS.

Powyższą opcję posiada m.in. lokalizator GPS w wisiorku. Można go zamocować w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, np. przy torebce lub też wykorzystać jako brelok przy kluczach. Dzięki niemu uzyskamy informacje na temat położenia jego posiadacza, logując się na stronie internetowej lub też dostając wiadomość SMS-em na telefon komórkowy. W razie jakiejkolwiek awaryjnej sytuacji, przycisk SOS, umożliwia szybkie nawiązanie połączenia z numerem alarmowym. Również, wbudowany tryb oszczędzania baterii, przedłuża znacznie czas pracy w razie braku ruchu. Jego cena to tylko 320 zł.

Następną, niezmiernie praktyczną propozycją, która zwiększy bezpieczeństwo seniora jest lokalizator GPS w smartwatch’u. Jego obsługa i konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji instalowanej na telefon. W niej możemy na bieżąco sprawdzać pozycję właściciela zegarka (z precyzją do 5 metrów). Także, dzięki funkcji komunikacji głosowej i tekstowej, możemy podsłuchiwać co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu. Jednak to nie wszystko, bowiem smartwatch wyposażony jest również w przydatny monitor snu, pulsometr, krokomierz, czujnik upadku, a także przycisk SOS.

Również warto jest wyposażyć się w monitoring wewnętrzny mieszkania lub domu. Dzięki ukrytej kamerze możliwe będzie udowodnienie kradzieży mienia. Nagranie uzyskane w ten sposób, może także potwierdzić nieodpowiednie traktowanie podopiecznego, przez wynajętą do tego opiekunkę. Ciekawą propozycją jest moduł rejestratora FHD z WiFi “DIY”, który jest przystosowany do samodzielnego maskowania. Można go ukryć w każdym dowolnym przedmiocie domowego użytku. Umożliwia on podgląd na żywo, wybór jakości nagrań, robienie zdjęć, czy zapis w trybie detekcji ruchu. Posiada ona również niezwykle czuły mikrofon i czas zapisu na karcie 32 GB: do 150 godzin.

Jak widać, gadżetów zwiększających bezpieczeństwo seniora jest całkiem sporo, dlatego nie ma co czekać i już dziś warto pomyśleć o wyborze któregoś z nich.